Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
10.02.2020 6 minut čtení

„A vyplatí se nám to?“ 10 zaručených tipů, díky kterým zazáříte na každém pracovním meetingu

Jsou pracovní porady, které jsou opravdu důležité. No a potom jsou tu rutinní meetingy, na kterých jedna minuta trvá půl hodiny. Jenže i takový meeting je výborným prostorem k sebeprezentaci – když víte jak na to. Víte?

Kdybych měl sepsat seznam věcí, které můj život naplňují nejvíce, pracovní meetingy bych zařadil zhruba někde mezi ranní škrábání zamrzlého čelního skla na autě a použití ToiToi na hudebním festivale. Na druhou stranu, když už se nějakého takového meetingu zúčastníme, chceme na něm vypadat chytře. Meetingy jsou totiž ideální příležitostí ke zvýšení sociálního statusu. 

Přesně pro lidi, kteří to vnímají podobně, jsem sepsal 10 bizarně jednoduchých způsobů, jak toho docílit. Garantuji vám, že na tom příštím meetingu se rozhodně nudit nebudete, budete se totiž snažit do něj implementovat co možná nejvíce těchto tipů.

Takže, kávu do ruky, zápisník do druhé a jdeme na poradu!

1. Vennův diagram

Pro ty z vás, kteří netrpí sociální fóbií, je tu jeden jednoduchý tip, jak dát nejen najevo svou pozornost a ještě u toho vypadat kreativně. Určitě máte někde v rohu zasedačky tabuli s fixami – Přesně k té uprostřed porady přijdete a nakreslíte na ni Vennův diagram. Je víceméně jedno jestli bude dávat smysl, prostě si vyberte dvě zásadní probíraná témata, která se nějak prolínají, a vykroužkujte je. Většina lidí vás bude respektovat už jen za to, že jste projevili invenci. Ostatní spolu budou diskutovat nad akurátností vašeho grafu/diagramu... no a vy si můžete v klidu sednout zpět do křesla a pokračovat v prohlížení článků na Warengo.

2. Převádějte procenta

Asi nejjednodušší rada ze všech. Jakmile někdo řekne: „Zhruba 33 % procent uživatelů“ nonšalantně doplňte: „Takže asi jedna třetina“. Zdá se to jako maličkost, ale zlomky jsou lidem daleko bližší, pro spoustu účastníků bude číslo hned uchopitelnější, vy tím dáte najevo váš zájem a koncentraci a všichni budou spokojení. Jenom se, prosím vás, nejdřív ujistěte, že jste to spočítali dobře.

3. „Pojďme to trochu zklidnit“

Pracovní debaty mohou poměrně rychle vyeskalovat ve vášnivou diskuzi a poměřování argumentů. Přes stůl lítají kvartály, náklady a nadávky – ideální příležitost pro to, aby někdo vstal a rázně zakročil: „Kolegové, zkusme se všichni trochu uklidnit a podívat se na to znovu.“ Většina zasedačky se na vás udiveně otočí – v tu chvíli rychle doplňte něčím jako: „V čem je v tuhle chvíli skutečný problém?“ Bum! Jste nad věcí, vypadáte distingovaně a chytře. 

4. Pokyvujte hlavou a předstírejte, že si píšete poznámky

Vždy si s sebou noste zápisník, vypadáte motivovaně a odhodlaně – ovšem pozor, notebook by měl přesně opačný efekt. Při jednání si zapisujte klíčová (nebo prostě jakákoli) slova z toho, co se kolem vás děje a uznale při tom pokyvujte hlavou. Pokud se vás někdo na vaše poznámky zeptá, zahrajte to do autu – „Mám v nich vlastní systém, opravdu bychom měli začít dělat z těchto porad záznamy.“ Bravo, další body pro vás za téměř nulovou práci (nebo vůbec žádnou - záleží, jak dobře umíte hrát.)

 

5. Zopakujte pomalu a nahlas poslední slova, která zaslechnete

Občas se stane, že s vámi na meetingu sedí někdo důležitý, šéf vašeho šéfa, přísedící inženýr, právník – někdo, kdo celou dobu sedí a mlčí. Jakmile promluví, musíte být připraveni, pravděpodobně řekne něco důležitého. Krom toho můžete téhle příležitosti využít a nenápadně pomalu zopakovat závěr jeho „řeči“, ideálně to doplnit poznámkou do svého zápisníku. Tohle pravidlo neplatí úplně vždy. Pokud CEO vaší firmy po hodině promluvil jen proto, aby řekl, že v jeho oblíbené restauraci jsou dnes k obědu knedlíky – nechte to radši být. 

6. Vyplatí se nám to?

Je velmi důležité vědět, jestli se vám daná operace/činnost/plán vyplatí. Je v podstatě úplně jedno, o čem se zrovna mluví. V byznyse se všechno nakonec musí nějak vyplatit. Tahle jednoduchá otázka se vám zkrátka vyplatí.

7. Choďte 

Když někdo uprostřed jednání vstane a začne pochodovat po místnosti, okamžitě si získá respekt. Chce to odvahu zvednout se ze svého pohodlného křesla a se založenýma rukama se projít tam a zase zpátky. Ujmete-li se téhle role, nejenže budete vypadat extrémně koncentrovaně, zároveň si rozhodně všichni všimnou, že tam jste.

8. „Můžete to o jeden vrátit?“

Pokud někdo předvádí prezentaci a vy se zamyšleným výrazem poprosíte o předchozí „slajd,“ zaručeně tím nepotěšíte prezentujícího, ale za to si získáte uznání ostatních. Vytvoříte v nich dojem, že jste si všimli něčeho důležitého, co oni přehlédli – Pokud nic k vypíchnutí nenajdete, prostě se zeptejte na nějakou doplňující otázku, uznání a zájem sklidíte i tak.

9. Jděte si zatelefonovat

Nejspíš by vás absolutně nenapadlo si během meetingu vyřizovat hovor. Mohlo by to totiž vypadat, že máte špatně seřazené priority. Jenže v tom je ten psychologický trik – Každý si uvědomuje důležitost pracovní porady, takže pokud se z ničeho nic omluvíte, že si „potřebujete něco vyřídit“ a odejdete s telefonem na uchu – Ostatní si řeknou: „Wau, to musí být hodně důležitý telefonát“ a okamžitě vás začnou více respektovat. Je dobré mít k „telefonátu“ připravenou historku. Jakmile by se vás na něj někdo zeptal, není úplně dobré začít se drbat na hlavě a mluvit o počasí.

 

10. Neberte se vážně

Když se vás někdo zeptá na váš názor k meetingu, ale vy jste za poslední hodinu neslyšeli jediné slovo, protože jste se vůbec neřídili mými radami, prostě odpovězte, že jste za poslední hodinu neslyšeli jediné slovo. Lidé ocení vaši upřímnost a humor. Můžete občas přihodit i nějaký vtípek, jen pozor na „dad jokes“. Když tohle budete dělat dostatečně často, pravděpodobně vás vyhodí z práce, ale zase si vás všichni budou pamatovat v dobrém, a to se cení.

Přiznejte se, hned se na tu příští poradu víc těšíte. Možná bych jen doplnil, že není vyloženě dobrý nápad vyzkoušet všech deset bodů najednou, v lepším případě každý pochopí, o co se snažíte, v tom horším začnou mít pochyby o vašem psychickém zdraví.

#meeting #porada #breefing #brainstorming #podnikani #byznys #prace #zasedani #konference #osobnirozvoj

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.