09.02.2020 7 minut čtení

Existuje dobrá a špatná závislost na práci. Té špatné byste se měli co nejdříve zbavit

Více práce neznamená automaticky posunovat se v životě kupředu. Odhalte včas zárodek špatné závislosti na práci, ať ho můžete odstranit, než negativně naruší vztahy ve vašem okolí.

Na práci jsme všichni závislí v dobrém slova smyslu. Díky práci máme dostatek financí na zajištění nejnutnějších věcí. Na bydlení, jídlo a oblečení. Kdybychom neměli práci, nemohli bychom si dovolit platit střechu nad hlavou, čisté oblečení a dostatek jídla. Ponechme stranou extrémně bohaté lidi, kteří by si mohli dovolit celý život nepracovat. V tomto smyslu jsme tedy na práci závislí a je to zcela v pořádku.

Pak je tu ale ještě jiná závislost, která už tak v pořádku není. Začněme v minulosti. V roce 1914 podnikl Henry Ford revoluční krok a zásadní rozhodnutí. Svým zaměstnancům zdvojnásobil plat a zkrátil pracovní dobu z devíti hodin na osm. (O začátcích společnosti Ford jsem psal v druhém dílu série „Bankrot není konečná“.)

Fordovo rozhodnutí tehdy mnoho lidí zesměšňovalo. Ale netrvalo dlouho a ukázalo se, že i kritici se někdy mýlí. Dnes už je jasné a podtrhují to i mnohé výzkumy, že je potřeba mít rozumné množství práce, protože právě práce, kterou trávíme značný čas, hraje zásadní roli při udržení zdraví a produktivity pracujících.

Pojem "workoholik" údajně poprvé použil americký psycholog Wayne Oates v roce 1971 a definoval ho jako "nekontrolovatelnou potřebu neustále pracovat". A zde už doufám každý vidí tu špatnou závislost na práci, protože v tomto případě už nejde o pracovitého kolegu, který jen nechce nechat rozdělanou práci nedokončenou, ale o nemocného člověka, kterému je potřeba pomoci, protože když pracujeme příliš, trpí celé okolí.

Na workoholismus je potřeba dát pozor i v případě, že vás živí vaše záliba. Tam je to ještě náročnější, protože v takovém případě může ona nekontrolovatelná potřeba neustále pracovat vzniknout mnohem snadněji. Studie ale naznačují, že přepracování (a může jít i o vaši zálibu) je spojeno s řadou zdravotních problémů včetně chronického stresu, nedostatku spánku, zneužívání návykových látek nebo depresemi. 

Také vyšlo najevo, že přetížení organismu přílišnou prací urychluje pokles kognitivních funkcí a má za následek problémy s pamětí. Když bych z uvedených věcí vypíchl například stres, mohlo by se zdát divné, že když mě živí moje záliba, může se z ní stát stresor. Je to ale skutečně tak. Může vás totiž začít obklopovat stres z toho, že zrovna teď nemůžete pracovat nebo že toho chcete za každou cenu stihnout více a více, což nejde.

Za workoholika se nepovažuje nikdo, kdo touto dnes už nemocí trpí. A kdo ano, myslí to většinou z legrace. Pokud jste ale zaměstnaní a k tomu máte své podnikání nebo nějaký další vedlejší příjem, jste velmi náchylní k přepracování. V touze vydělat si se snažíte plnit požadavky šéfa a zároveň chcete vytvořit ve svém byznysu něco užitečného. V konečném důsledku se to pár lidem povede, ale naprostá většina skončí tím, že se stanou méně užitečnými pro celé své okolí. Pokud ucítíte jakýkoli malý sklon k pracovní závislosti, projděte si následující body. Snad vám pomohou vrátit se do reality.

Vždy nemůžete potěšit všechny

Mnoho lidí si jako definici úspěchu stanoví to, že chtějí potěšit všechny. Šéfa i kolegy v práci, kde jsou zaměstnaní, ale i zákazníky svého malého podnikání po práci. Kam to může vést? Ano, tušíte správně, k vyhoření. A to samozřejmě nechceme, takže to zkusíme jinak. Uvědomte si, že pokud vyhoříte, budete vy osobně s druhými méně spokojení a druzí pochopitelně i s vámi, takže to je cesta, po které se rozhodně vydat nechcete. Prozkoumejte své schopnosti. Pokuste se být sami sebou a i pro druhé být transparentní v tom, co dokážete a co nemůžete udělat. Tím, že na všechno horečnatě neřeknete "ano!", budete odvádět lepší práci a zachováte si zdravý rozum a vyrovnanost.

Najděte svůj smysl i mimo práci

Je uspokojivé být v něčem dobrý, ale rozhodně není dobré věnovat svůj život práci. Pokud v práci můžete být kreativní a řešit problémy, je to skvělé, ale zároveň je potřeba mít kreativní výstupy i mimo práci. Investuje svůj čas do vztahů, najděte smysl ve svém osobním životě. Udělejte si koníček z psaní, fotografování nebo malování. Buďte kreativní i mimo kancelář. Můžete vyzkoušet nějaký druh dobrovolnické práce. Na první pohled by mohlo jít o kontraproduktivní činnosti, ale postupem času se naučíte těšit se i z něčeho jiného, než jen z kontrolování nových emailů.

Rozbijte zažité nešvary

K prolomení pracovní závislosti nestačí změnit myšlení. Je potřeba změnit návyky. Jestliže váš šéf, kolegové i klienti vědí, že jste vždy k dispozici o víkendu, po večerech a prakticky i v noci, nastavíte si tím precedens a už to od vás bude dále bez větších okolků vyžadováno. Stanovte si svá pravidla, která pak důsledně dodržujte. Například můžete chtít udržet práci výhradně v kanceláři a nebrat si ji domů. Pak tedy nechte notebook schovaný v brašně a telefon nastavte do tichého režimu. Jde o maličkost, ale trénuje vás to, abyste se plně věnovali pouze rodině, když jste doma.

Své dny začněte a ukončete něčím jiným než prací

Ráno dělá den. To je stále ta stejná písnička, o které jsem psal například v článku o ranních rutinách, které trvají méně než 10 minut. Začněte den něčím, co vám dělá radost a díky čemu se budete cítit šťastně. Pomůže vám to vytvořit lepší pocit ještě před tím, než se do práce pustíte. Na konec dne si naplánujte nějakou zábavnou činnost, ať máte důvod s prací včas skončit. Když se na něco budete těšit, pomůže vám to pracovat lépe a zároveň v pravý čas přestat.

Zjistěte, na čem vám opravdu záleží

V konečném důsledku je to velmi jednoduché. To, jak trávíte svůj čas, odráží to, čeho si ceníte. Pokud chcete překonat svou závislost na práci, zeptejte se sami sebe, proč je pro vás pracovat méně tak důležité. Jak se chcete cítit? Pro co chcete žít? S kým chcete trávit více volného času?

Pamatujte: držet na uzdě vztah k práci neznamená jen pracovat méně. Zahrnuje to vaše zdraví, produktivitu a tvořivost. Učiňte se dostupnějšími pro lidi a věci, na kterých vám nejvíce záleží. A neříkejte, že vám nejvíce záleží na práci. Někde v nitru duše zjistíte, že by se našel někdo, s kým budete trávit čas raději než prací.

#osobnirozvoj #prace #zavislost #penize #sliby #smyslzivota #navyky #zvyky #workoholismus #navyky

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.