14.02.2020 5 minut čtení

3 způsoby, jak vás úspěch může odloučit od přátel a 3 metody, jak tomu zabránit

Úspěch přináší mnoho pozitiv, mezi která nejčastěji patří peněžní zisk, samotný pocit úspěchu nebo možná sláva a prestiž. Může mít ale i jistá negativa, která zapříčiní odloučení od přátel. Zde jsou tři nejčastější důvody a metody, jak jim zabránit.

Hlavní nevýhodou úspěchu je podle psycholožky Cicely Horsham-Brathwaite odcizení od přátel. Říká, že kdo se zaměřuje na úspěch a kariéru, začne zanedbávat vztahy. Nedělá to úmyslně, ale zejména u přátel se stává, že vztahy postupem času citelně ochladnou.

Horsham-Brathwaite má více než 15 let zkušeností z oblasti psychologie a tvrdí, že níže uvedené body jsou třemi hlavními způsoby, jak vás úspěch může odvést od přátel. Naštěstí k nim nabízí i rady, které vám pomohou nepříznivému vývoji včas zabránit.

1) Práce vám zabírá veškerý čas

Práce nám zabírá podstatnou část našeho života a veškerého času, který máme. Zaměřujeme se na ni více než na cokoli jiného, protože ovlivňuje míru našeho úspěchu. I když nejsme v kanceláři, máme u sebe chytrý telefon a často kontrolujeme a řešíme pracovní telefony nebo maily. Do našeho osobního času se tak nenápadně tlačí pracovní doba.

V rozvinutých zemích a zejména ve větších městech existuje určité obecně zažité přesvědčení ohledně úspěchu, podle kterého se musíte psychicky plně ztotožnit se svou prací. Je to vidět i z toho, že jedna z prvních otázek na při rozmluvě s cizím člověkem se týká práce. V určitém smyslu definujeme sami sebe tím, co děláme. Častým výsledkem je minimum času na rodinu i přátele a více času v práci.

Psycholožka Horsham-Brathwaite říká, že na své klinice varuje "pacienty" před naplňováním jejich denního rozvrhu pouze pracovními činnostmi. Je důležité si vyhradit čas na upevňování a budování vztahů, protože nám pomáhají růst, a to jak v osobním, tak i v pracovním životě.

Neznamená to držet se každého přítele, kterého máte. S vaším úspěchem se bude kruh přátel měnit. Snažte se v něm udržet lidi, kteří podpoří váš růst. Vyhraďte si na ně dostatek času a buďte si navzájem oporou. Nejen oni vám, ale i vy jim. Jedině tak bude vztah fungovat.

2) Přemýšlíte jinak než vaši přátelé

S přibývajícím úspěchem a dalším kariérním postupem je přirozené, že začnete vidět věci v jiném světle a z jiného úhlu pohledu než dříve.

Například si představte vašeho kamaráda, který pracuje na nižší pozici než vy. Stěžuje si na něco, co (ne)udělal jeho vedoucí. Vaše schopnosti a dosažený úspěch už vás ale přimějí celou situaci vidět jinak než váš přítel. Vás pohled bude pravděpodobně mít větší nadhled, protože už si dokážete uvědomit mnoho dalších souvislostí nebo sami na takové vedoucí pozici pracujete a vidíte celou věci i z druhé strany.

"V závislosti na typu vaší práce, na tom, jak dlouho jste v oboru a na vaší pracovní pozici možná nebudete mít stejný rámec myšlení jako lidé okolo vás," říká Horsham-Brathwaite. Podle ní to může ovlivnit nejen náhled na určité věci, ale také se to promítne do způsobu a obsahu konverzací, které vedete.

Když kariérně stoupáte, mění se váš pohled na svět. Řešením je podle Horsham-Brathwaite nalezení společného základu a udržení otevřené mysli. To posílí osobní vztahy a konverzace budou poutavější i atraktivnější.

3) Pracujete i s citlivými informacemi

Práce je normální součástí naší identity. Pokud jste úspěšní, tak je pravděpodobně hlavní složkou i vaší identity. Z toho důvodu je logické, že na společenských událostech je práce jednou z prvních věcí, o které diskutujeme. Například se ptáme: "Jak bylo dnes v práci? Co jsi dnes dělal? Stalo se něco zajímavého?"

Horsham-Brathwaite ale říká, že jak postupně plyne rozhovor, někdy se dostaneme k informacím, které jsou velmi citlivé. Výsledkem pak je uzavření se i vůči přátelům, protože existují určité věcí, o kterých zkrátka otevřeně mluvit nemůžete.

"Vytváří to pocit vzdálenosti mezi vámi a lidmi kolem vás," říká psycholožka. Jak se toho vyvarovat? Na veřejnosti se podle Horsham-Brathwaite musíte spokojit s obecnými tématy ohledně pracovního dne a připustit si, že o určitých věcech veřejně diskutovat nelze.

Jakmile budete úspěšní, tak se chtě nechtě trochu změníte. Přátele si ale udržet potřebujete, protože "jsou nezbytní k vaší emoční pohodě, což zlepšuje vaši práci a její produktivitu," říká Horsham-Brathwaite.

#osobnirozvoj #uspech #pratele #odcizeni #odlouceni #prace #cas #kariera #vztahy #komunikace

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
6 minut
7 minut
5 minut
4 minuty
4 minuty
6 minut
6 minut
5 minut
7 minut
4 minuty
7 minut
Doporučené příspěvky
5 minut
6 minut
7 minut
5 minut
4 minuty
4 minuty
6 minut
6 minut
5 minut
7 minut
4 minuty
7 minut