Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
04.02.2020 9 minut čtení

Leden 2020 - Klíčové události z pohledu české ekonomiky

Leden 2020 - Klíčové události z pohledu české ekonomiky...

Vyšší prosincová inflace  Česku

Prosincová inflace v Česku nepatrně zrychlila na 3,2 %, listopadový překvapující nárůst cen se však nezopakoval, jelikož  inflace skončila jen desetinku nad odhadem analytiků. Meziměsíčně ceny zrychlily o 0,2 %, táhl je opět růst cen potravin a elektřiny. Inflaci přesahující 3 % taženou cenami potravin bude ČNB tolerovat, pro její další kroky tak bude podstatnější další vývoj v zahraničí, než samotná inflace mírně nad či pod 3% hranicí. Za celý rok 2019 dosáhla inflace 2,8 %, což je nejvyšší hodnota od roku 2012. Letos by měl růst cen nepatrně zpomalit, díky daňovým změnám se však udrží poblíž 2,5 %, důležitý však bude vývoj lednových cen, který do velké míry ovlivní inflaci po zbytek roku.

Propad tuzemského průmyslu v listopadu zesílil na 5,7 %

Česká průmyslová produkce v listopadu poklesla nad očekávání o 1,1 % meziměsíčně, meziroční propad zesílil na 5,7 %. Při očištění o efekt menšího počtu pracovních dní by dosáhl meziroční pokles 3,2 %. Klesající meziroční dynamiku tuzemského průmyslu tak pozorujeme již čtvrtý měsíc v řadě, jeho listopadový pokles byl však silnější, než se předpokládalo. Tuzemský průmysl tak v roce 2019 citelně zpomalí a bude se pohybovat na hraně mírné recese, zatímco v roce 2018 rostl o 3 %, v roce 2017 o 6,5 %. Jeho výkon v letošním roce zůstává prozatím poměrně nejistý a bude se odvíjet od dalšího vývoje v zahraničí, prozatím předpokládáme jeho pokračující stagnaci. Konsensuální očekávání analytiků předpokládá jeho mírný růst o 1,5 %.

Ceny českých nemovitostí ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostly o 8,6 %

Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve třetím čtvrtletí loňského roku zpomalil na 8,6 %, o čtvrtletí dřív se ceny zvýšily o 9,2 %. Mezi zeměmi Evropské unie byl šestý nejvyšší. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V EU se ceny zvýšily v průměru o 4,1 %.

Objem hypoték byl loni v Česku nejnižší za pět let, trh se vyrovnával s přísnější regulací České národní banky

Objem poskytnutých hypoték klesl loni o 17 procent na 181,6 miliardy korun a jejich počet se snížil o 22 procent na 77 400. Hypoteční trh se po celý loňský rok vyrovnával s přísnější regulací České národní banky a zaznamenal nejhorší výsledky za pět let, vyplývá ze statistik Fincentra Hypoindex. Průměrná úroková sazba se podle Hypoindexu zvolna snižovala po celý rok z lednových 3 % na 2,34 % v prosinci. Přesto průměrná úroková sazba vázaná na objem hypoték vzrostla proti předloňské o 0,13 procentního bodu na 2,68 %. Průměrná sazba jednotlivých bank má v průměrné sazbě takovou váhu jako objem poskytnutý danou bankou v celkovém objemu na trhu.

Důvěra v českou ekonomiku klesla, spotřebitelé jsou skeptičtí

Důvěra v českou ekonomiku v lednu oslabila z prosincových 99,1 bodu na 98,1 bodu, a dostala se tak na nejnižší úroveň od léta 2014. Hlavní příčinou byl pokles důvěry spotřebitelů. Mezi podnikateli se nálada meziměsíčně téměř nezměnila. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání se snížil indikátor důvěry podnikatelů i spotřebitelů. Index důvěry spotřebitelů v lednu poklesl o 5,2 bodu na hodnotu 104,8 bodu. "Spotřebitelé se na začátku nového roku více obávají zhoršení celkové hospodářské situace a zároveň uvažují, že budou méně spořit," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. Obavy spotřebitelů z růstu nezaměstnanosti se v lednu podle statistiků téměř nezměnily. Téměř beze změny zůstaly i obavy z růstu cen. Důvěra mezi podnikateli se začátkem letošního roku meziměsíčně snížila v průmyslu a ve stavebnictví. Naopak v obchodě a ve vybraných odvětvích služeb se zvýšila.

Zadlužení českých domácností roste. Nejvíc si lidé půjčují na bydlení, říká ČNB

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen loni v prosinci meziměsíčně stouply o 8,4 miliardy na 1,75 bilionu Kč. Ve srovnání předchozím rokem byly vyšší o 99,8 miliardy korun. Zadlužení nefinančních podniků proti listopadu kleslo o 25,5 miliardy na 1,133 bilionu korun, meziročně vzrostlo o 35,8 miliardy.

