Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
07.02.2020 4 minuty čtení

Steve Wozniak o Jobsovi: Nebyl mozkem Applu, byl především jeho tváří

Kulaté brýle, strniště a nakrátko střižené vlasy. Uhlazený styl člověka, který proměnil firmu z garáže v bilionového giganta. Umíte si ale představit Jobse jako rebela, který prankuje telefonní společnosti? Steve Wozniak ano, byl totiž u toho.

Ještě před tím než se Steve Jobs stal distingovaným ředitelem Applu se svým pověstným černým rolákem, byl to mladý kluk, který rád „dělal blbosti“. Vymýšlel složité vtípky, chodil s přáteli na koncerty – Pak se stal spolumajitelem Applu a najednou z něj byl kompletně jiný člověk, alespoň dle slov Steve Wozniaka, tehdejšího spoluzakladatele světově proslulé firmy.

Wozniak a Jobs se potkali v divokých 70. letech minulého století, pojila je vášeň k elektronice a nekonvenčnímu humoru. „Jezdili jsme spolu po festivalech, naháněli holky, byly to nezapomenutelné časy,“ říká Wozniak.

V té době se například objevil jejich společný vynález – „Blue box“, zařízení, které dokázalo oklamat telefonní poskytovatele a propojit mezistátní hovor na vnitrostátní lince.

V roce 1976 založili Stevové v garáži firmu, která k dnešnímu dni disponuje 340 miliardami dolarů. Wozniakovi bylo 26, Jobsovi teprve 21 let.

Když o rok později Apple získal první velkou bankovní půjčku v hodnotě 250 000$, (cca 1.1 milionu dolarů v přepočtu k dnešnímu dni). Jobs se změnil. Ze dne na den se stal seriózním podnikatelem.

 

„Začal pohrdat naším dosavadním životním stylem. Přestal vtipkovat, přestal mluvit o čemkoli jiném než práci. Začal nosit obleky a učil se byznysové termíny.

Největší změnou ale bylo, že najednou začal mluvit o své „osobní značce“ a o své prezentaci před zbytkem světa. Byl to úplně jiný člověk a začal být hodně důsledný a nekompromisní.

Vizionář nebo mesiáš?

Jako šéf měl Jobs reputaci tvrdého a náročného člověka. Bylo to znát i na jeho stylu oblékání. Jeho unikátní styl vznikl už v 80. letech – černý rolák, tenisky a džíny. Tuhle „uniformu“ nosil až do své smrti v roce 2011. Důvodem byl údajně fakt, že zaměstnanci společnosti Sony museli nosit uniformy. Jobs byl jedinečný, svůj, a dával to patřičně znát.

(Jeho stylem oblékání se nechala inspirovat i Elizabeth Holmes zakladatelka firmy Theranosjednoho z největších skandálních podvodů moderní historie.)

Jobs nechtěl zbohatnout, chtěl se stát ikonou, osobností, která se zapíše do historie podobně, jako William Shakespeare. Chtěl „navždy změnit lidstvo.“ Jeho motivací nebyly peníze, ale „mesiášský komplex.“

Wozniak, na druhé straně, se držel v jeho stínu, nechtěl být slavný ani bohatý. Před zrodem Applu navrhoval v HP čipy do kalkulaček a byl tak naprosto spokojený. „Miloval jsem to a nikdy jsem nechtěl mít co do činění s velkými penězi,“ říká Wozniak, jehož majetek byl v roce 2017 odhadnut na 100 milionů dolarů.

Jobs nebyl tak schopný programátor, soustředil se primárně na design, reklamu a propagaci v tisku. Wozniak mimo jiné prohlásil:

„Nejvíc ze všeho chtěl být ve světe vidět, být někým. Neměl pro to sice akademické ani byznysové vzdělání, ale za to měl mě.“ 

Podle něj byla hlavním důvodem jeho náhle osobnostní transformace snaha přesvědčit svět, že je legitimní byznysmen. Že vypadá jako někdo, z jehož hlavy pochází všechny ty inovativní nápady.

Wozniak je do dnešního dne oficiálním zaměstnancem Applu, ačkoli firmu opustil už v roce 1985. Dostává 50$ týdně, jako projev uznání. Sám Wozniak vtipkuje, že se oficiálně zodpovídá svému někdejšímu šéfovi – Jobsovi, takže od roku 2011 ho nemá kdo z firmy vyhodit.

Tržní hodnota Applu na konci loňského roku vystoupala na rekordních 1.4 bilionu dolarů.

#Apple #Jobs #podnikani #byznys #osobnost #Wozniak #inovace #vizionář 

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Pokud pro to, aby se z Apple stalo to, co se z něj stalo, musel Jobs přehodnotit své životní hodnoty a postoje a přestat "blbnout" s kamarády, dá se to zpětně celkem dobře pochopit.
    +2