Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
14.02.2020 5 minut čtení

Měli byste zvážit návštěvu terapeuta? Těchto 8 znamení vám napoví, jaká je realita

Každý z nás je občas vystaven stresu a zažívá úzkosti, změny nálad nebo další druhy psychické nepohody. Ať už jsou způsobeny problémy v práci nebo doma, finančními problémy nebo traumatem, v určitých situacích na ně sami nestačíme.

Jak zpívá Pavel Calta:

„Jsem Tvůj terapeut,
s praxí i diplomem.
Tvůj psychoterapeut,
pomůžu s problémem.“

A ať už vás k přemítání nad tím, jestli by vám náhodou nepomohly terapie, přiměly právě písničky Pavla Calty nebo cokoliv jiného, můj článek vám snad pomůže vyhodnotit, jestli je to namístě. Pojďme se podívat na 8 indicií, že byste měli vyhledat pomoc terapeuta.

1. Dělá vám problém kontrolovat své emoce

Někdy jsme všichni smutní, úzkostní nebo naštvaní. Je ale důležité uvědomit si, jak často a jak intenzivně tyto negativní emoce pociťujeme. Smutek, pocit prázdnoty a nezájem mohou být příznaky klinické deprese. Časté pocity úzkosti a nervozity zase mohou značit úzkostnou poruchu.  

Ale abyste chodili na terapie, žádnou poruchu mít nemusíte. I tak vám terapeut může pomoci naučit se s emocemi lépe pracovat. Terapie je bezpečné místo, kde můžete své nepříjemné pocity sdílet a za pomoci profesionála jim porozumět.

2. Zaznamenáváte změny spánku a stravovacích návyků

Na apetit a spánek mají změny psychického stavu jedince obrovský vliv. Člověk, který má úzkosti nebo je v manickém stavu, nemůže a často ani nechce usnout a naopak člověk depresivní by nejraději prospal celý den. 

Pokud máte moc stresu, je možné, že nemáte na jídlo ani pomyšlení, nebo se naopak cpete. Pokud jste zaznamenali, že spíte nebo jíte jinak, než je pro vás obvyklé, zamyslete se nad tím, proč tomu tak je.

3. V práci nebo ve škole si nevedete tak dobře jako dřív

Zhoršení pracovních nebo studijních výkonů je klasickým příznakem psychických nebo emočních problémů. Duševní zdraví a pohoda dokáží viditelným způsobem ovlivnit schopnost koncentrace, paměti a množství energie nebo zájmu, který práci či škole obětujete.

Negativní vliv často vede k horší produktivitě a efektivitě práce. Pokud děláte práci, při které vaše pochybení může ohrozit ostatní lidi (například povolání lékaře, policisty, řidiče,...) měli byste terapie zvážit nejen kvůli sobě, ale také kvůli nim.

4. Prožili jste si trauma

Většina lidí, kteří za sebou mají fyzické, psychické nebo sexuálního násilí a nechodili k psychologovi, se z traumatu tak úplně nikdy nedostala. Je jedno, jestli se to stalo před měsícem, rokem nebo dvaceti lety. Trauma vás nemusí budit ze snu, aby vás negativně ovlivňovalo způsoby, o kterých nemáte ani tušení.

Terapeut vám pomůže tyto bolestivé vzpomínky zpracovat a naučit se s nimi žít. A na rozdíl od mnoha blízkých to udělá bez odsuzování a nevyžádaných rad.

5. Máte problém s navazováním a udržováním přátelských vztahů

Pokud od přátel a rodiny často slýcháte stížnosti na to, že se s nimi nevídáte dost často nebo že je to s vámi k nevydržení, určitě to vnímejte jako varovný signál. Další způsob, jak se někteří lidé vyrovnávají s problémy, je přílišné upínání se na jednoho člověka. Na to si taky dejte pozor.

Lidé s psychickými problémy mívají také potíž s navazováním a kultivováním vztahů se spolužáky nebo kolegy. Pokud se vám nedaří efektivně komunikovat s kolegy či nadřízenými, terapeut vám s tím pomůže. 

Zkušený terapeut vás může naučit vylepšit sociální dovednosti jako asertivita či podávání feedbacku.

6. Chcete se stát lepšími, ale nevíte, kde začít

Chcete se stát nejlepší verzí sebe sama ve vztahu k sobě i k ostatním? Terapie vám může kromě problémů pomoci s osobním rozvojem. Pokud existují věci, které neděláte dobře, ale dělá vám problém rozklíčovat, jaké to jsou, terapie mohou být jedním z možných řešení.

Skrze terapeuta totiž můžete pochopit úhel pohledu ostatních a vliv, jaký na ně máte. Díky této zpětné vazbě se můžete stát lepšími společníky, přáteli nebo partnery.

7. Používáte návykové látky nebo sex, abyste věci lépe zvládali

Když procházíme stresovým obdobím, více inklinujeme k věcem, které v nás vyvolávají příjemné pocity, rozptýlení nebo otupení smyslů. Krátkodobě nám pomohou uvolnit nepříjemné pocity bezmoci, úzkostí, podrážděnosti a zahnat negativní myšlenky. Ale z dlouhodobého hlediska nejsou vůbec ideální. Často totiž vedou k závislosti. A po vystřízlivění se navíc cítíme ještě hůř než předtím.

8. Už vás nebaví věci, které vás bavily dříve

Ano, zájmy se mění, samozřejmě. Ale pokud zjistíte, že z vašich oblíbených sportů, seriálů nebo volnočasových aktivit vás najednou přestala bavit většina, není to dobré znamení. Lidé, kteří prochází těžkým životním obdobím, často úplně zanechají svých koníčků. 

To vede k prohloubení negativních emocí a izolaci. Terapie je často dokáže přivést zpět k aktivitám, které jim kdysi přinášely radost.

Pokud se poznáváte v některých z těchto bodů, neváhejte a vyhledejte terapeutickou pomoc.

#psychologie #zdravi #psychika #psychickezdravi #psycholog #terapie #terapeut #deprese #uzkosti 

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
8 minut
5 minut
7 minut
6 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
6 minut
5 minut
5 minut
3 minuty