Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
13.02.2020 1 minuta čtení

Na co myslet při tvorbě formulářů na webu z pohledu GDPR?

Při tvorbě webů často vytváříme registrační/poptávkové formuláře. Každý formulář, který sbírá údaje o zákaznících, by měl zahrnovat souhlas s tímto sběrem a následným uchováváním. Podívejte se na základní body, které takový souhlas musí splňovat.

1) Souhlas musí být udělen svobodně a musí být konkrétní, jednoznačný a ničím nepodmíněný 

2) Musí jít o aktivní a dobrovolný projev vůle subjektu údajů, ke kterému nesmí být nucen 

3) ❗ Souhlas lze udělit písemně nebo elektronicky zaškrtnutím políčka, které NESMÍ být předem zaškrtnuté 

4) Souhlas musí být informovaný, tj. musí obsahovat náležitosti, které požaduje GDPR 

5) ❗ Souhlas musí být na samostatné listině, tj. souhlas NESMÍ být součástí všeobecných obchodních podmínek 

Kromě toho musí být daný správce údajů vždy schopný prokázat, že fyzická osoba souhlas udělila.

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Super, díky za přehledné body. Zajímalo by mě, jak je to s prokazováním toho, zda dotyčný udělil souhlas. Když bude u formuláře checkbox, který člověk dobrovolně zaškrtne a tím udělí souhlas, tak majiteli webu přijde (do mailu) obsah celého formuláře - jméno, příjmení, telefon, mail, zpráva a například tam může být "Udělil souhlas: ano/ne". A podle zaškrtnutí checkboxu se vypíše "ano" či "ne". Osobně mi to připadá velmi lehce padělatelné, ale na druhou stranu nevím, jak to ošetřit lépe. Videoscreen z návštěvy každého člověka přeci uchovávat nejde...
    +1
    • Dobrý dotaz, Michale. Spousta pluginů na webech, skrze které lze vytvářet formuláře, dokáže sbírat podrobnější data o udělení souhlasu. Např. přesný čas udělení souhlasu apod. Pakliže má člověk na webu implementovaný např. i FB Pixel, Google Analytics či další analytické nástroje, může si následně tato data spárovat i např. s IP adresou a dalšími - získáváme tak poměrně podrobný přehled o udělení souhlasu. Videoscreen jinak lze pořizovat automaticky skrze nástroj hotjar.com, v neplacené verzi omezený počet, v placené všechna data.
      +1