Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
05.02.2020 4 minuty čtení

USB-C vs. Lightning. Jakým způsobem se chce Apple vyhnout připravované novele o jednotných nabíječkách?

Není tomu dlouho, kdy měl každý výrobce svůj unikátní nabíjecí adaptér. V současnosti přežívají jen tři standardy, a zatímco ten nejstarší je přirozeně nahrazován, Apple se toho svého drží ze všech sil. Jde o firemní hrdost, nebo je důvod jiný?

Minulý týden Evropská komise většinově schválila návrh zákona, který by zavázal výrobce mobilních telefonů k používání jednotného nabíjecího portu. Tím by samozřejmě byl masově rozšířený standard USB-C. Pro naprostou většinu výrobců nebude zákon nijak zásadní potíží – USB-C již dávno využívají. 

Návrh je přesto jablkem sváru konkrétně jednomu výrobci. Tomu, který si sveřepě stojí za vlastním „Lightning“ portem. Řeč je pochopitelně o Applu, americkém gigantu, který stále drží třetí místo v počtu prodaných telefonů na světě. 

V jeho případě by šlo o tvrdý přechod, který by poslal miliony adaptérů rovnou na skládku. Podobným argumentem se obhajuje i sama společnost. Tiskový mluvčí Applu se ohradil také tím, že takový zákon poškodí stovky milionů uživatelů, kteří již zařízení od Applu vlastní. „Evropská unie se tímto krokem staví proti inovaci“ – Kritizuje dále tisková zpráva.

Tyto argumenty by určitě vzbuzovaly více sympatií, kdyby sama firma v roce 2009 dobrovolně nepřešla ke standardu Micro USB, aby tento formát v roce 2012 bleskově nahradila dodnes ustáleným „Lightningem“. Tuny elektroodpadu tehdy nikoho nezajímaly.

Další otázky vzbudil komentář Applu o nutnosti inovace – pracuje snad firma na vývoji nové generace portů, která by předběhla stávající Lightning i USB-C standard? Nebo by takový vývoj byl ztrátou času?

Kde není kabel...

Celá obsáhlá diskuze pravděpodobně během následujících let ztratí na významu. Apple se totiž možná sporům s unií vyhne alternativním způsobem – bezdrátově.

Objevily se spekulace, že v roce 2021 chystá firma minimálně jeden model iPhonu, který nebude nabízet vůbec žádný port. Nabíjení, stejně jako přenos dat, by probíhalo pouze bezdrátově. 

Není proto vyloučeno, že se Apple snaží jen pozdržet rozhodnutí Evropské unie, aby se vyhnul jakékoli změně svých plánů. Pokud bude blokovat rozhodnutí dostatečně dlouho, možná pro evropský trh nebude žádný konektor potřebovat.

Kdyby zákon prošel v platnost a Apple byl donucen přejít na USB-C, změna by byla jen dočasná, o bezdrátové budoucnosti Applu není pochyb. Takže investice spojená se změnou standardu by pro firmu byla ohromnou, a ohromně zbytečnou, ztrátou.

Otázkou zůstává, jak na připravovanou inovaci zareaguje uživatelská základna. Nebylo by to přitom poprvé, kdy iPhone šokoval své zákazníky. 

Jack? JACK?!

Rozhodnutí prodávat zařízení bez klasického 3.5mm audio adaptéru přišlo ze strany Applu poměrně nedávno, a pro spoustu lidí nečekaně. Nabídka bezdrátových sluchátek není závratná – a už vůbec ne levná. Lidé využívali konektor pro připojení ve starších modelech aut a tak dále.

Jenže motivace firmy je zjevná, místo obyčejných drátových sluchátek v hodnotě pár stovek může svým zákazníkům prodávat Air Pody za několik tisíc korun

Napadá vás, která technologie je výrazně dražší v případě přenosu elektrické energie? Ano, pochopitelně, bezdrátová.

Indukční nabíjení je myšlenka stará více než sto let, byla propagovaná i samotným Nikolou Teslou – tím původním. Jenže technologie není dodnes dovedena k dokonalosti a má spoustu nevýhod. Je tedy nucený přechod dobrý nápad?

