07.02.2020 3 minuty čtení

Globální investice do obnovitelných zdrojů energie loni překonaly 282 mld. USD, vedl vítr a Čína

Svět v roce 2019 nainvestoval do obnovitelných zdrojů energie (OZE) 282,2 miliardy dolarů, meziročně tedy o dvě miliardy dolarů víc, a to navzdory skutečnosti, že v prvních měsících loňského roku byly globální investice meziročně spíš vlažné.

Tahouny růstu byly zejména masivní investice do offshore větrných elektráren, které v 2. polovině loňského roku proběhly v Evropě a Číně. Celosvětově tento sektor OZE loni zaznamenal investice ve výši 29,9 miliardy dolarů a překonal svůj dosavadní historický rekord z roku 2016 o 2 miliardy dolarů. Meziročně pak investice do offshore větrných elektráren posílily o citelných 19 %. Informace přinesl BloombergNEF, výzkumná organizace spadající pod známou agenturu Bloomberg.

Sílící investiční intenzita by v tomto odvětví měla pokračovat i v roce 2020, a to zejména ve vztahu k projektu budování větrného parku Dogger Bank, což by po dokončení měla být největší větrná elektrárna na světě s instalovaným výkonem 3,6 GW. Druhým sledovaným projektem je otevření první komerční offshore větrné elektrárny při východním pobřeží Spojených států.

Byť loni mezi jednotlivými zeměmi znovu dominovala Čína, která do OZE investovala 83,4 miliard dolarů, meziročně šlo v jejím případě o 8% pokles a ve skutečnosti o nejnižší objem investic do tohoto segmentu od roku 2013. Největší pokles zaznamenaly solární elektrárny, do kterých meziročně přiteklo o 33 % méně kapitálu (25,7 miliardy dolarů). O 10 % naopak vzrostl objem investic do větrných elektráren (55 miliard dolarů).

Za zmínku stojí druhé Spojené státy, které meziročně do OZE nalily o 28 % více kapitálu, konkrétně 55,5 miliardy dolarů. Na bronzovou příčku propadla loni druhá Evropa, jejíž investice meziročně klesly o 7 % na 54,3 miliardy dolarů. Hlavními tahouny "starého kontinentu" byli Španělsko (8,4 miliardy dolarů), Velká Británie (5,3 miliardy dolarů) a Německo (4,4 miliardy dolarů).

Pokud se podíváme na investice do jednotlivých technologií OZE, udržely si tak tak svou dosavadní dominanci i nadále větrné elektrárny, do nichž loni plynuly investice v celkové výši 138,2 miliardy dolarů. Druhé solární elektrárny však skončily s objemem investic 131,1 miliardy dolarů na druhém místě jen těsně.

"Ochota investovat do využívání OZE je umožněna několika faktory: sílící klimatickou změnou, vývojem technologií a společensko-politickou poptávkou, která vede k ohromným investicím po celém světě. Je evidentní, že jsme se záměrem vrátit planetě, co jsme si od ní vzali, přišli s předstihem, který nám dává konkurenční výhodu v ovládnutí know-how," říká k tématu Tomáš Voltr ze skupiny Energy financial group.

#aktuality #obnovitelnezdrojeenergie #oze #investice #elektrarny #zdroje

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.