Chytří podnikatelé uspějí bez ohledu na věk. Považují jej totiž jen za bezvýznamné číslo

Kdy je podle vás ještě příliš brzy na začátek podnikání? A kdy je naopak už příliš pozdě? Existuje nějaká správná odpověď? Nikdy není moc brzy nebo moc pozdě, protože věk je jen číslo, které by vás nemělo omezovat v tom, co děláte.

Dlouhá léta se lidé snaží přijít na ideální věk pro zahájení podnikání a dokonce stále vznikají studie, které se tím zabývají a zkoumají to. Různé zprávy na toto téma vydala nezisková organizace Kauffman Foundation nebo Duke University, Founder Institute a mnoho dalších.

Souhrnná informace je, že průměrný člověk zahajuje své podnikání ve 40 letech. Dvakrát častěji jsou to lidé nad 55 let v porovnání s věkem do 35 let. Průměrný věk zakladatele úspěšného startupu s příjmy přes 1 milion dolarů byl 39 let. V cestě za úspěchem ale věk hraje menší roli než předchozí zkušenosti se startupy a příbuznými obory.

Pro porovnání jen krátká informace přímo z České republiky. Průměrný věk podnikatelů neustále roste. V roce 2018 bylo poprvé více podnikajících v kategorii 61 let a více než v kategorii do 36 let.

Pojďme si seřadit několik úspěšných společností, které založili podnikatelé v různém věku. Nejdříve je název společnosti a v závorce věk zakladatele:

 • Facebook (20)
 • Microsoft (20)
 • Apple (21)
 • Google (25)
 • Twitter (30)
 • Amazon (30)
 • Tesla (34)
 • Oracle (35)
 • Netflix (37)
 • Zynga (41)
 • Walmart (44)
 • McDonald's (53)

Klíčovým faktorem je zkušenost, ale jak je vidět ze začátku žebříčku (Facebook, Microsoft, Apple), není úplně nezbytná.

Úspěšný podnikatel George Deeb má na vhodný věk pro začátek podnikání následující názor: "V 18 letech jsem začal s jedním podnikem. Ve 20 jsem založil druhý. Další následoval ve 29 letech, pak ještě jeden ve 41 a poslední ve 44. Úspěch ale vždy koreloval s tím, kolik času jsem investoval do podnikání a jak jsem mu byl oddaný."

Úspěch je přesně takový, jak ho definujete. Každý z podniků, které George založil, splnil cíle, které si stanovil, a to bez ohledu na jejich velikost. Některé byly malé, jiné velké. Největším příjmem a odměnou mu byly získané zkušenosti.

Jeden z jeho dřívějších investorů v oblasti rizikového kapitálu řekl, že nikdy nebude investovat do někoho, kdo je generálním ředitelem poprvé. Proč? Protože prý dělá mnoho chyb. Je v tom kus pravdy, to George potvrzuje vlastními zkušenostmi, ale zároveň uvádí, že to nemá nic společného s věkem. Mnoho podnikatelů dosáhlo úspěchů již v raném věku. Trochu extrémním příkladem může být Emerson Spartz, který ve 12 letech založil fanouškovskou stránku Harryho Pottera, která údajně vyšplhala na více než 10 milionů unikátních návštěvníků měsíčně.

Když se ale vrátíme k Georgovi, jež první podnik založil v 18 letech a prozatím poslední ve 44, přiznává, že se mu průběžně měnila (snižovala) chuť riskovat. Také mu s věkem ubývala energie. Sice dokáže pracovat efektivněji, ale už to nevydrží tak dlouho jako dříve.

Jak shrnout to, zda záleží na věku, když jde o podnikatelský úspěch? Možná slovy: "Ne, nezáleží." Ale zároveň je nutné dodat, že záleží na zkušenostech, které s věkem přicházejí. Jak se s tím tedy teď poprat? Čekat na věk a zkušenosti, nebo se do toho vrhnout bez zkušeností, ale s elánem a energií? Inteligentní podnikatel, který ještě nemá tolik zkušeností, může vyvážit svůj nižší věk tím, že se obklopí zkušenými mentory a partnery.

Ať už jste hluboce pod průměrem, anebo silně nad průměrem, věk by nikdy neměl být překážkou v tom, zda zahájíte své podnikání teď hned, nebo za 5 let. Z pokročilejšího věku můžete vytěžit zkušenost a z nižšího zase energii. V nižším věku navíc můžete chytře využít zkušenosti druhých, v pokročilejším zase elán mladých.

#podnikani #vek #zakladatel #uspech #facebook #apple #microsoft #byznys

Warengo vám pomáha uspět ve všech byznysových i životních výzvách

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější