05.02.2020 4 minuty čtení

Lidé, kteří si denně dávají studené sprchy, si podle německé studie berou méně sick days

Všichni známe ten pocit, když na sebe pustíme ledovou vodu. Ať už v sauně, nebo při odstávce teplé vody, srdce se nám rozbuší, jsme paralyzovaní, nemůžeme popadnout dech. Proč by si tohle někdo dělal každé ráno? A dobrovolně?

Nejspíš protože studené sprchy mají mnoho benefitů pro tělesné i duševní zdraví. Zjistilo to i 3000 účastníků německé studie, kteří se vystavovali ledovému proudu 30, 60 nebo 90 sekund po dobu 30 dnů. Výzkumník Geert A. Buijze porovnával jejich reakce na okolí a životní styly mezi sebou i s kontrolní skupinou.

Studená sprcha neochrání před nemocí, ale zocelí

Nejzajímavějším výsledkem je rozhodně fakt, že všichni účastníci studie, kteří se sprchovali studenou vodou (bez ohledu na délku sprchy), si po dobu experimentu vzali v průměru o 29 % méně sick days.

Nebylo to ale proto, že by je studené sprchy ochránily před nemocí. Otužilci nahlašovali pocit nemoci stejně často jako kontrolní skupina, rozdíl byl ovšem v tom, že své nevolnosti prožívali jinak.

Lidé, kteří se sprchovali vodou o teplotě asi 10°C měli údajně při nemoci více energie, která jim usnadňovala zvládnout pracovní zápřah namísto toho, aby se zachumlali do postele. (To sice nezní jako velmi ohleduplné rozhodnutí vůči jejich spolupracovníkům, ale co už.)

Čím to je, čím to je?

Buijze navrhl možné důvody tohoto fenoménu v rozhovoru pro Harvard Business Review. Poznamenal, že když je lidem zima, třesou se. Je to reakce těla a jeho snaha zahřát se. Díky tomu tělo vylučuje hormony jako kortizol (známý též jako stresový hormon).
Tento hormon v nás vyvolává zvýšenou ostražitost a stav „bojuj, nebo uteč“. Když přestane působit, přijde příjemný stav relaxace. Dalším benefitem je podle Bujize aktivace hnědého tuku – toho dobrého tuku.

„Hnědý tuk sice nemá žádné prokazatelné spojení s imunitou, ale ovlivňuje termoregulaci těla. Když je aktivován, zahřívá tělo prostřednictvím spalování kalorií. Také může zvýšit úroveň vaší energie a zrychlit váš metabolismus. To by mohlo snížit riziko obezity a diabetu.

Pokud vás, stejně jako mě, napadá, že je to nějaké podezřelé a že se přece při pouhém 30 denním experimentu nedá nic zásadního prokázat, určitě vás bude zajímat, jak Bujize odpověděl na otázku Harvard Business Review, zda se nemůže jednat spíše o placebo efekt.

„To nemůžeme vyloučit, ale i pokud je tento fenomén částečně psychologický, jsem s výsledky experimentu spokojen. Placebo efekt má v medicínském prostředí špatnou pověst, ale v životě a ve zdravotních vědách se jakýkoliv pozitivní efekt způsobený přírodní cestou považuje za lepší možnost než prášky. “

Bujize se nechal ke zkoumání studených sprch inspirovat samotným Hippocratem. Otec medicíny je totiž předepisoval na mnohé neduhy i jako prevenci nemocí. V lázních se léčba studenou vodou používá dodnes.

Dvě třetiny lidí se ve studených sprchách rozhodly pokračovat

Lidé, kteří se studie účastnili, ke studené vodě neměli vyloženě odpor, ale nikdo z nich si studené sprchy před zahájením experimentu nedával pravidelně. Šlo o smíšenou skupinu zdravých dospělých lidí.

Mnoho z nich se na začátku dokonce obávalo, že se kvůli experimentu budou cítit mizerně. A taky že cítili... Zpočátku. Pro většinu to bylo nepříjemné a někteří tvrdili, že ledové sprchy nenávidí. 

Ale s postupem času se začali přizpůsobovat a začalo jim to vadit méně a méně. A když se jich výzkumníci na konci experimentu zeptali, jestli by chtěli ve sprchách pokračovat, 91 % odpovědělo, že ano a dvě třetiny své slovo skutečně dodržely.

Na délce nezáleží

Ne, na délce nezáleželo. Redukce sick days byla stejná u všech tří skupin. Je dokonce možné, že by mělo pozitivní účinek i kratší než 30sekundové sprchování studenou vodou, ale zatím to nevíme.“
 

Tak co takhle to zítra zkusit? Stačí vydržet jenom půl minuty.

#osobnirozvoj #seberozvoj #biohacking #uspech #inspirace #psychologie #studie

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Super clanek a celkove tema...myslim, ze spouste lidem by se zlepsil zivot...tohle jsou veci ktere nas posouvaji v mnoha smerech.
  +1
 • Pokud někdo se studenými sprchami začíná, je pocit, že nemůžete popadnout dech, špatně. Člověk by se při tom neměl klepat zimou a je potřeba pořádně dýchat. Proto může být lepší zpočátku nezačínat úplně ledovou vodou, ale takovou "studenější" a postupně přidávat na intenzitě. S tím zocelením souhlasím. Máloco je tak přímým vystoupením z komfortní zóny, jako vylézt ráno z vyhřáté postele a donutit se dát si ledovou sprchu (v zimě). :D
  0
  • To mi nikdo neřekl! :D Myslela jsem, že ledová má být ledová.
   0
  • A hlavně začni hezky pomaličku, nejdřív si jen tak ocákej nohy, pak ruce, až se na to po pár dnech začneš cítit, přidej zbytek 😄
   +1
 • Tak to je téma přesně pro mě. Sprchu zakončuji studenou pokaždé. Ráno osvěží a probudí mozek (pro sovu nutnost..), večer uzavře den. Pro kůži a krevní oběh je to to nejsnazší, co můžete udělat. Studená voda uzavře póry, pomůže vyloučit škodliviny, podpoří lymfatický systém. Začala jsem s tím už jako malá, protože jsem se vždycky sprchou přehřála a bylo mi pak zle 😅
  0
  • Jsem ráda, že jsem se ti trefila do vkusu! Já to praktikuji převážně v létě, jsem děsně zimomřivá (a možná také pohodlná). :D
   +1