Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
06.02.2020 5 minut čtení

Neurovědec: pouhými 5 minutami denně připravte svůj mozek na úspěch a on skutečně přijde

Kdyby mohlo 5 minut denně ovlivnit váš úspěch, byli byste ochotní tento čas obětovat? Pokud ano, tak si hned ode dneška vyhraďte 5 minut denně, protože právě tento čas stačí na správné nastavení mozku. Úspěch pak přijde jako vedlejší produkt.

Co z vašeho života jde ovlivnit silou mysli? Zdraví, úspěchy, dovednosti? A do jaké míry to jde ovlivnit? Jak se ukazuje, odpovědí na to, kolik toho jde ovlivnit je "hodně".

Budeme se chvíli zabývat myšlenkami jistého muže jménem Sanjay Gupta, který je neurochirurg a profesor na Emory University’s School of Medicine. Sanjay získal řadu ocenění a je doktorem na pravém místě. Kdo jiný než on by nás měl poučit o mozku? A právě Sanjay se jako host objevil v podcastové sérii s názvem "Nekonečný potenciál", kde diskutoval o tom, jak můžeme přeměnit naše mozky tak, abychom v životě dosáhli většího úspěchu.

Nemusíte se bát, nepůjde o vymývání mozků, spíše jen o odemykání potenciálu, který každý mozek skrývá. "Náš mozek je pro sebe svou vlastní galaxií. Teprve teď začínáme chápat, čeho je schopen. Je docela možné, že by kombinace neurochemikálií mohla stimulovat to, co považujeme za vědomí," řekl Sanjay. (Neurochemikálie jsou malé organické molekuly, které se účastní nervové aktivity.)

Doktor Sanjay Gupta strávil roky trénováním nejen své mysli, ale i svých rukou, aby se i pod tlakem dokázal uklidnit. V jeho práci by nervozita a její následky mohla na pacienty mít katastrofální dopad.

Vysvětluje, že pouhou změnou myšlenek můžeme ovlivnit srdeční frekvenci, krevní tlak i imunitní systém. To znamená, že pokud chcete být opravdu úspěšní, musíte svůj mozek trénovat, aby dokázal přemýšlet takovým způsobem, který vás na úspěch připraví.

Obrovská síla vizualizace

Svěží vítr pro váš mozek je výsledkem neuroplasticity, která zahrnuje dvě věci:

1) Neurogeneze - růst nových neuronů

2) Synaptogeneze - vznik nových propojení mezi neurony

Podpořit vznik nových neuronů a spojení mezi nimi můžete několika věcmi, mezi které patří meditace, sebezkoumání, všímavost, kladení smysluplných otázek a vizualizace.

Prostřednictvím poslední zmiňované činnost můžete přeměnit abstraktní naději v obraz, který vás bude motivovat, inspirovat a povede vás. Podle studie "Budoucnost paměti: Pamatování, představivost a mozek" lidský mozek nedokáže vždy přesně rozlišit mezi pamětí a představou budoucnosti. Jinými slovy, když si představujete svůj konečný cíl, můžete poté společně vy a váš mozek usilovat o jeho (znovu)vytvoření, ale tentokrát ve skutečném světě.

Toho využívá mnoho sportovců. Jeden z nich říká: "Den před zápasem si detailně představuji stadion, kde budu zítra hrát. Představuji si, jak bude foukat vítr (hraje na pozici kopáče v americkém fotbalu, takže je pro něj vítr důležitý) i jací budou fanoušci."

Závazek k činnosti

Aby se váš mozek dlouhodobě ideálně rozvíjel, musíte procvičovat vizualizaci nejméně šest týdnů. Nejde ale o nic hrozného, protože stačí avizovaných 5 minut denně. Sanjay Gupta doporučuje se vizualizaci věnovat pět až deset minut denně.

Správná denní doba asi neexistuje. Musíte si najít čas, který vám bude vyhovovat. Pokud nemáte čas přes den, můžete to vyzkoušet večer v posteli, nebo naopak ráno po probuzení. Před zahájením procesu vizualizace si položte tyto otázky:

 • Jaký je můj jedinečný talent? (Jedinečný neznamená, že jsem jediný na světě, kdo ho má, ale že je to něco, co mi opravdu jde.)
 • Kdo z toho bude mít prospěch?
 • Jaká je moje vášeň?
 • Jaké jsou mé základní hodnoty?
 • Jaké jsou mé cíle?

Je důležité si představovat, kdo chcete být nebo čeho chcete dosáhnout. Například můžete chtít předvést skvělou prezentaci, která udělá dojem na všechny kolegy i na šéfa. Přemýšlejte o tom (vizualizujte si), jak půjdete do přední části kanceláře a pevným hlasem budete sebevědomě mluvit a pak si zasloužíte uznalý potlesk.

Když nyní máte tento obraz ve své mysli, musíte jednoduše vnutit vaší vizi/představám, že se to děje. Pak se to uloží do vaší paměti jako skutečný zážitek a až přijde okamžik prezentování, už budete vědět, jak na to. Úspěch bude na dosah ruky.

Pokud chcete od svého nadřízeného na konci roku získat perfektní hodnocení a vynikající doporučení do dalšího zaměstnání, zapište si tento cíl v co nejkonkrétnějším znění. Každé ráno si ho přečtěte. To vás usměrní, abyste celý den jednali v souladu s tímto záměrem. Zapojte vizualizaci a další zmíněné činnosti a perfektní hodnocení přijde.

#osobnirozvoj #mozek #neuroveda #uspech #nastaveni #psychologie #vyzkum #5minut

Hodnocení: +19
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Spousta lidí to vnímá jako ezo záležitost, ale já na vizualizaci nedám dopustit. Díky za článek. :)
  +1
  • Jo, souhlas! Já jsem si to asi plně neuvědomoval, ale až když jsem si hledal podklady k článku, tak mi došlo, že když jsem ještě závodně sportoval, tak jsem to měl úplně stejně. Detailní představy o tom, jak to bude v den závodu probíhat. Člověk pak samozřejmě nemůže nikomu mít za zlé, že to nevyšlo, protože si to takhle hezky mohou malovat v mysli všichni, ale osobně to rozhodně vnímám jako něco pozitivního, co může pomoci :-)
   0
  • Tohle je téma které mě naprosto pohltilo asi před dvěma lety. Jako poradce výživy jsem si začal pokládat otázky Jaký vliv má strava na naše nálady, rychost reakcí, míru aktivity. Čím mozek stimulovat, stuodval jsem výzkumy v rámci basketbalových týmů a uspěšnosti střelby s fyzickým tréninkem a vizualizačním tréninkem. No výsledky mě hodně překvapily :-) Je to neskutečný
   +1
Doporučené příspěvky
5 minut
6 minut
5 minut
6 minut
7 minut
5 minut
6 minut
5 minut
5 minut
5 minut
8 minut
5 minut