08.02.2020 5 minut čtení

Tenhle kanadský miliardář vlastnící tým Formule 1 právě zachránil Aston Martin před krachem

Britský výrobce luxusních automobilů Aston Martin dlouhodobě bojuje se slabou poptávkou a slabými ekonomickými výsledky. Společnost ve snaze získat kapitál vstoupila v roce 2018 na burzu, ale už je zase bez peněz. Respektive byla.

Na obzoru se totiž objevil kanadský miliardář Lawrence Stroll, který největší část svého bohatství vydělal skrz investice do módního průmyslu. Jeho jmění dosahuje 2,7 miliardy dolarů a v roce 2018 investiční skupina, kterou vede, zaplatila 117 milionů dolarů za stáj Formule 1 známou jako Force India. Její bývalý majitel, indický miliardář Vijay Mallya se totiž zadlužil takovým způsobem, že se o něj v Indii začal zajímat i soud (dodnes se před spravedlností skrývá v Británii a indická vláda požaduje jeho vydání).

Stroll stáj přejmenoval na Racing Point F1 a v loňském roce se s ním účastnil celé sezóny. V příštím roce už ale jeho monoposty do šampionátu vyrazí opět pod novým názvem: Aston Martin F1. Lawrence se totiž vydal na další záchrannou misi, tentokrát právě do britské automobilky. O jeho zájmu získat významný podíl v Aston Martinu se šuškalo už v prosinci. Nyní vyšlo najevo, že konsorcium investorů, které Stroll vede, se stane největším akcionářem značky.

Za 16,7% podíl Aston Martin obdrží 239 milionů dolarů, což bude významná část záchranné kapitálové injekce v celkové výši 656 milionů dolarů, kterou automobilka potřebuje, aby se uchránila před kolapsem. Zbylých 417 milionů dolarů chce Aston Martin získat vydáním nových akcií, přičemž některé z nich opět odkoupí Stroll a jeho konsorcium (jejich finální podíl by měl být 20 %). Sám Stroll se pak stane rovněž výkonným předsedou značky.

Loňský monopost stáje Racing Point F1; Foto: F1.com

Stejně jako v případě týmu Formule 1, který měl v době Strollova příchodu na účtě posledních 310,000 liber a zaměstnancům dlužil na mzdách více než 2,8 milionu dolarů, i Aston Martin je nebezpečně blízko propasti. Letos v lednu automobilka oznámila, že očekává, že její zisky za rok 2019 oproti roku 2018 propadly o téměř 50 %, a to i přes novou vlnu objednávek na první SUV značky s názvem DBX.

Po zveřejnění informace, že Stroll a jeho kumpáni zachrání oblíbenou značku Jamese Bonda, její akcie přidaly 30 %. I tak ale zůstávají 75 % pod svou původní upisovací cenou z IPO, které proběhlo v říjnu 2018. Od té doby tržní hodnota značky klesla o 3,9 miliardy dolarů. Finanční situace Aston Martinu je ve skutečnosti tak vážná, že Stroll značce poskytne okamžitou finanční injekci ve výši 72,8 milionu dolarů, aby společnost zachránil před hrozícím bankrotem.

Stroll pochází z kanadského Montrealu a jeho hlavním obchodním partnerem je dnes hongkongský módní magnát Silas Chou. Otcové obou mužů podnikali v oděvním průmyslu a synové se rozhodli v jejich práci pokračovat. Strollova první investice byla do značky Pierre Cardin a její kolekce pro ženy a děti. Následně vedl i expanzi značky do Kanady. Později udělal to samé i se značkou Ralph Lauren.

Pak se ale skrz svého otce Stroll seznámil s Chouem a začaly se dít věci. V roce 1989 společně založili společnost Sportswear Holding s cílem získat potápějící se módní značku Tommy Hilfiger. V té době její jméno prakticky nikdo neznal a v oděvním průmyslu nic neznamenala. Dvojici se však podařilo přetavit ji v globální fenomén a v roce 2006 ji prodali za 1,6 miliardy dolarů.

Dnes zná značku Tommy Hilfiger celý svět

O tři roky dříve už však Stroll a Chou zahájili svůj další investiční projekt. Za 100 milionů dolarů koupili 95% podíl ve značce Michael Kors, samotná značka si ponechala zbylých 5 %. V roce 2011 Michael Kors vstoupil na burzu a do roku 2014 už dosahovala značka ročních příjmů ve výši 3,5 miliardy dolarů a zisků okolo 1 miliardy dolarů, přičemž její tržní hodnota překonala 20 miliard dolarů.

Současný majitel Korse John Idol dnes patří do Strollova investičního konsorcia. Dvojice Chou/Stroll se ve svých nákupech nezastavila ani v posledních letech. V roce 2017 koupili za 1,2 miliardy dolarů módní značku Jimmy Choo pojmenovanou podle stejnojmenného malajského návrháře ručně vyráběných ženských bot a dalších doplňků. Další investice směřovaly i do značek Karl Lagerfeld a Pepe Jeans a na konci roku 2018 (tedy jen krátce poté, co si Stroll pořídil tým Formule 1, dvojice za 2,2 miliardy dolarů koupila prestižní italskou značku Versace.

Nyní se vášnivý fanda motorismu a automobilů Stroll pouští do další záchrany kolabující značky, s čímž už má za více než 30 let v byznyse bohaté zkušenosti. 106 let stará britská automobilka je bohužel nechvalně proslulá svým špatným nakládáním s financemi, což dokazuje i fakt, že již v minulosti několikrát bankrot vyhlásila. 

Lawrence Stroll je rovněž vášnivým sběratelem vozů, přičemž má slabost zejména pro Ferrari. Ti z vás, kteří už viděli film Le Mans '66, nepochybně poznají vůz, který stojí druhý zleva

Aktuální akcionáři společnosti, kteří zahrnují investiční společnosti z Evropy a Kuvajtu, vlastní celkem 61 % společnosti. Jakmile do značky naplno vstoupí Stroll a jeho skupina, sníží se jejich podíl na 50,5 %. Součástí dohody je i 10leté partnerství Aston Martinu se Strollovou stájí, která se od sezóny 2021 přejmenuje na Aston Martin F1. Aston Martin již v současnosti sponzoruje jiný tým Formule 1, stáj Red Bull Racing a minimálně pro letošní sezónu bude tato spolupráce pokračovat.

Takže jak Bond, tak všichni fandové vozů s okřídleným logem Aston Martin na kapotě, si (prozatím) mohou oddechnout.

#investovani #lawrencestroll #astonmartin #investice #podil #zachrana #bankrot #kapital #formule1 #racingpoint #forceindia #astonmartinf1 #moda

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.