11.02.2020 5 minut čtení

Chcete si vybudovat vedlejší příjem? Pozor na 3 rozšířené a nebezpečné lži

Není všechno zlato, co se třpytí. To ví každé malé dítě. Ale víte také, že ekonomika vedlejších příjmů s sebou přináší i jistá negativa? Určitě by se jich našlo více, ale my se blíže podíváme na 3 lži, které mohou být nebezpečné.

Vedlejší příjem může mít mnoho podob. Představte si za tím jakoukoli výdělečnou práci mimo vaše hlavní zaměstnání. Pokud podnikáte, váš vedlejší příjem může být jiný obor, než na jaký se zaměřuje vaše hlavní společnost. Pro někoho je to něco, čím vyplní svůj čas místo sledování televize. Pro jiného člověka to bude pár korun navíc. A pro mnoho lidí to je zároveň něco běžného, co se stává normálním.

Lákadla, která se vás snaží přimět k vybudování vedlejšího příjmu, mohou slibovat svobodu nebo flexibilitu:

 • Máte neomezený potenciál. Pokud chcete peníze na výlet nebo dovolenou, věnujte se na chvíli svému vedlejšímu příjmu.
 • Chcete nové značkové oblečení? Stačí pár hodin času. Nebo jen prodejte pár svých věcí.
 • Toužíte po nejnovějším telefonu? Každý má volný čas, který mnoho lidí promrhá. Využijte ho pro práci a vydělejte peníze navíc. Máte nad tím absolutní kontrolu.

Odborníci to jmenují "gig economy", což asi nelze přesně přeložit, ale znamená to něco jako zakázková ekonomika. Jde zkrátka o termínovanou práci různého druhu, pro kterou není najatý pracovník na plný úvazek, ale je najat nezávislý dodavatel. Něco na způsob outsourcingu. Podle průzkumů je dnes do této činnosti v USA zapojeno asi 35 procent pracovně činných lidí. To je něco kolem 57 milionů Američanů. Ačkoli jde o statistiku z USA, u nás můžeme očekávat podobná čísla. Možná o trochu menší, ale v následujících letech zaznamenáme růst.

Za zmínku také stojí to, že 68 procent Američanů, kteří vykázali vedlejší příjem, s touto činností začalo v posledních 5 letech. A podobné trendy jsou vidět v Kanadě, Velké Británii, Austrálii a mnoha dalších zemích. "Gig economy" může být rozhodně pozitivní i negativní. Problém je v tom, že o pozitivní stránce se mluví všude, ale o té negativní už tolik ne.

Na povrchu to totiž vypadá skvěle - jste pánem své budoucnosti a máte vše pod kontrolou. Ale pod povrchem se skrývají lži, které v nás "gig economy" živí tím, jak mění náš způsob přemýšlení o práci i životě. Uvedeme si 3 nejzávažnější z nich. Zdají se neškodné, protože nejsou přímo škodlivé nebo nějak zlé či nespravedlivé, ale nebezpečné jsou, protože mísí pravdu a lež.

1) Jste tím, co děláte

Jako dětí se nás ptají, co chceme dělat, až vyrosteme. Jako dospělých se nás ptají, co děláme v práci. A na konci našeho života se sami sebe ptáme a hodnotíme svůj život podle toho, co jsme udělali. Není tedy divu, že věříme této lži. Když přestanete "dělat", život tím nekončí. Výsledek ale nelze "udělat". To jen povede k dalšímu "dělání". Je však důležité si uvědomit, že ve skutečnosti neexistuje nic jako čestný odznak za dobrý výsledek. Nakonec zůstane jen vyčerpání a zoufalost.

2) Jste tím, co prožíváte

Zkušenosti se prakticky staly novou měnou. Nakupování a hromadění věcí už není tak populární a oblíbené. I když nové věci kupujeme, často je to kvůli zkušenostem a zážitkům, které s nimi získáme. Problém je v tom, že zážitky jsou dočasné a člověk vedený tak, aby měl více a více zážitků, skončí na cestě, kterou už všichni známe - srovnávání. Jen se nebude srovnávat majetek jako dříve, ale zážitky.

3) Jste tím, koho znáte

Ačkoli se zdá, že chytré telefony, nejrůznější aplikace a internet na každém kroku zvyšují naše vzájemná propojení, ve skutečnosti se s největší pravděpodobností děje pravý opak. Zhoršují se problémy s osamělostí a vznikají nové závislosti. Ve skutečnosti jsme si mnohem vzdálenější, než jsme si byli bez internetu. Život postavený na této lži nevede k tomu, co slibuje - vyšší úroveň smysluplných spojení s druhými. Je ironií že se ve skutečnosti vytváří pravý opak.

Na vedlejším příjmu není nic špatného. Vydělat si něco navíc je super. Ale nemůžete si myslet, že jste imunní vůči nepromyšleným důsledkům, které to přináší. Než se tedy vydáte budovat vedlejší příjem, zamyslete se nad tím, zda pak nebudete čas s přáteli přepočítávat na peníze nebo zda to negativně neovlivní váš pohled na život.

Poznámka: myšlenka lží pochází od Daniela Ima, autora knih o paradigmatu. Daniel má magisterský titul v oboru Global Leadership. Jeho podcasty si stáhlo více než 3 miliony lidí.

#podnikani #vedlejsiprijem #byznys #gigeconomy #penize #prijem #kariera #vysledky #zazitky

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Kdybych četl jen body 2 a 3, myslel bych si, že čtu jiné téma - skutečnosti dnešní doby. Dobrý základ na další článek. Ale jinak palec nahoru!
  +2
  • Naštěstí jste četl celý článek :-) A třeba to jako inspirace pro další text poslouží...
   0
 • Super článek Michale! Jaký je Váš názor na prohlubování problému osamělosti? Myslíte, že v budoucnu nastane nějaká změna, případně najdeme řešení na daný problém?
  +1
  • Ačkoli se považuji spíše za optimistu, tak osobně z tohoto problému nevidím východisko. Snad jedině zásah z vyšší moci, aby si všichni uvědomili, že vztahy jsou vždycky důležitější. Někdy se lidé ze svých chyb poučí, ale v tomto případě nevím nevím. Ale budu dál optimista!
   +1
  • Vidím to podobně s tím zásahem, avšak si myslím, že k tomu nedojde. Celkově na to nemám optimistický pohled. #musimeseadaptovat
   +1
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky