Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
07.02.2020 3 minuty čtení

Nevím, já fakt nevím - 2. díl

Naváži na první díl tohoto článku. Pevně doufám, že si nyní již dáváte pozor, aby se slovo Nevím ve Vašem slovníku vyskytovalo co nejméně. Jak tedy přivést své lidi k samostatnému myšlení i rozhodování?

Odpověď je jednoduchá, přestože Vám její osvojení zabere nemálo času a bude Vás stát hodně přemáhání. NEUDÍLEJTE „dobré“ a často nechtěné rady.

1.      Základem je: neradit, mlčet, ptát se, poslouchat, ptát se a mlčet. Ta Houdková se asi zbláznila, ne? Ne, ne, opravdu to funguje.

Nemusíte na své kolegy ihned praktikovat koučovací metody, doporučuji jednodušší cestu – kombinaci mlčení a otázek typu: Co navrhujete Vy? Jaké řešení Vám osobně přijde nejlepší? Jaká je podle Vás optimální cesta? Co už Vás v této souvislosti napadlo? Máte další nápad? K jakým postupům jste zatím dospěl? Co vám říká Vaše intuice? Dopřejte svému protějšku dostatek času na přemýšlení a vyjádření myšlenek. Nehodnoťte jeho odpovědi.

2.      Podstatně těžší je prostě mlčet. Velmi náročná a zpočátku možná i nepříjemná situace, ale opravdu to zkuste – snažte se neradit ani nehodnotit.

Aby se Váš protějšek cítil v rozhovoru dobře, je třeba mu ukázat, že ho plně vnímáte, že jste tu pro něj. Pozorně naslouchejte, souhlasně pokyvujte hlavou, můžete broukat hmm a hm, pohlédněte zamyšleně stranou a chvilku nic neříkejte. Vydržte aspoň minutku, dvě, tři. Vaše mlčení donutí Váš protějšek hlouběji se zamyslet. 

Pokud ani výše uvedený postup druhou stranu „nenakopne“ k tomu aby navrhl řešení problému, zopakujte velice stručně hlavní myšlenku, se kterou dotyčný přišel. Abych Vám byl schopen pomoci, potřeboval bych si to pro sebe ujasnit a shrnout, pokud dovolíte. Říkal jste, že potřebujete…. A teď si nevíte rady s…, ale chcete to vyřešit, aby… Rozumím tomu takto dobře? Poté opakujte dotazy a postup z kroku č.1. Garantuji Vám, že se ve většině případů stane nečekané. Lidé začnou sami myslet! Prakticky vždy si odpoví na dotazy, se kterými za Vámi přišli. Často naleznou ideální řešení, jak se s danou situací či problémem vypořádat. Navíc jsou svou vlastní myšlenkou či nápadem nadšení a je mnohem pravděpodobnější, že se vrhnou do realizace s větší vervou, než kdybyste jim pouze řekli, co a jak mají udělat.

Pokud jste to zvládli až sem, gratuluji. Rozhodně to není lehký postup a na začátku se nemusíte cítit úplně příjemně.

Pozor! Tady Vaše práce nekončí! Ba naopak, od nápadu k realizaci vede ještě dlouhá cesta, spojená s Vaší pozitivní podporou, chválením, ale i kontrolou průběhu jednotlivých kroků. O tom až někdy příště.
Potrénujte se v mlčení, dejte svým lidem prostor k přemýšlení. Možná budete překvapeni, jak je tato metoda účinná a s jakým řešením či postupem Vaši kolegové přijdou.

#osobnirozvoj #nevim

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Při vhodné situaci určitě vyzkouším, děkuji. A jsem zvědavý na výsledky :D
    +1
    • Budu se těšit na Vaši zkušenost, určitě se o ni s námi podělte :-). Irena
      0