12.02.2020 7 minut čtení

Počítač je špatný pán, ale dobrý sluha. 6 praktických aplikací a tipů, které navýší vaši produktivitu

Komplexních rad a návodů, jak porazit prokrastinaci a najít v sobě tu správnou pracovní morálku, je nespočet. Pro ostatní z nás, kteří prostě neumíme najít vnitřní zen, jsou tu naštěstí programy a nástroje, které nás k tomu donutí spolehlivěji.

Kamarád mi nedávno vyprávěl, že odjel domů z kanceláře, aby si vzal homeoffice (protože tak bude určitě produktivnější). Nakonec skončil tím, že nejdřív čtyři hodiny seděl před otevřeným počítačem a koukal do mobilu a nakonec prostě usnul. 

Zní vám to povědomě?

Díky technologiím jsme se dostali do bodu, kdy můžeme spoustu zaměstnání vykonávat kdykoli a odkudkoli. Internetové služby a funkce jsou stále pokročilejší, počítače výkonnější a intuitivnější. Na druhou stranu nevýhodou všudypřítomných technologických vymožeností jsou – Stále pokročilejší internetové služby a funkce a výkonnější a intuitivnější počítače. 

Nedávno jsme si prošli pár tipů, jak být sám sobě dobrým šéfem, ale nyní se musíme vypořádat s jinou velmi zásadní hrozbou - prokrastinací.

Je obtížné vyhnout se všemu, co odvádí naši pozornost od práce a produktivity. Každý zažíváme dny, kdy propadneme v dlouhé hodiny bezcílného surfování online a sledování videí s kočkami.

Abychom dokázali tomuhle pokušení odolat, chce to buď opravdu silnou vůli, nebo přijde na řadu technologie – Ta prospěšná, která nás bude hlídat a motivovat. 

Osobní špión

Zkuste se zamyslet, kolik času jste za poslední týden strávili na počítači prací a kolik naopak zbytečným bloumáním online. Odhaduje se to těžko, že?

Přesně z toho důvodu existují aplikace, které tuhle službu odvedou za nás. Poctivě sledují, kolik času trávíte v prohlížeči nebo používáním různých aplikací. Výhodou je, že nepotřebují vaši asistenci, běží na pozadí systému a tiše vás soudí. 

Necháte-li „šmíráka“ pracovat alespoň týden, dostanete zpět poměrně relevantní data svého pracovního tempa – Jste doopravdy produktivní, nebo prokrastinujete více, než jste si mysleli?

Nejpoužívanější aplikací je ManicTime, který sleduje nejen váš čas v jednotlivých aplikacích a programech, ale i v konkrétních dokumentech. Díky tomu můžete vypozorovat, jestli nějakému projektu věnujete víc času než jinému. Stejně podrobně sleduje ManicTime i váš pohyb na webu a všechny jednotlivé webové stránky. Do třetice zaznamenává i nečinnost, jakmile si odskočíte na cigaretu nebo mírně ztratíte pozornost a dvacet minut nehnutě civíte do zdi (nebo do mobilu) – ManicTime to vidí. Program je dostupný pro PC, Mac, Android a Linux.

Rozhraní ManicTime

Podobným nástrojem pracujícím pod stejnými operačními systémy je RescueTime, který vám dovolí nastavit si denní cíle a na konci dne vaši produktivitu graficky vyhodnotí. Pro iOS zařízení existuje alternativa v podobě aplikace Moment. Ta opět sleduje časovou osu využití jednotlivých aplikací a loguje i vaši celkovou dobu strávenou před obrazovkou telefonu. Stejnou funkci pro Android nabízí QualityTime.

Levnější a jednodušší variantou, která ovšem nenabízí tolik funkcí, je u macOS defaultní program ScreenTime a u Androidu se nabízí Google's Digital Wellbeing.

Rodičovská kontrola

Pokud už dopředu tušíte, že s vaší produktivitou a silou vůle to není úplně optimální, můžete přikročit i k tomuto na první pohled bizarnímu, ale přesto funkčnímu kroku. Weby nebo programy, které vás vyrušují, si jednoduše zablokujte. Výhodou je, že se nemusíte shánět po dedikovaných programech – macOS, Windows i iOS nabízí funkci rodičovské kontroly přímo v nastavení vašich zařízení. 

Možná si při jejím nastavování budete připadat trochu směšně, ale smích vás přejde, jakmile si uvědomíte, že pro úspěšnou prokrastinaci byste museli v nastavení odblokovávat ochranu, kterou jste si tam sami proti sobě nastavili. Výčitky svědomí budou snad dost silné na to, abyste radši pokračovali v práci.

„Nerušit“ 

Možná to vůbec nejste vy, kdo vás připravuje o váš drahocenný čas. Možná jste jen natolik sociálně vytížení lidé, že vás vaši přátelé bombardují desítkami zpráv od rána do večera. Přičtěte si k tomu, že sociální sítě mají za úkol nás uplácet, abychom v nich trávili co nejvíc času, takže vám několikrát do hodiny vyskakují různé (a většinou absolutně nesmyslné) upozornění. Nakonec se přistihnete, že už půl hodiny listujete modrým feedem, aniž byste to plánovali. 

A proto je tu funkce „nerušit,“ s jejíž pomocí vás váš telefon přestane upozorňovat na příchozí zprávy a notifikace. Oficiálně je nástroj určený pro „noční režim,“ kdy chceme v klidu spát, ale to vám nebrání ho využívat proti dotěrným telefonátům a nekonečným konverzacím s vašimi přáteli, kteří zjevně nemají nic lepšího na práci. 

Digitální asistent

Svoboda může být svazující. Občas nám naopak při práci pomáhá vědomí, že někdo kontroluje, jak si s daným projektem vedeme. Můžete o to poprosit své známé nebo kolegy, ale patrně se neshledáte s pochopením – Jako by neměli dost své práce. V tu chvíli přijde vhod digitální asistent.

Apple má svou široce známou digitální sekretářku Siri, Google nebyl s výběrem jména natolik kreativní a jeho asistent se jmenuje prostě Google Assistant a Windows nabízí Cortanu. Většina lidí je používá k zadávání poznámek a úkolů do kalendáře a vyhledávání informací, které jsme moc líní najít ručně. Stejně tak ale můžete vašeho virtuálního sluhu požádat o připomínku, že byste už měli být dávno hotoví. „Hey Siri, check in me in three hours if I'm already done with that project.“ Siri se vám připomene a vy se buď proberete z rabbit hole YouTube, nebo si alespoň uvědomíte, že byste měli přidat na tempu.

 

Hlasové zadávání

Další technologickou funkcí, která vám ulehčí práci, je možnost přepisu vašeho hlasu. Pokud váš projekt vyžaduje dlouhé textové pasáže nebo jen chcete odepsat kolegovi na email, snadno se přistihnete, že se vám do psaní moc nechce a děláte radši cokoliv jiného. Jakmile začnete váš text nahlas diktovat, přirozeně se na něj budete lépe soustředit a daleko spíš udržíte pozornost. Tady je samozřejmě velkou nevýhodou, že česká lokalizace zatím není tak vychytaná a možná strávíte víc času korekcí chyb než samotným psaním. Minimálně za zkoušku to ale stojí.

Nucené pauzy

Pokud se vám už jednou podaří koncentrovat se na práci, ujistěte se, že se naopak neponoříte do práce natolik, až si uvědomíte, že venku je mezitím půlnoc a vy jste ještě nevečeřeli. Vědci potvrzují, že díky pravidelným krátkým přestávkám zůstáváme déle produktivní. Na to lze samozřejmě využít nejjednodušší funkci časomíry, kterou vlastní každý smartphone. 

O něco pokročilejšími „hlídači pauzy“ jsou Time Out Break Reminders na Macu a Workrave pro PC.

Pokud vám ani tyto tipy nepomohou k produktivnějšímu dni, tak už zbývá asi jen osvědčená metoda – začít pracovat půl dne před deadline. To vám potom jde práce od ruky, i kdyby kolem vás hořelo a střílelo se. 

#prokrastinace #produktivita #manictime #Siri #GoogleAssistant #Cortana #Windows #Apple #PC #Homeoffice #podnikani #TimeOut #pozornost #focus #soustredeni #aplikace

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Díky za užitečné tipy. Zaujalo mě to hlídání času na jednotlivých webech. Jestli se k tomu odhodlám, tak to vyzkouším :-) Máš s něčím z toho osobní zkušenost ty?
  +1
  • Máš na mysli „osobní špióny“? Tak ty jsem nezkoušel, mám pocit, že nechci být s touhle pravdou konfrontován. :D
   0
  • jojo, přesně to jsem myslel. Pravda je, že když jsem měl nový iPhone a poprvé jsem otevřel "Čas u obrazovky" byl jsem zděšen a od té doby pracuji na tom, aby se zkracoval :-)
   0