23.04.2019 5 minut čtení

Jak se připravit na finanční krizi? Osvojte si tyto 4 lekce z té poslední

I když byl pád finančních trhů v roce 2008 velmi stresující událostí, přinesl nám také některé cenné lekce, ze kterých si lze vzít ponaučení pro krize budoucí.

Ať už jste minulou finanční krizi prožívali jakkoli, můžete si z tohoto turbulentního období vzít poučení, která vám poslouží jako vodítko v případě dalších těžkých ekonomických časů v budoucnu.

#1 Nepanikařte a neprodávejte

Index S&P 500 dosáhl v uplynulých třiceti letech průměrného ročního zhodnocení více než 10 procent, naproti tomu průměrný investor do spravovaných podílových fondů ve stejném období méně než 4 procenta. Jedním z hlavních důvodů je, že příliš mnoho investorů dělá přesný opak toho, co mají v náročných časech dělat – panikaří a snaží se prodat své investice před tím, než spadnou ještě více.

Jinými slovy, je všeobecně známo, že hlavním cílem investování je nakupovat při nízkých cenách a prodávat při vysokých. Během tržních „havárií“, jako je právě finanční krize, se však mnoho investorů chová přesně opačně.

Ve skutečnosti to je právě panika prodávajících, která pohání masivní trh směrem, který nikdo vidět nechce. Během poslední finanční krize to pak nebyli pouze individuální investoři, ale ani institucionální investoři povětšinou nestíhali prodávat své pozice dostatečně rychle.

Možná, že to na první pohled dává smysl – prodávat během turbulentních časů volatilní investice, jako jsou právě akcie a uložit své finanční prostředky na „bezpečnější“ místo. Ale právě tato praxe má nakonec zničující vliv na vaši dlouhodobou výkonnost.

#2 Zaměřte se na nejkvalitnější akcie, které jsou k mání za zvýhodněné ceny

Hned v říjnu 2008 vyšel v Bloombergu článek Briana Gendreaua ze společnosti ING Investment Management, ve kterém autor uvedl: “Panika na finančních trzích netrvá věčně, a i když budeme muset možná čelit velké hospodářské krizi, některé z kvalitních aktiv se budou obchodovat za velmi atraktivní ceny.“

Je třeba ovšem dodat, že musíte mít k dispozici dostatek volných prostředků k realizaci nákupů za nízké ceny. Což bývá hlavním kamenem úrazu, nicméně štěstí přeje připraveným, a proto má Warren Buffett pro tyto případy neustále dostatek volné hotovosti na svých účtech.

Chcete-li vyjmenovat jenom několik příkladů takových firem, tak v tabulce níže naleznete jedny z nejatraktiv­nějších akcií současnosti a ceny, za které se obchodovaly v době krize.

Společnost         Aktuální cena (23.4.2019)         Minimum během krize
Amazon         1923,77         34,68
Apple         207,48         11,17
Microsoft         125,44         14,87
Goldman Sachs         204,14         47,41
Berkshire Hathaway         211,61         44,82
Johnson&Johnson         139,90         46,25
                     

Jak říká Warren Buffett: “Příležitosti, kdy prší zlato, přicházejí zřídkakdy, proto použijte kýbl, nikoliv náprstek.“ To je důvod, proč Buffett investoval během a po finanční krizi miliardy dolarů do Goldman Sachs, Bank of America a dalších akcií. Jednalo se o solidní společnosti, které byly obchodovány za výprodejové ceny. Když tedy dojde k tržnímu propadu, zhluboka se nadechněte a zhodnoťte, které akcie jsou v nabídce ve slevě.

#3 Akcie jsou nejlepším tvůrcem dlouhodobého bohatství

I když je dobrým nápadem využít korekce trhů k nákupu, neznamená to, že byste měli přestat investovat ve chvíli, kdy se zdá trh drahý. Přesné načasování obchodů je téměř nemožné a podobná snaha investorů častěji vede ke ztrátě než k zisku. Z dlouhodobého hlediska je akciový trh neuvěřitelným tvůrcem bohatství, bez ohledu na to, kdy do něj vstoupíte.

Zvažte tento příklad. Řekněme, že jste zakoupili S&P 500 indexový fond v nejhorším možném čase – v říjnu 2007, kdy byl trh na svém vrcholu. Řečí dnešních čísel byste se nejenom zotavili z vašich ztrát, které vám vznikly během krize, ale investice by se navýšila o více než 130 procent.

#4 Diverzifikujte – žádná akcie není bez rizika

Poslední myšlenka a možná nejdůležitější lekce, kterou si můžeme z finanční krize odnést, je hodnota diverzifikace. Můžeme totiž počítat s dvěma jistotami:

  • Dříve nebo později nastane další pád na finančních trzích – jenom nevíme kdy
  • Není možné předpovědět, který sektor, politická událost nebo jiný katalyzátor se stane onou černou labutí, která krizi vyvolá

To znamená, že v případě příchodu horších časů nebudou žádné akcie imunní. Před poslední finanční krizí se zdálo absurditou, aby Lehman Brothers vyhlásila bankrot, akcie Bear Stearns budou k mání za centy nebo že akcionáři společnosti General Motors schytají debakl. Jenom málo lidí si myslelo, že si AIG, Citigroup, Fannie Mae, Freddie Mac nebo Washingtonský podílový fond povedou tak špatně.

Pokud jste však vlastnili jednu nebo dokonce i více z těchto akcií, ale jako součást dobře diverzifikovaného koše vysoce kvalitních akcií, nepocítili jste dopady krize tak těžce. Nezáleží tedy na tom, jak neprůstřelná se může zdát konkrétní akcie, protože tomu tak ve skutečnosti není. Řiďte se touto zásadou při investování a nevkládejte příliš mnoho vajec do jednoho košíku.

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.