14.02.2020 5 minut čtení

Nová studie zjistila, že nadváha může mužům na pracovišti pomoci. Ženám nikoliv

Taky by vás nenapadlo zkoumat, jaký má váha zaměstnance vliv na jeho úspěch v práci? No, Dyson School of Applied Economics and Management z Cornell University to napadlo. A zjištění, které ze studie plyne, vás zaručeně překvapí!

Ukázalo se totiž, že muži s nadváhou působí na své kolegy přesvědčivějším dojmem než ostatní. Ženy s nadváhou s nimi ale bohužel tento benefit nesdílí.

„Navzdory studiím a výzkumům, které se zaměřují na společenské stigma běžně spojované s nadváhou, jsme zjistili, že antropologický koncept ‚velkého muže‘ ještě stále nese svůj doslovný význam,“ napsali autoři studie Kevin M. Kniffin, Vicki L. Bogan a David R. Just.

Studie také zjistila, že nadváha má rozdílný účinek na vnímání okolím u mužů a u žen.

Může být nadváha plus?

„Těžká váha, kus chlapa nebo žádné tintítko“ – to jsou běžně užívaná slovní spojení, která indikují pozitivní vztah mezi vlivem a tělesnou hmotností. A výzkumníci z Cornellu zjistili prostřednictvím šesti různých studií, že účastníci mají u lidí nadváhu spojenou s důležitými vlastnostmi leaderů jako je přesvědčivost.

V jedné ze studií respondenti nejvíce souhlasili s tvrzením „lidé s nadváhou mají větší pravděpodobnost, že je ostatní budou vnímat jako přesvědčivé.“ Z jiné studie zase vyplynulo, že váženého člověka si účastníci představují jako někoho, kdo je silnější.

Studie sice pochází z Ameriky, ale my Češi to dokonce máme zakořeněné v jazyku. „Vážit si někoho.“

Mužům a ženám s nadváhou neměříme stejným metrem

Jakmile se vědci zaměřili na gender, zjistili, že vnímání tlustších mužů se od vnímání tlustších žen liší. Vyšlo to najevo, když byli respondenti požádáni, ať podle kreseb lidí různých tělesných konstitucí určí, jací podle nich oni lidé jsou. Postavy mužů s nadváhou a obézních mužů byly hodnoceny jako nejvíce přesvědčivé. U žen naopak s přibývající váhou přesvědčivost významně ubývala.

Kiffin k tomu řekl HuffPostu, že vysvětlení těchto genderových rozdílů by si žádalo speciálně zaměřenou studii. Ale může to prý být tím, že silnější ženy s sebou navíc nesou břemeno společenského očekávání fyzické krásy.

Zástupkyně ředitele University of Connecticut’s Rudd Center for Food Policy and Obesity poukázala na celospolečenský důraz, který je kladen na štíhlost. Ačkoliv jsou stigmatu a diskriminaci kvůli váze vystaveni jak muži tak ženy, ženy jsou na tom o něco hůř.

„Máme velmi jasné a striktní ideály ženské krásy a pokud se od těchto očekávaných ideálů ženské tělo liší, pokud je větší, často jsou za to ženy trestány.“

Leadership není jediná oblast, ve které jsou ženy s nadváhou vystaveny předsudkům

Genderová nerovnost vnímání nadváhy je prokázaná i dalšími studiemi. Jak se zvyšuje BMI člověka, zvyšuje se spolu s ním i míra diskriminace. Ale pro muže a pro ženy je odlišná.

Studie z roku 2010 publikovaná v časopisu Obesity naznačuje,  že od silnějších žen a mužů očekáváme jinou úroveň schopnosti být politickým leaderem. Studie se ptala vysokoškolských studentů, jak si myslí, že by si hypoteticky vedli lidé na obrázcích v politice.  

Schopnosti obézních žen byly vyhodnoceny mnohem negativněji než schopnosti jejich mužských protějšků.

Autoři studie z toho vyvodili tento závěr: „Pravděpodobnost úspěchu obézních kandidátek může záviset méně na jejich politických postojích nebo dokonce na stranické příslušnosti a více, než jsme si mysleli, na jejich fyzickém vzezření.“

Nikdy není vyhráno

Diskriminace na základě váhy je zakořeněná v každé části cyklu zaměstnávání. Ženy s nadváhou jsou znevýhodněny při přijímacím pohovoru. 

Když bylo ve studii z roku 2012 požádáno 127 HR expertů, aby zvážili určité kandidáty, 42 % z nich vyřadilo z přijímacího procesu z 6 hypotetických kandidátů jedinou obézní ženu a 19 % vyřadilo jediného obézního kandidáta mužského pohlaví.

Tato diskriminace nekončí ani chvílí, kdy jsou lidé s nadváhou přijati. Výzkumy ukazují, že profesionálové s nadváhou, především muži, mají statisticky nižší příjmy a menší pravděpodobnost, že je někdo povýší.

Studie z Cornellu zdůrazňuje, že nadváha může občas lidem v pracovním prostředí pomoci získat respekt nebo důvěryhodnost, ale že to nevyvažuje problém váhové diskriminace.

Výzkumníci z Cornellu dokonce explicitně řekli, že by byli neradi, aby kvůli jejich výzkumu muži začali nabírat na váze. „Naše poznatky by neměly motivovat muže k tomu, aby přibírali na váze s cílem stát se přesvědčivějšími. Naše studie by ale naopak měla motivovat k uznání výhod, které s sebou vedle nevýhod nese nadváha v porovnání s normální váhou.“

#studie #vyzkum #psychologie #sociologie #gender #nadvaha #prace #spolecnost #veda #experiment #aktuality #predsudky #obezita

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Ještě než jsem se dostal k poslednímu odstavci, tak jsem si plánoval, jak napíšu, že stejně svou sportovní postavu za větší přesvědčivost (spojenou s nadváhou) nevyměním. Naštěstí to vědci napsali za mě :-)
    0