08.02.2020 7 minut čtení

Nenechat se vytočit – Schopnost praktická (nejen) do korporátního prostředí

Není nic lepšího než situace, když jste rudí vzteky, a od nějakého bodrého člověka obdržíte radu: „uklidni se prosím tě.“ Dá se tomuhle klišé nějak předejít? Co je to regulace emocí a jak vlastně funguje? Zdá se, že doktoři mají odpověď na vše.

I když je občas těžké si to přiznat, emoce jsou pro nás důležité. Prožíváme je každý z nás, dennodenně. Jsou dny, kdy jde všechno podle plánu, svět je prosluněný, dokonce i prodavačky jsou nějaké milejší než jindy. No a potom jsou tu dny, kdy bychom nejradši poslali všechny kolem sebe k šípku a zalezli si do postele.  

Většinou se ale naše nálada mění i v průběhu dne, emoce se střídají a nabývají různé intenzity v závislosti na tom, s čím se zrovna vypořádáváme.

Ačkoli většina z nás není schopná naprosté kontroly nad těmito pocity, máme daleko větší schopnost své emoce ovlivnit, než byste si mohli myslet.

Lidé jsou různí, s různými typy osobností, pro některé je emoční kontrola extrémně náročná, jiným se to může zdát jako poměrně snadný úkol. Všechno se pochopitelně odvíjí i od zkušeností, které nás formovaly – Lidé s traumatickými zážitky jsou na tom v tomhle ohledu zdaleka nejhůř.  

Regulace emocí je jedním z nejrychleji se rozvíjejícím oborem moderní psychologie

Autoři studie Improving Emotion Regulation skills doslova napsali:

„Z našeho výzkumu vyplývá, že regulace emocí je, jako součást emoční inteligence, velmi důležitým prvkem určujícím kvalitu psychického zdraví, sociálních vztahů, akademických výsledků i pracovních schopností.“  

Výzkumníci definují regulaci emocí jako schopnost zvýšit nebo snížit úroveň svých emocí podle potřeby v jakékoli situaci.

Profesorka na Northeastern Univerzity Ed.D. Kris Lee, expertka na behaviorismus, tezi rozvíjí:

„Regulací emocí se myslí trénování techniky známé pod pojmem – kontrola impulsů. Náš mozek automaticky reaguje na všechno, co se kolem nás děje. Při podráždění Amygdaly – drobné párové součásti mozku zodpovědné za reakci „bojuj nebo uteč“, nesmíme podlehnout potřebě okamžité přehnané reakce, musíme se za každou cenu snažit s emocemi vyrovnat.

Tím si zajistíme dostatek času pro zapojení frontálního laloku zodpovědného za racionální rozhodnutí, řešení problémů a schopnost perspektivy.

Pokud podlehneme prvotnímu impulsu, nerozhodujeme my, ale naše nejnižší pudové reakce.“

Situaci, kdy pocítíme nutkavou potřebu zvýšit hlas nebo vulgárně odvětit, zažil asi každý z nás, přesně v takové chvíli přijde regulace emocí na řadu.  

Lidé, kteří selhávají v základní emoční kontrole mají tendenci přehnaně reagovat i na drobné negativní impulsy. Velmi často křičí, nadávají, obviňují své okolí nebo přechází v pasivně agresivní chování, které narušuje jejich vztahy doma i v práci.

Nejzásadnější je si uvědomit, že ať už v daný moment cítíte cokoli, reakce je vždy jen vaší volbou.

Poslední dobou se čím dál více lidí soustředí na terapii digitálního minimalismu, uvědomění, stoicismu, managementu pozornosti – technik, které nás učí přímo pracovat s našimi emocemi, psychickou odolností, pozorností. Tedy základními parametry, určujícími kvalitu našeho přemýšlení a schopnosti reagovat na jakoukoli situaci.

 

Vyhodnoť a zkroť (Name it to tame it)

Jak se v daný moment cítíte?

Jaké emoce vám dělají největší problém, jaké emoce jsou naopak příjemné?

Náš emoční stav hluboce ovlivňuje kvalitu našeho života. Většina lidí bohužel nedokáže své pocity v daný moment pojmenovat a uvědomit si, jaký můžou mít vliv na jejich psychiku.

Vžijte se do chvíle, kdy jste se cítili emočně na dně. A kdy jste se naopak cítili, že máte vaši náladu pod kontrolou a je vám dobře?

Jaké vás k těmto situacím napadají přívlastky?

Ve chvílích, kdy je nám dobře, se cítíme soustředění, pozitivní, šťastní, sebevědomí, klidní, nadšení, komunikativní a optimističtí. Tehdy jsme nejvíce produktivní a nedělá nám problém vycházet se svým okolím.

Na druhou stranu, když je nám nejhůř, obvykle se cítíme stresovaní, nervózní, nesebevědomí, netrpěliví, iritovaní, a ohrožení. Ztrácíme pozornost a nedokážeme ovládat vlastní myšlenkové pochody.

Abychom dokázali regulovat naše emoce v jakémkoli prostředí, musíme je umět sledovat, rozpoznat a optimálně přizpůsobit dané situaci.  

Připravte se na to, že ze začátku se budete cítit zranitelní, protože budete veškerou svou pozornost soustředit na odhalení pravé podstaty svých emocí.

Jejich vyhodnocení a pojmenování vám ale okamžitě uleví od stresu. V tu chvíli je budete mít pod kontrolou. Psychiatr a psycholog Dan Siegel pojmenoval tuto praktiku „Name it to tame it.“ 

Uvědomění si konkrétních pocitů, které vás ovládají, vám umožní se nad ně povznést a rozhodnout se, jak s nimi naložit. Dovolí vám to zpracovat cokoliv, co ve odehrává ve vaší mysli.

David Rock, jeden z předních mentorů na poli osobnostního koučinku, tvrdí, že ve chvílích vnitřního napětí a nervozity dokážete snížit úroveň svého stresu až o 50 % pouze tím, že pojmenujete svůj emoční stav.

 

Ve své knize „Your Brain at Work“, David říká: „Bez schopnosti náhledu na vzniklou situaci a uvědoměni si sebe sama a svých emocí máte jen velice omezenou možnost ovlivňovat a řídit své chování v daný moment.“

Jakmile se vám podaří vyhodnotit a pojmenovat své pocity, začněte procvičovat kýženou reakci na situace, které vás nejvíce stresují a rozrušují.

Položte si otázku: „Jakým způsobem chci reagovat na stresové situace? Jak se chci cítit při konfrontaci s myšlenkami, které nemám rád? Jak si mohu zajistit kontrolu nad situací ve chvíli, kdy se mi nedaří?“

„Co obvykle dělám pro to, abych se uklidnili, když se cítím ve stresu, frustrován nebo nervózní?“

Schopnost vysvobodit se z přirozené emoční odezvy vašeho těla v jakýkoli moment je vysvobozující. 

„Výzkumy dokazují, že jsme schopni si vybudovat pozitivní emoční repertoár a přesměrovat naši energii, kdykoliv se cítíme ovládání negativním emočním stavem,“ vysvětluje Kris.

Jakmile získáte kontrolu nad směřováním vaší pozornosti, nebudete ovládáni emocemi. Regulace emocí je významný nástroj k ovlivnění kvality vašeho života, protože přímo ovlivňuje v podstatě všechny jeho aspekty.

Emoce hrají významnou roli v adaptaci k prostředí. Ovládnete-li tuto schopnost, budete mít lepší vztahy se svými blízkými, kolegy z práce i přáteli.

Úroveň sebeovládání je individuální u každého z nás, ale právě s ní se můžete naučit pracovat a emočně růst.

Takže až vás příště něco vytočí doběla, ten bodrý hlas, který vám bude radit abyste se „laskavě uklidnili“ – bude váš.

#emoce #regulaceemoci #stres #vztek #nameittotameit #kontrolaimpulsu #YourBrainatWork #KrisLee #DavidRock #seberozvoj #emocniinteligence #socializace #osobnostnirozvoj #DanSiegel

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.