Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
06.02.2020 4 minuty čtení

Přes 100 modelek podepsalo otevřený dopis pro CEO Victoria's Secret. Odmítají v něm misogynii a šikanu

Ve středu podepsalo přes 100 modelek Victoria's Secret otevřený dopis adresovaný Johnu Mehasovi. Snaží se ho prostřednictvím dopisu přimět, aby začal řešit údajné násilí ve společnosti.

Za dopisem stojí The Model Alliance, nezisková organizace, která poskytuje podporu lidem pracujícím v módním průmyslu. 

Organizace se zasazuje o to, aby se firma Victoria's Secret zapojila do neziskového programu RESPECT a zavázala se tak k  dodržování kodexu chování, který by měl zajistit bezpečné pracovní prostředí.

Kultura misogynie, šikany a obtěžování

Takto nazvaly firemní kulturu ve Victoria's Secret the New York Times v nedávno publikované podrobné zprávě o poměrech ve společnosti. Současní i bývalí vedoucí pracovníci, zaměstnanci, spolupracovníci i modelky společnosti říkají, že za to můžou především Ed Razek a Les Wexner, dva muži, kteří stojí v čele firmy.

„Věříme, že tato chvíle by pro Victoria's Secret mohla být budíčkem,“ píše se v dopisu. Impulsem pro jeho sepsání byl prý právě onen článek v Timesech. V něm se objevily i tak znepokojivé zprávy o Razekovi, jako že po ženách pracujících pro Victoria's Secret chtěl, aby si mu sedaly na klín a dávaly mu polibky.

Business Insider, ze kterého čerpám, získal vyjádření od Sary Ziff, která dlouhé roky pracuje jako modelka a je zakladatelkou a výkonnou ředitelkou the Model Alliance. Podle ní se aliance obtěžování ve Victoria's Secret snaží s firmou řešit už několik měsíců.

„To, že Victoria's Secret stále nebere obavy modelek ohledně jejich bezpečí v potaz, je frustrující i hluboce znepokojující zároveň.“

L Brands (koncern, pod který Victoria's Secret spadá) se k dopisu vyjádřil následovně:

„Zajištění bezpečnosti a blahobytu modelek je cíl, který s Model Alliance sdílíme. Naše silná pravidla postupů při fotografování, která zahrnují školení a kontrolu, byly implementovány v květnu 2019, reflektují součásti programu RESPECT a jdou i dále. 

Jsme pyšní na pokrok, který jsme udělali a i nadále se zavazujeme k dalším snahám o zlepšení. Vždy jsme otevření spolupráci s lidmi, kteří chtějí zlepšit poměry v našem průmyslu.“

Odejde Wexner z Victoria's Secret?

Podle nepodložených zdrojů teď Wexner přemýšlí nad prodáním Victoria's Secret a odstoupením z pozice generálního ředitele. A to po 57 letech ve funkci.

Dopis si nebere servítky. Co se v něm píše?

V dopise, pod kterým je podepsaná nezisková organizace Model Alliance, je vyjádřeno zklamání nad nečinností a odmítnutím Victoria's Secret zavázat se k ochraně modelek a dalších zaměstnanců. 

Díky investigativní zprávě the New York Times se údajně ukázalo, že misogynie, šikana a obtěžování je ve společnosti ještě zakořeněnější a to v ještě děsivější formě, než se kdy předpokládalo. 

Konkrétní pobuřující situace, které jsou v dopise vyzdviženy, zahrnují:

  • Body shaming,
  • oplzlé poznámky,
  • sahání do rozkroku,
  • neoprávněné použití fotografií modelek,
  • vyvíjení tlaku, aby modelky fotily akty, aniž by za to dostaly finanční odměnu.

Takové chování bylo podle Casey Crowe Taylor, bývalé zaměstnankyně PR oddělení, považováno za normální a nebylo vnímáno jako problém. Kdokoliv, kdo se s tím snažil něco udělat, byl podle Taylor ignorován.

Členové aliance jsou už podle dopisu očividně unavení tím, že Victoria's Secret stále jen říká, že stížnostem naslouchá. Místo toho společnost vyzývají k činu. 

„The Model Alliance věří v bezpečí, svobodnou práci beze strachu z obtěžování a skutečné následky pro lidi, kteří se provinili. Tyto hodnoty neschopnost převzetí odpovědnosti a interakce s dalšími agenturami podkopává. 

Naší vizí je průmysl, kde mohou všichni pracovat beze strachu z obtěžování a násilí. Proto jsme založili program RESPECT a znovu urgujeme společnost Victoria's Secret, aby se k nám přidala a vytvářela s námi bezpečnější a spravedlivější módní průmysl.“

#VictoriasSecret #EdRazek #LesWexne #sexualniobtezovani #metoo #sikana #bezpecnost #aktuality #podnikani #byznys

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
16 minut
7 minut
6 minut
7 minut
5 minut
3 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
7 minut
4 minuty
4 minuty