08.02.2020 6 minut čtení

Jak v roce 2020 zazářit na pohovoru? Storytelling a seznam fuck-upů

Pracovní pohovory nejsou pro uchazeče žádná sranda. Málokdo si ale uvědomuje, že nejsou snadné ani pro lidi, kteří je vedou. Když budete přemýšlet jako personalista a dokážete pochopit jeho potřeby, máte mnohem větší šanci, že uděláte dobrý dojem.

Od tohoto článku rozhodně nečekejte klišé tipy jako pevný stisk ruky nebo úsměv. Všichni víme, že se na pohovoru musíme chovat vřele a slušně. Získala jsem tipy přímo od leaderů, manažerů a personalistů. Zkrátka těch důležitých lidí, na které chcete udělat při pohovoru dojem. A ukazuje se, že všichni touží po tom samém.

V CV a motivačním dopise předveďte svou osobnost

Ukazuje se, že čtení desítek nebo stovek CV nepatří mezi oblíbené kratochvíle personalistů. Šokující, že? Takže životopis a motivační dopis musíte zkrátit, jak jen to jde a zároveň ho napsat tak, aby nenudil. Musíte vystoupit z davu. Vykašlete se na obecné fráze a klišé, které jste si přečetli na webu. Předveďte svou osobnost. Můžete to udělat hned několika způsoby:

  • Zmiňte, co zajímavého děláte mimo práci,
  • připojte odkaz na vlastní tvorbu na internetu (článek, sloupek, video...),
  • nahraďte ohraná slovní spojení zajímavějším slovníkem (který ideálně odráží vaši osobnost),
  • nenechejte si pro sebe charitativní činnost či podporu neziskovek.

Při pohovoru se snažte najít společnou řeč

Pokud vám denně projde rukama několik uchazečů o práci a se všemi při pohovoru zůstanete pouze u zdvořilostních frází, má ve vašich očích automaticky výhodu kdokoliv, kdo vybočuje. Abyste navázali s personalistou, manažerem nebo leaderem neformální konverzaci, pomůže vám si o něm nejprve něco zjistit.

V době sociálních sítí to není nijak nadlidský úkol. Možná, že je to trochu podvádění, ale účel světí prostředky. Když zjistíte, že vás spojuje záliba, že jste dřív pracovali pro stejnou firmu nebo máte rádi stejného autora knih, nenápadně tuto věc, která vás spojuje, při pohovoru zmiňte. 

Jakkoliv neférově to zní, náborář bude automaticky přistupovat jinak k člověku, kterého zahlédl před pohovorem na recepci číst knihu od jeho oblíbeného autora. Je velká pravděpodobnost, že se vás na knihu zeptá a vy rozvinete přátelskou konverzaci. A věřte, že díky tomu budete mít velký náskok. 

Nemusí jít jen o koníčky, může se vám podařit rozvést diskusi na téma dětí, města, ve kterém oba žijete nebo třeba aktuálních událostí.

Storytelling prodává i na pohovoru

Všichni. Úplně všichni na pohovoru řeknou, kde pracovali a co se tam naučili. Lidé si ale nepamatují fakta. Pamatují si příběhy. A pokud chcete být zapamatovatelní, měli byste takový příběh mít připravený.

Přeskočte úmorné vyjmenovávání toho, co se vám podařilo a rovnou to ilustrujte příběhem.

Vzpomínáte si na nějaký moment, kdy jste v práci opravdu pomohli kolegovi? Kdy se vám podařilo uhasit krizovou situaci nebo drasticky zvednou tržby díky jedinému nápadu?

Nemusíte se sebe zrovna udělat superhrdinu, ale minimálně vystupte z řady bezejmenných uchazečů. Najednou si vás při výběru lidí postupujících do dalšího kola spojí s vaším příběhem.

Mluvte o úspěších stejně dlouho jako o neúspěších

Leadeři jsou většinou lidé, kteří za svou kariéru zažili nejeden neúspěch a zklamání. Jinak by přeci nebyli tam, kde jsou. A proto pokud děláte pohovor s manažerem, ředitelem nebo vlastníkem firmy, určitě byste měli dát najevo, že i vy jich za sebou pár máte.

Úspěšní lidé totiž mají obecně tendenci vnímat neúspěchy jako něco, co posouvá lidi dopředu. A když o nich budete schopni upřímně a otevřeně mluvit, dělá to z vás silného a sebevědomého člověka.

Příliš mnoho uchazečů dělá zásadní chybu. Nakráčí do místnosti a začnou vyjmenovávat každý úspěch, kterého kdy dosáhli. Tím pravé leadery neohromí.

Vyprávějte příběh o tom, jak vás vyhodili z vaší první práce, jak jste se neúspěšně pokusili rozjet podnikání, jak si na vás stěžoval zákazník. A také jak jste to zvládli a co se z toho naučili. Ideálně by za každou negativní zkušeností měla následovat nějaká pozitivní. 

To souvisí i s oblastmi, ve kterých se chcete zlepšit. Nečekejte, až se vás na to člověk na druhé straně stolu zeptá. Když například budete mluvit o tom, jak se vám moc nepovedla přednáška, hned řekněte, že veřejný projev je rozhodně oblast, ve které se snažíte zlepšit. (Můžete to samozřejmě zmínit jen v případě, že veřejné projevy nejsou klíčovou součástí pracovní náplně pozice, na kterou se hlásíte.)

Pokud máte společné známé, využijte toho

Všichni víme, že reference, které uvádíme do životopisu, nejsou pro náboráře podstatné. Je totiž obecně známým faktem, že si uchazeči vybrali 2 nebo 3 lidi, o kterých ví, že o nich budou mluvit hezky a předem jim přesně řekli, co říct, kdyby náborář náhodou zavolal. A můžu vám říct, že v drtivé většině případů nezavolá.

Ale pokud náhodou jde o někoho, koho náborář zná, je to něco úplně jiného. Proč by totiž nezavolal svému bývalému kolegovi nebo by s ním o vás neprohodil pár slov na golfu? Přiznávám, že není moc pravděpodobné, že máte společné známé, ale pokud tomu tak je, musíte toho využít.

Projeďte si vaše společná spojení na LinkedInu a třeba budete mile překvapeni. Společného známého můžete buď uvést už v životopise nebo ho zmínit na pohovoru. Třeba v rámci některého z příběhů. Náhle získá náborář pocit jakési sounáležitosti s vámi.

Proč to všechno?

Abyste ukázali svou skutečnou podstatu a byli sami sebou. Lidé totiž nemají rádi zdánlivě dokonalé roboty. Protože je jasné, že něco skrývají. Chceme pracovat s lidmi, kteří jsou autentičtí. Dělají chyby a mají negativní vlastnosti.

Důležitý je pro ně váš přístup. Když ukážete, že si své slabiny dokážete přiznat a jste ochotní na nich aktivně pracovat, je to pro leadery a personalisty indikátor potenciálu.

Vzdejte se populárního přesvědčení, že se musíte ukázat jen v tom nejlepším světle. Že musíte bezchybně vypadat a taky se tak chovat. Nahraďte dokonalost lidskostí, skvělým přístupem a smyslem pro humor. To jsou pro většinu náborářů vedle znalostí a schopností rozhodující faktory.

#pracovnipohovor #nabor #leader #uspech #rady #tipy #hr #hledampraci

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.