Spustili jsme MARKETPLACE! Vyberte si investiční platformu, ptejte se, hodnoťte.
05.02.2020 4 minuty čtení

Jak hlad ovlivňuje vaši rozhodovací schopnost? Američtí senátoři mají povolené jen mléko, vodu a bonbóny

Na vaše rozhodování má vliv hlad i aktuální hladina cukru v krvi. Američtí senátoři si ale při impeachmentu nemohou vyskakovat, protože mají povolenou jen vodu, mléko a bonbóny. Jaký to na ně má vliv?

Přísná tradice

Pravidla amerického senátu dovolují konzumovat pouze vodu - perlivou nebo neperlivou, mléko a bonbóny. Mimo jiné zakazují mobilní telefony a osobní počítače. Když by mělo jít o hodinová nebo maximálně několikahodinová zasedání, asi by se to dalo pochopit, ale jedno z lednových obžalovacích zasedání trvalo 12 hodin a obsahovalo jen jedinou 30 minutovou přestávkou.

V současné době čelí žalobě prezident USA Donald Trump. V historii jde o třetího amerického prezidenta, který je obžalován. Senátoři ale kvůli tomu zažívají krušné chvíle. Podle pamětníků je atmosféra v sále mnohem napjatější než při procesu s prezidentem Clintonem před 21 lety.

Proč je kromě vody povoleno mléko a ne například káva nebo čaj? S jistotou vám to nejspíše nikdo neřekne, ale možnost pít mléko je precedens z ledna 1966. Podle CNN předsedající schůze na dotaz jednoho z kolegů odpověděl, že senátní pravidla nezakazují senátorům popíjet mléko během projevu. Proč je to ale zrovna mléko, není úplně jasné, nicméně republikánský senátor Bill Cassidy, který je lékařem říká, že tato praxe vychází z 50. let, kdy senátoři dostávali mléko kvůli úlevě žaludečních vředů. Jiná léčba k dispozici nebyla.

Šuplík poslední záchrany

Na dodržování uvedených pravidel se dbá, a tak když republikánský senátor Mitt Romney popíjel čokoládové mléko, vyvolal tím vlnu zábavného pozdvižení, kdy jeho počin řada lidí komentovala tak, že byl přistižen při činu. Jiní jeho rebelii označili za nejvíce šokující část projevu.

Kdo ale nemá odvahu postavit se zažitým pravidlům, může využít nenápadnou spíž plnou bonbónů a čokoládových tyčinek. Už dlouhá léta má své pevně dané místo. Je to u stolu číslo 80, kde dlouhodobě sedávají republikáni, kteří tuto tradici v 60. letech založili. Je tedy jasné, že se postupem času mění "správce" šuplíku. Momentálně mu vládne Patrick Toomey, který ho plní sladkostmi z Pensylvánie. Podle nepsaných pravidel si pro sladkost může přijít kdokoli, klidně i demokrat z druhé strany sálu.

Nepřítel rozhodovací schopnosti jménem hlad

Dost bylo politiky, pojďme se podívat na to, jak může hlad ovlivňovat rozhodovací schopnost. Profesor psychologie z University v Dundee, Benjamin T. Vincent, říká, že když máte hlad, zároveň máte tendenci zabývat se myšlenkami na jídlo, což odvádí vaši mysl od záležitostí souvisejících s vašimi úkoly nebo prací. Hlad také podporuje špatnou náladu. V roce 2018 jedna studie dokonce zjistila, že pocit hladu zesiluje negativní vnímání všeho, co se kolem vás děje.

Carol Guizar, dietoložka z New Yorku, říká: „Z hlediska výživy je občerstvení, které mají senátoři k dispozici, nedostačující. Pokud budete mít dočasnou dietu plnou mléka a bonbonů, určitě to přežijete, ale není to ideální pro udržení stabilních hodnot krevního cukru."

Následek kolísání hladiny cukru v krvi jistě znáte - narušení nálady i úrovně energie. Pokud se nějakou dobu nenajíte, hladina cukru v krvi se sníží, a to podle kliniky Mayo může mít za následek únavu nebo úzkost. Metaanalýza z roku 2016 zjistila, že nízká hladina cukru v krvi zvyšuje tendenci k intuitivnějšímu rozhodování na úkor úmyslného a vědomého rozhodnutí. Negativní následky pochopitelně má i konzumace příliš velkého množství sladkých jídel, které mohou způsobit bolesti hlavy i únavu.

Stálá hladina cukru = konzistentní výkon

Proč v americkém senátu stále platí stejná pravidla, i když jsou zasedání extrémně dlouhá a o následcích kolísání cukru v krvi se ví, není úplně jasné. Ale ať si to v USA dělají, jak uznají za vhodné. My víme, že pokud chceme dělat ta nejlepší možná rozhodnutí a mít dostatek energie na práci, potřebujeme stálou hladinu cukru v naší krvi. Nesnažte se před jídlem honem dokončit co nejvíce úkolů. Raději se včas najezte a následně pokračujte v práci.

#osobnirozvoj #rozhodovani #USA #politika #mleko #voda #bonbony #hlad

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky