Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
11.02.2020 5 minut čtení

Dopaminový půst je nejnovějším trendem Silicon Valley. Co si o něm myslí lékařka?

Znáte dopamin, že? Dopamin – ten neurotransmitter, díky kterému se cítíte dobře. V Silicon Valley teď frčí dopaminový půst. A to znamená odpírat si jídlo, sex, alkohol, sociálních sítě i technologie jako takové. 

Proč, ptáte se? Někteří lidé věří, že vám to může „zresetovat mozek“. Aby byl efektivnější a dokázal ocenit jednoduché věci. A stejně jako je to se všemi trendy, i tento jsou jistí lidé schopni vyhnat do extrému. Ortodoxní vyznavači si při půstech odpírají i veškeré společenské interakce. Včetně očního kontaktu.

Toto cvičení, kterému se přezdívá dopaminový půst, se teď dostává do popředí veřejného zájmu. 

Co přesně to je a jak to funguje?

Dopamin je neurotransmiter. Chemická látka, která přirozeně vzniká v mozku. Pohybuje se v mozku a přenáší signály související s funkcemi jako motorika, paměť, vzrušení a zpracování odměn.

Když máte dopaminu v mozku příliš málo, může to mít za následek například Parkinsonovu chorobu, jejímiž příznaky jsou mimo jiné svalová rigidita, třes a změny řeči a chůze. 

Jedním ze způsobů léčení Parkinsonovy choroby je lék L-DOPA, který dokáže procházet hematoencefalickou bariérou a přeměnit se na dopamin, což pomáhá zmírnit příznaky nemoci.

 

Dopamin je také velmi důležitým aspektem neuronálního systému odměn. Aktivují ho činnosti, které náš mozek vyhodnocuje jako odměny - například jezení, sex nebo drogy. (Kéž by nás odměňoval jen za jedení zdravé stravy a sport, že!)

Důležité je, že systém odměn se může v průběhu času „učit“ - spouštěče v našem prostředí, které spojujeme s potenciálními odměnami, mohou zvýšit aktivitu dopaminu i bez skutečné odměny. Takže stačí být v cukrárně a myslet na sladkosti a může to aktivovat dopamin v mozku.

Toto očekávání odměn, které samo o sobě vyvolává vyplavování dopaminu, tato touha, je pro lidi velmi důležitá. To dokazuje i fakt, že jedním z hlavních symptomů deprese je nedostatek touhy, zájmu a potěšení. Věci, které jsou pro zdravé lidí odměňující, jsou pro mnohé lidi trpící depresí naprosto nezajímavé.

A právě proto se některá léčiva na depresi snaží zvednout hladinu dopaminu v mozku.

Teď, když jsme si řekli, jak zásadní roli hraje dopamin v lidském životě, se pojďme zeptat, proč by si od něj někdo chtěl dávat pauzu. Myšlenka za dopaminovým půstem je založena na problematice nezdravých a návykových vzorců chování.

Lidé, kteří se postí od dopaminu, si myslí, že mohou své touhy po nezdravých a nežádoucích aktivitách a činnostech omezit tím, že omezí přísun dopaminu.

Funguje to? Názor doktorky Ciary McCabe

Doktorka McCabe, která se specializuje na neurovědu a většinu své kariéry strávila zkoumáním toho, jak funguje systém odměn – především ve vztahu k duševním poruchám a psychoaktivním látkám, je skeptická.

 

„Nejdřív si musíme uvědomit, že i kdybychom mohli snížit hladinu dopaminu ve svých mozcích, tak bychom to dělat neměli, protože dopamin potřebujeme, abychom mohli normálně fungovat.

A co víc, jen tím, že si zakážeme určitý stimul jako sociální sítě, úroveň dopaminu jako takového nesnížíme. Spíš zredukujeme jeho stimulaci.

Proto je možné snížit množství aktivity dopaminu. Ale klíčem k tomu je především snížit vystavení se spouštěčům spojeným s odměnami, které iniciují chtění těchto odměn.“

Co tím chtěla doktorka říci? Že jen to, že si zakážeme chodit na Facebook, ještě neznamená, že držíme dopaminový půst. Protože to nás nepřiměje po modravé obrazovce přestat toužit. A touha, jak už jsme si řekli, také aktivuje dopamin. 

„Úplný nesmysl“

A tvrzení, že nám dopaminový půst může mozek „zresetovat“, je podle doktorky úplný nesmysl. Protože se z pohledu vědy nedá zjistit, jaká má být „původní hodnota dopaminu“. Tudíž celá tato myšlenka zůstává, alespoň prozatím, nesmyslem.

Doktorka dále radí: „Jestli máte pocit, že chcete omezit nějaké nezdravé návyky jako trávení příliš velkého množství času na sociálních sítích nebo přejídání se, měli byste začít tím, že se budete méně vystavovat prostředím nebo situacím, které ve vás vyvolávají touhu po těchto stimulech.“

Tedy například, pokud trávíte na mobilu celou cestu do práce autobusem, zkuste nahradit autobus za procházku nebo mobil za knížku. Vypněte si notifikace. Díky tomu se vám nebude aktivovat dopamin, a proto nebudete mít nutkání sáhnout po telefonu.

Jestli se příliš často opíjíte, prostě začněte méně chodit do hospod a raději běžte s kamarády třeba do kina nebo si zasportovat.

Doktorka McCabe má za to, že příznaky touhy po nezdravém chování jsou podobné příznakům touhy po návykovým látkám. Mějte se na pozoru, pokud:

  • trávíte činností většinu svého času,
  • pokračujete v ní i přes zdravotní nebo duševní újmu,
  • máte problém s ní přestat,
  • kvůli ní zanedbáváte své povinnosti,
  • dáváte jí přednost před rodinou a přáteli,
  • cítíte abstinenční příznaky, když ji nemáte.

„V těchto případech byste měli přemýšlet o odstranění podnětů spojených s činností, které stimulují vaše dopaminové neurony – jakémusi druhu dopaminového půstu.“

Souhlasíte, nebo máte na dopaminový půst rozdílný pohled než doktorka McCabe?

#psychologie #dopamin #zdravi #welness #osobnirozvoj #seberozvoj #dopaminovypust #zavislost

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
4 minuty
8 minut
6 minut
5 minut
6 minut
5 minut
7 minut
5 minut
5 minut
5 minut
4 minuty