Spustili jsme MARKETPLACE! Vyberte si investiční platformu, ptejte se, hodnoťte.
12.02.2020 4 minuty čtení

Odmítl spolupráci a přišel o 8 milionů dolarů. Poučil se a dál hledá jehlu v kupce sena

Za život uděláme tisíce rozhodnutí a v daný okamžik nemůžeme tušit všechny jednotlivé následky. Někdy se tím tak můžeme připravit o cenné zkušenosti nebo mnoho peněz. Své o tom ví Adrian Salamunovic, jehož příběh si přiblížíme.

Kdo je Adrian Salamunovic?

Jestliže o někom můžeme říci, že je sériový vrah, pak o Adrianovi platí, že je sériový podnikatel. Pomáhá startupům a malým i velkým společnostem. Prostřednictvím Clarity.fm pomohl stovkám podniků a stále působí v desítkách z nich jako poradce.

Jeden z prvních větších úspěchů zaznamenal v roce 2004, kdy byl najat, aby pomohl vytvořit a spustit MyFax.com, který se později prodal za více než 200 milionů dolarů. Díky tomu měl vlastní zážitek s tím, jak založit a vybudovat společnost zaměřenou na online prostředí.

Později spoluzakládal DNA 11, kde se zaměřil na využití bezplatného PR. Podobné techniky využil, když pomáhal i s CanvasPop.

Oblast, ve které si Adrian nejvíce věří, je poradenství, propojování a motivování podnikatelů. Za kouče, mentora nebo trenéra se ale nepovažuje. Spíše o sobě tvrdí, že je strategický poradce, který více než 20leté zkušenosti poskytuje druhým, aby docílili efektivního a rychlého růstu bez chyb, které už on sám udělal.

Co ho na práci nejvíce baví?

Investování do vztahů s využitím životních zkušeností. Jeden ze svých cílů si splnil, když vydal knihu "Free PR". Také se věnuje veřejnému mluvení, kde může své zkušenosti sdílet se stovkami lidí najednou. Cítí velkou vděčnost za to, že může pracovat s mnoha skvělými lidmi a to ho na práci baví nejvíce. Říká, že se cítí spokojeně, jako dítě.

Jakou radu by dal svému mladšímu já?

Za prvé: Věnuj více času absorpcí informací od ostatních, přečti co nejvíce knih a poslouchej co nejvíce podcastů. Za druhé: Mentoři - každý z nich tvou kariéru urychlí. Za třetí: Nikdy neodmítej velkou příležitost.

A zde jsme u myšlenky z nadpisu. V roce 2006 totiž Adriana požádal Tobias Lütke, aby se připojil k jeho společnosti jako poradce a nabídl mu 8 tisíc akcií. Jak Adrian zareagoval, už víte z nadpisu. Myslel si, že je příliš zaneprázdněný a odmítl. Společnost Tobiase se jmenuje Shopify a 8 tisíc tehdejších akcií by dnes mělo hodnotu 8 milionů dolarů. A přesně to je důvod, proč je nyní Adrian poradcem tolika společností. Nechce minout dalšího jednorožce, chce najít další jehlu v kupce sena.

Jak identifikuje svého obchodního partnera?

Rozhodně nehledejte svého nejlepšího přítele, protože to by byl skvělý způsob, jak vaše přátelství zničit. Pokud máte rádi společné pití piva, je to skvělé, ale je to jen bonus. Obchodní partner by měl být někdo, kdo doplňuje vaše slabosti. Jin-jang. Musíte mu důvěřovat, protože když bude správně doplňovat vaše nedostatky, často se neshodnete. Několik tipů, jak vybrat vhodného spoluzakladatele, najdete v mém dřívějším článku.

Jaký zvyk nebo činnost mu přináší 80 procent výsledků?

Na LinkedIn tráví denně půl hodiny. Přidává nové lidi, přijímá nové žádosti, komentuje a čte příspěvky. Zaměřuje se ale na kvalitní interakce, ne na kvantitu. Jako klíčovou označuje snahu přinést druhým nějakou hodnotu. Další důležitý čas tráví u e-mailu nebo telefonu, kdy může také navazovat nová strategická partnerství.

Jeden z jeho bývalých kolegů byl hospitalizován kvůli vyhoření a on sám k němu měl velmi blízko. Říká: „Jsou chvíle, kdy musíte pracovat 14 hodin denně, ale právě nyní pro mě ten čas není. Obchod je maratón, ne sprint.“ Z toho důvodu se musel naučit pracovat inteligentně a efektivně. Nezbytné je obklopovat se podobně naladěnými lidmi.

Na čem momentálně dělá a jaký chce zanechat odkaz

Momentálně se plně věnuje svému strategickému poradenství. Časem by ale rád provozoval investiční fond, nicméně chce být známý jako jeden z nejlepších poradců a podnikatelů na světě. Jako někdo, kdo přinesl hodnotu a zanechal ostatní energičtější než před tím.

#podnikani #rozhodovani #rozhodnuti #prilezitost #poradenstvi # byznys #startupy #AdrianSalamunovic #Salamunovic #konzultant #poradce

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Nejdůležitější je se poučit a když člověk je aktivní a jde příležitostem naproti, tak se vždy nějaká další zase objeví :)
    0
Doporučené příspěvky
6 minut
5 minut
5 minut
4 minuty
4 minuty
5 minut
4 minuty
5 minut
9 minut
7 minut
7 minut
4 minuty