Princip indukčního (bezdrátového) nabíjení spočívá v elektromagnetické indukci. V těle telefonu, stejně jako v bezdrátové podložce, najdeme plošnou vodivou cívku. Obě cívky musí být v těsné blízkosti. Jakmile do jedné z cívek vpustíme elektrický proud, ta začne indukovat elektromagnetické napětí, které zpětně indikuje proud ve druhé cívce. 

Z tohoto důvodu se lze již dnes setkat s telefony nabízejícími takzvané „reverzní nabíjení“, u indukční technologie je totiž jedno, kterým směrem proud posíláme.

Technologie má spoustu přínosů a její přítomnost na svém zařízení určitě oceníte. Na druhou stranu má i zásadní nedostatky.

- Je výrazně pomalejší

- Zařízení musí být v těsném kontaktu (staticky)

- Vysoké ztráty energie

- Dlouhodobě přehřívá baterii

Otázkou tedy zůstává, zda nekompromisní přechod na bezdrátové nabíjení zákazníkům spíše nezkomplikuje život. 

Jedno je ale jisté už teď, až Tim Cook vystoupí na pódium a ohlásí revoluční a odvážný krok, k jakému se firma s nakousnutým jablkem v logu chystá, dav bude šílet. 

#aktuality #Apple #USBC #Lightning #TimCook #EU #Technologie #bezdratovenabijeni #wireless #iPhone #konektor

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Tohle je naprosto bizarní nařízení. Když se Apple před lety zbavil audio jacku, aby v rámci svého ekosystému používal jediný port, bylo to špatně (že ho nyní všichni následují, nechejme stranou) a teď je najednou špatně, že má svůj jediný vlastní port. Kdyby EU raději místo snahy nařizovat, kdo bude používat jaký kabel, řešila něco smysluplnějšího (třeba se pokusila počet svých nařízení naopak snížit) a nechala tuhle branži v klidu dojít k efektivnímu bezdrátu, což je dříve či později nevyhnutelné.
  +1
  • V tom s tebou nesouhlasím. EU již podobný krok podnikla v minulosti (MoU 2009), čímž nasměrovala evropský trh k jeho dnešnímu stavu. Konektor USB-C zvládá supercharging i přenosy USB 3.0, takže je poměrně nadčasový a navíc kompatibilní mezi škálou dalších zařízení. Apple potřebuje za každou cenu profitovat z originálního příslušenství. Vypuštění audio konektoru dodnes nevnímám jako rozumný krok u žádné značky. U ostatních značek v tom patrně bude snaha kopírovat iPhone, Apple tím ale primárně sledoval prodej svých AirPodů. Bezdrátová energie je určitě budoucností, ale jak jsem naznačil už v článku, při současném stavu technologie by neměla být jedinou možností nabíjení. Apple se po odchodu Jobse změnil v mašinérii na ždímání zákazníků, inovace je nulová, ale vždy si najdou způsob, jak uživatele donutit k nákupu adaptérů, bezdrátového příslušenství apod. To už nemluvím jen o iPhonech. Takže je dobře, že alespoň někdo má snahu Apple usměrnit. Když už Trumpova politika úspěšně dusí jejich největšího konkurenta – Huawei. Uf... dostal jsem to ze systému. :D Budu rád za další feedback.
   0
  • Apple ať si klidně rýžuje, na čem chce. Pokud má trh pocit, že neinovuje a tahá z něj peníze za nic, určitě jeho výrobky přestane kupovat a přejde ke konkurenci. Spíš bych se držel co nejdál od nějakých pokusů někomu nařizovat, jaké kontektory, technologie, tvary, barvy a další specifikace výrobků jsou najednou nepřípustné. Nelíbí se mi ta premisa unifikace za tím. Pro mnoho zákazníků je uzavřený ekosystém Apple nepochybně naopak velkým pozitivem. Plácnu: Mercedesu nebo BMW taky nikdo nenařizuje, aby nepoužívali vlastní specifické součástky, ale unifikovali je s Citroenem a Peugeotem, protože ty jejich veškeré potřeby zákazníků zvládají stejně dobře. Já věřím, že zdokonalení bezdrátového nabíjení je otázka pár let a nutit kvůli tomu všechny vyhodit veškeré konektory, které nejsou USB-C, a nakoupit si zase nové + v případě majitelů všech zařízení Apple s Lightningem ještě hromadu adaptérů, je trochu zbytečné. A teď to neberu z pohledu Apple, ale z pohledu spotřebitele.
   0