05.02.2020 4 minuty čtení

Mark Zuckerberg: Potřebuji chvíle, kdy nejsem Mark Zuckerberg. Máte i vy čas na to být sami sebou?

Být známou osobností přináší mnoho pozitiv, mezi které většinou patří velké množství peněz. Stejně tak to ale přináší i nějaká negativa. Blíže se o tom rozpovídal Mark Zuckerberg.

Facebook byl založen v únoru 2004 a jeho zakladatel Mark Zuckerberg je tak už více než 10 let celebritou a častým cílem objektivu mnoha fotografů. Nejdříve se proslavil jako génius stojící za Facebookem, ale později i jako "kybernetický darebák", který klamal uživatele jeho sociální sítě.

Díky tomu Zuckerberg možná lépe než kdokoli jiný ví, že každý potřebuje prostor, aby "mohl být sám sebou, čas na to být tím, kým je a nestarat se o to, jak jeho osobnost vnímá okolí". Asi tak by mohl znít volný překlad Zuckerbergova vyjádření v příspěvku o jeho budoucích cílech a plánech.

"Potřebuji čas s rodinou a přáteli, kdy nejsem 'Ten Mark Zuckerberg', ale kdy jsem jen Mark Zuckerberg, kdy jsem jen já, jako člověk," napsal v komentáři. A to je něco, na co se Facebook také snaží zaměřit: "Doufám, že pomůžeme, aby si to každý mohl zajistit."

Vypadá to, že si sláva a bohatství začíná vybírat svou daň, ale Zuckerberg si to očividně zároveň včas uvědomuje. Shodou okolností jsem včera psal o trávení volného času a zdá se, že by právě Zuckerberg trochu takového času jen pro sebe potřeboval. Sice dokázal velké věci, ale není robot, aby necítil jisté sociální a další potřeby.

Je tradicí, že si Zuckerberg na začátku roku dává veřejný celoroční cíl, který sdílí s miliony jeho fanoušků na Facebooku. Jednou to bylo učení se čínštiny, podruhé uběhnutí 365 mil za rok. Letos byl Zuckerbergův příspěvek místo jednoho roku zaměřen na celou příští dekádu a jeden z cílů, který označil za opravdu velmi důležitý, byl rozvoj menších komunit, které podle jeho slov v životě potřebujeme všichni.

Facebook a internet nám umožnily spojit se s miliony lidí, ale zároveň v nás podvědomě budují touhu po užším spojení. "Vyrostl jsem v malém městě, kde bylo snadné mít svůj koutek a cítit smysl a účel bytí," řekl Zuckerberg. Ale v davu miliard lidí je obtížnější najít svou jedinečnou roli, svůj smysl a účel.

Zuckerberg také řekl, že v příštím desetiletí nám některé z nejdůležitějších sociálních infrastruktur (takhle to vážně řekl, ale já v tom vidím jasné a nevyjádřené 'Facebook') pomohou znovu vybudovat různé druhy menších komunit, abychom znovu dosáhli užších vzájemných spojení a vztahů. Je známo, že Facebook se už nějakou dobu zaměřuje na soukromí komunikace a možnosti, které s tím souvisejí.

Zda vycházel pouze z dat Facebooku nebo měl k dispozici nějaké další statistiky, není jasné, ale před necelým rokem Zuckerberg prohlásil, že malé skupiny jsou "zdaleka nejrychleji rostoucí oblastí online komunikace". Není divu, že v tom vidí pro Facebook příležitost, aby vybudoval jednodušší platformu, která bude mít soukromí na prvním místě.

Po tomto prohlášení Facebook trochu přepracoval rozhraní své aplikace, aby byly skupiny přístupnější a přívětivější. Zuckerberg pak povzbudil lidi, aby spíše posílali soukromé zprávy a využívali skupiny, než aby zveřejňovali příspěvky na timeline.

Vzhledem ke kauze Cambridge Analytica a nedávné pokutě 5 miliard dolarů za "klamání uživatelů ohledně jejich schopnosti kontrolovat soukromí a ochranu osobních údajů" není Zuckerberg naivní a připouští, že v současné době Facebook nemá dobrou pověst pro budování služeb na ochranu soukromí.

Všechny plány, které Zuckerberg má, jsou ale podložené vědou. Studie totiž naznačují, že silná sociální podpora snižuje stres a tím i riziko vzniku nemocí. Nepřímo tak umožňuje žít déle. Ohledně Facebooku a jeho vlivu na naše štěstí při aktivním nebo pasivním užívání jsem již dříve také psal.

Zuckerberg to jistě všechno myslí dobře, ale já sám stejně používám Facebook jen na nejnutnější věci. Z článku si však nemáte odnést negativní postoj vůči Facebooku, to rozhodně není cílem. Chcete-li si odnést jednu myšlenku, budu rád, když to bude vyjádření Zuckerberga z úvodu článku o tom, že potřebuje čas pro sebe, rodinu a přátele. Nezapomínejte pro všechnu tu práci na nejbližší lidi okolo vás, protože na vztazích záleží. Zuckerberg si to očividně uvědomil včas a snaží se kvůli tomu upravit i Facebook. Vám stačí, když upravíte své jednání.

#osobnirozvoj #zuckerberg #cas #rodina #pratele #facebook #vztahy #odpocinek #vztahy #komunita

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.