Spustili jsme MARKETPLACE! Vyberte si investiční platformu, ptejte se, hodnoťte.
10.02.2020 6 minut čtení

Co se můžeme naučit od 21letého zakladatele investičního fondu s 60 miliony dolarů?

Jednou z největších výzev podnikání v mladém věku je být brán vážně. Yubo Ruan si s tím skvěle poradil a všem ukázal, jak na to. Z jeho krátkého života lze už nyní načerpat čtyři základní poučení.

Stručně: Yubo Ruan ve svých 21 letech založil společnosti "8 Decimal Capital" ve které je generálním ředitelem. Jedná se o globální investiční společnost, která se snaží urychlit vývoj ekosystému blockchain pro přijetí kryptoměn do mainstreamu. Pod svou správou má 8 Decimal Capital aktuálně 60 milionů dolarů.

Začít v takto mladém věku vyžaduje vynalézavost. V případě Ruana se projevila už v mladším věku. Jeho zkušenosti, ze kterých se chceme poučit, si rozdělíme do čtyř hlavních bodů, které může uplatnit každý mladý podnikatel a v přejatém slova smyslu se z nich může poučit úplně každý.

Začněte co nejdříve

Je pravda, že někdo má předpoklady k rychlejšímu učení, ale často je rychlejší učení přičítání tomu, že někdo začal dříve, takže už má náskok. Ve většině případů ale stačí věnovat něčemu více času a postupně se budete učit a zdokonalovat. Až na výjimky platí, že čím více času, tím více zkušeností a logicky i úspěchů.

Ruanův případ byl úplně stejný. Jeho zájem o vědu a programování byl ovlivněn otcem, který na univerzitě vyučoval fyziku. Svému synovi doporučil, aby si přečetl Stručnou historii času od Stephena Hawkinga a Teorii relativity od Alberta Einsteina. Obě knihy ho inspirovaly k tomu, aby do světa byznysu vstoupil co nejdříve.

Ruan tedy spojil své zájmy v programování a podnikání a začal pracovat na několika malých projektech, které ale sám nikdy za podnikání nepovažoval. Hned jeho první projekt byl robot ovládaný gesty, který měl pomoci jeho dědovi, jež trpěl Parkinsonovou chorobou. Vždy když Ruan nevěděl, jak něco postavit nebo jak napsat nějaký algoritmus, hledal řešení na internetu. Když nenašel přímou odpověď, pokládal otázky na fórech a diskutoval o možném řešení.

Tím si Ruan postupně budoval znalosti a zkušenosti. Dále pokračoval řadou různých projektů. Například navrhl jakési "chytré" prasátko, které mělo pomáhat studentům stát se finančně gramotnějšími. Zkušenosti, které získal v tomto projektu, považuje za klíčové pro jeho investiční fond, protože se naučil, jak se spojit s investory i mnoho dalšího, co později uplatnil.

Být mladý není vždy výhodou. Pokuste se adaptovat

Existuje jakýsi obecný postoj, že věk je jen číslo, ale minimálně v podnikání to platí, až když se vám daří dobře. Dokud nemáte prokazatelné zkušenosti a výsledky, může vás nízký věk brzdit. Často totiž dochází k nesprávnému vnímání korelace mezi věkem a zkušenostmi.

V začátcích Ruanova podnikání mu investoři nedali ani minutu trpělivosti navíc, aby si mohl rozmyslet myšlenky, než je vysloví nahlas. Bez vlastního kapitálu a dobrých obchodních vztahů to bylo trochu jako boj s větrnými mlýny. To ostatně asi každý mladý podnikatel zná.

Jak ale běžel čas, Ruan nabíral nejen na zkušenostech, ale i na důvěryhodnosti. Postupně pro něj bylo snazší navázat nová partnerství, domluvit schůzky a vytvořit obchodní vztah. Navzdory tomu ale přiznává, že stále využívá služeb mentora, aby se nadále zlepšoval a investoři a dodavatelé ho brali vážně i v jeho mladém věku.

