12.02.2020 4 minuty čtení

V energetice jde i o emoce – vědět, jakou elektřinu a od koho kupujete

Stanislav Chvála z Nano Energies vysvětluje, jak můžete ze své zásuvky odebírat zelenou energii, jak důležitá jsou data informující o tocích elektřiny a zda budou elektrická vedení opravovat roboti.

Čím se Nano Energies zabývá?

Nano Energies je jedenáctiletá firma, v níž se skrývají firmy tři. V roce 2008 jsme začali obchodovat s elektřinou z obnovitelných zdrojů. Ničím jiným než čistou elektřinou se zabývat ani nechceme. Stoprocentně zelenou elektřinu dodáváme do českých domácností, ale spolupracujeme i s většími firmami, které naši čistou zelenou elektřinu prodávají svým zákazníkům. Druhá část firmy, Nano Energies Trade, obchoduje s elektřinou na spotových trzích. Zaměstnáváme analytiky a mimo jiné i bývalé hráče pokeru – úspěch totiž závisí na kvalitní analýze a rychlém úsudku. Působíme v Česku, na Slovensku, ve Velké Británii, Francii, Nizozemsku a Belgii, nyní vstupujeme do Rakouska. Nakupujeme a prodáváme elektřinu hlavně několik hodin před jejím reálným využitím, neboť v tomto čase má největší nebo nejmenší hodnotu. A třetí část našeho podnikání je vyrovnávání spotřeby a výroby elektřiny. Tím se zabývá firma Digital Energy Services. Na jedné straně motivujeme malé zdroje – malé elektrárně doporučíme, ať začne, či přestane v danou chvíli vyrábět. Na druhé straně odběratelům řekneme, ať sníží například výkon pece. Je to vlastně vzdálené řízení strojů – které jednak elektrickou energii vyrábějí a jednak ji spotřebovávají.

Jaké technologie se používají při řízení energetických zdrojů?

Je to složité a bude to ještě složitější. Čím je systém distribuovanější, tím vyšší hustota dat je třeba. Je škoda, že sítě většinou nejsou dostatečně chytré. Jakmile dojde k rozmachu obnovitelných zdrojů, sítě budou muset být ještě technicky vyspělejší.

Jak vypadá nějaká nová technologie konkrétně?

Například je to schopnost vzdáleně něco měřit a řídit. Představte si například firmu, která provozuje pec. K té peci se připojí černá krabička, která po vteřinách měří její spotřebu a dokáže přes sítě jako například GSM, Wi-Fi, LoRa nebo jiné pec zapnout, či vypnout, nebo snížit její výkon, když je to v síti potřeba. Nebo si vezměte budovu Drn na Národní třídě, kde sídlíme. Když je soustava v obtíži a potřebuje dodatečnou elektřinu, je možné v této budově snížit příkon klimatizace či topení například na patnáct minut. Nikdo z lidí, kteří v budově pracují, to nepozná, neboť budova má vysokou akumulační schopnost. Systém řízení budovy však pomůže elektrické soustavě.

Jak se fyzicky zajistí, že do zásuvky mi teče zelená energie?

Fyzikálně nejde vzít elektrony z obnovitelných zdrojů a doručit je k vám domů. Představte si to jako jezero. Když do něj bude proudit špinavá voda z kanalizace, tak to zpočátku nebude vidět, ale časem bude jezero čím dál tím špinavější. Když do toho jezera naopak bude přitékat čistá voda, tak bude čím dál tím čistější. A to je smysl obnovitelných zdrojů: chceme, aby do elektrifikační soustavy přispívalo více obnovitelných zdrojů s uhlíkovou stopou, která je nižší než u stávajících zdrojů. Tím přispějeme k tomu, že uhlíkové, tedy hnědé elektřiny bude méně.

Jaké je tedy spojení spotřebitele a zelené energie?

V zásadě finanční. Když si někdo kupuje elektřinu od nás, tak si kupuje zelenou elektřinu, protože my ani jinou nenakupujeme. Jak jsem naznačil, elektřina není farmářské vejce, které má jasný původ a distribuci až k vám na stůl a které poznáte i podle chuti. U elektřiny to nepoznáte. Kdo si kupuje elektřinu z obnovitelných zdrojů, nedělá to proto, aby světla svítila zeleně. Každý zákazník má právo svou peněženkou určit, kam jako společnost budeme směřovat. Když někdo koupí elektřinu z obnovitelných zdrojů, tak dává najevo, že chce, abychom dýchali čistý vzduch a neprodukovali zbytečně CO2. Pokud nebude poptávka po elektřině z obnovitelných zdrojů, tak je nikdo nebude ani stavět. V České republice se jich postavilo relativně hodně díky dotacím. Ty už ale nejsou a ani nebudou. Cena energie z obnovitelných zdrojů se však bude přibližovat ceně energie z fosilních paliv. V jiných zemích už to tak je a u nás to brzy nastane. Zákazníci tak mohou svými peněženkami volit, z čeho se má elektřina vyrábět. Když to necháme jen na politicích, tak tu zřejmě budeme mít jen novou jadernou elektrárnu.

Více na orobotice.cz.

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.