07.02.2020 2 minuty čtení

Jak pomáhají roboti na stavbách?

Automatizace zasahuje i do stavebnictví. Dělníci s kolečky a lopatami, zedníci se zednickou lžící a instalatéři, tesaři a klempíři se svými ručními nástroji sice stále budou potřeba, zároveň však spoustu lidské práce na stavbě nahradí roboti.

U jezera Michigan dvacet zedníků staví z cihel rozměrnou budovu vysokoškolské koleje. Nemusejí se však zabývat nanášením malty a pokládáním cihel tolik jako dříve – místo toho se zaměřují na kvalitu a na začišťování maltových spojů. Monotónní práci za ně totiž zastane robot SAM od Construction Robotics. Má kovové rameno, které vyčnívá z klece, pohybuje se tam a zpět podél vznikající stěny a každý 12 sekund nanese maltu a položí jednu cihlu.

Robot MULE od stejného výrobce pomocí čtyřmetrového ramene zase zdvihá těžké betonové či kamenné polotovary nebo nástroje o hmotnosti až 70 kg a dělníci je pak navádějí na správné místo.

Roboti se neunaví a mohou pracovat nepřetržitě. Spolehlivost bez zbytečných prodlev je přitom ve stavebnictví zásadní. Velká většina stavebních projektů překračuje rozpočet a podle konzultační firmy McKinsey 20 % staveb celosvětově trvá déle, než se původně očekávalo. Částečně za tyto nedostatky může nedostatek pracovních sil. „Na růstové dynamice sektor [stavebnictví] ztrácí nejen kvůli celkovému zpomalení hospodářství, ale i kvůli svým vlastním problémům. To jsou zejména nedostatek vhodné pracovní síly a dlouhé dodací lhůty, které stavební práce prodražují,“ uvedl analytik Lukáš Kovanda z Czech Fund pro deník Metro. Navíc stavebnictví je obor, do kterého se lidé příliš nehrnou. Je to práce namáhavá, špinavá, ale také nebezpečná, s množstvím pracovních úrazů. A právě proto mohou výrazně pomoci roboti typu SAM či MULE.

Více na orobotice.cz.

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.