Když jste mladí a začínáte s podnikáním, není hanba najít a najmout zkušenější lidi, abyste získali rovné podmínky s ostatními.

Načasování je někdy důležitější než dobré provedení

Vzhledem ke složité povaze podnikání by se mohlo zdát, že je schopnost dobře vykonat svou práci tou nejdůležitější. A ona je, ale hned těsně za ní bude správné načasování, protože dobrý nápad s kvalitním provedením, který je ale vzhledem k potřebám trhu špatně načasovaný, bude pravděpodobně neúčinný.

I na toto načasování bral Ruan ohled. Nevrhl se na autonomní vozy nebo zpracování velkých dat, což jsou stále "horké novinky" a není jasné, jakým směrem se budou vyvíjet. On ale viděl příležitost v kryptoměnách. Říká, že právě teď jsme ve fázi, kdy se buduje skutečná infrastruktura kryptoměn.

Kryptoměny se sice objevily už před mnoha lety, ale ještě například před 10 lety by nebyla vhodná doba na založení podobného fondu, protože by se nesetkal s dobrým přijetím. Ruan 8 Decimal Capital založil až v roce 2017. Bylo mu jen 21 let, ale ukázalo se, že to bylo dobře načasované rozhodnutí.

Začít v malém není tak špatné

Ruan měl hodně dovedností už na střední škole, ale zároveň v byznysu přirozeně nebyl žádným přeborníkem. Zpětně bylo rozhodně chytré, že začal jednodušším nápadem a zaměřil se na něco proveditelnějšího, než se hned bez zkušeností vrhnout na obří projekt. Postupně shromáždil malý počet uživatelů i investorů a učil se, jak růst.

Pomalu a jistě rostl s mentalitou, že si nemá cenu ukousnout více, než kolik může rozžvýkat. Jeho edukativní prasátko zaměřené na finanční gramotnost získalo více než 20 tisíc zákazníků. Společnost pak v roce 2017 prodal za více než 30 milionů dolarů. Tato mentalita založená na trpělivosti a rozvážnosti mu pomohla, aby později dokázal efektivně hospodařit i s osmimístným dolarovým kapitálem.

I přes nesporné zkušenosti mu investoři v jeho 21 letech odmítali svěřit 60 milionů dolarů, které chtěl. Požádal je proto nejdříve o menší částku, aby dokázal, že je dobrý manažer. Ukázalo se, že dobrý manažer skutečně je, a tak pro svůj byznys dostal požadovaný kapitál. Aneb když za vás hovoří činy, jde věk najednou až na druhé místo.

#investovani #podnikani #fond #kryptomeny #zkusenost #podnikatel #YuboRuan #8DecimalCapital #vek #uceni #zkusenosti #trpelivost #pokora #rozvaznost #financnigramotnost

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Skvělý článek! Jaký je Váš názor na věk tohoto mladého podnikatele? Myslíte, že investoři věk zohledňují při rozhodování?
  +1
  • Díky. Myslím, že věk určitě hraje roli, a to prakticky ve všem. A co hůře, někdy nehraje roli věk, ale vzhled, resp. to, na kolik člověk vypadá. Ale chápu, když investor nechce nalít peníze do něčeho, co vede na první pohled dítě...
   +1
  • Děkuji za názor, jak si myslíte, že investoři hledí na pohlaví CEO? #vasnazor
   0
  • Dobrá otázka. Osobní zkušenost ani porovnání nemám, ale z toho, co jsem pochytil, že se děje kolem mě nebo i ve světě, tak myslím, že i pohlaví má vliv, nicméně bych řekl, že se to lepší. Ale nijak podložené to nemám. Jen #mujnazor
   0
 • To je obdivuhodné.
  0
Doporučené příspěvky
4 minuty
5 minut
5 minut
5 minut
4 minuty
13 minut
4 minuty
4 minuty
5 minut
2 minuty
3 minuty
5 minut