Česká zbrojovka se chystá na pražskou burzu, peníze chce použít k posílení na americkém trhu

Největší tuzemský výrobce ručních palných zbraní Česká zbrojovka oznámil, že zvažuje vstup na pražskou burzu. Peníze z prodeje akcií investorům by firma, jejíž pušky a pistole používají armády od Mexika až po Thajsko, použila na posílení na trhu ve Spojených státech. Tam už připravuje stavbu nové továrny a chce se dostat do soutěží na zbraně pro americké ozbrojené složky.

Česká zbrojovka testuje před vstupem na burzu zájem investorů. Prezentuje se jako růstová firma s dobrými zisky

Největší tuzemský výrobce ručních palných zbraní, skupina CZG − Česká zbrojovka, pokročil v přípravách případného vstupu na pražskou burzu. Zástupci vedení firmy spolu s finančními poradci v uplynulých dvou týdnech uspořádali sérii setkání s potenciálními investory − bankami a fondy −, aby otestovali, zda by byl o akcie zbrojovky zájem. Setkání s možnými investory proběhla v Praze a v několika finančních centrech v zahraničí, včetně New Yorku, Bostonu a Miami. S transakcí, která by mohla případně proběhnout na konci dubna nebo na začátku května, radí týmy z České spořitelny, Komerční banky a Wood & Co. Na setkáních s vybranými investory zatím nezaznělo, kolik nových akcií by nabídka představovala a kolik by se prodávalo akcií stávajících. CZG se prezentovala jako růstová firma s větší ziskovostí, než jakou mají její konkurenti, s jejichž akciemi se obchoduje na burzách.

Češi loni nakoupili v e-shopech zboží za rekordních 161 miliard korun

Češi loni nakoupili v internetových obchodech zboží za rekordních 161 miliard korun. Je to o 21 miliard, tedy o 15 %, více než v roce 2018. Vyplývá to z údajů společnosti Shoptet, která provozuje více než 20 tisíc e-shopů, což je zhruba polovina českého trhu. Rekordnímu ročnímu obratu pomohl i počet internetových obchodů, který meziročně vzrostl o 3,5 %. Největší podíly na obratu tvořily elektronika, kosmetika a oblečení. Na prvním místě žebříčku podle celkové hodnoty online nákupů za loňský rok figuruje s 37 % elektronika. Druhá byla kosmetika s 12 %. Na internetu více utrácely ženy, na které připadalo 60 % tržeb. Při srovnání různých období roku drží jasné prvenství to předvánoční. Za listopad a prosinec byl obrat českých e-shopů 51 miliard korun, z toho dvanáct miliard utratili Češi během posledních dvou týdnů před Vánoci.

Alza loni utržila téměř 30 miliard korun, e-shop navštívila polovina Čechů

Lídr online trhu Alza.cz loni prodal zboží za 29,3 miliardy korun a opět tak překonal vlastní rekord. V jediném prosincovém dni zákazníci nakoupili za více než čtvrt miliardy korun. Předloni firma dosáhla obratu téměř 25 miliard korun. Počet unikátních zákazníků loni překročil čtyři miliony. Za rok si objednali 37 milionů kusů zboží. Alza rychlým růstem o dalších 17,6 procenta nepochybně postoupí nahoru také v žebříčku nejvýznamnějších tuzemských firem. Už v roce 2018 byla mezi třicítkou obratově největších společností v žebříčku Czech TOP 100. V roce 2015 byla na 54. místě.

Německo je podle Bloombergu nejinovativnější ekonomikou světa. Česko je na tom nejlépe ze zemí Visegrádu

Nejvíce inovativní ekonomikou světa je nově Německo. Podle letošního žebříčku inovativnosti sestavovaného každoročně agenturou Bloomberg tak přerušilo šest let trvající nadvládu Jižní Koreje. Česká republika si podle osmého vydání této statistiky oproti loňsku polepšila o jednu pozici: je na 24. místě, a je tak nejinovativnější zemí v rámci Visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Průzkum hodnotí například výdaje na vědu a výzkum, počet přihlášených patentů nebo hustotu zastoupení technologických firem.

Nedostatek nových bytů a rostoucí ceny. Bratislava kopíruje vývoj Prahy

Slovenská metropole se loni potýkala s rekordním nedostatkem nových bytů v moderní historii, který vedl k růstu cen bydlení v novostavbách na nebývalá maxima. Vyplývá to z analýzy společnosti Bencont Investments. Situace v Bratislavě podle společnosti kopírovala dřívější vývoj v Praze, kde byty rovněž výrazně zdražily. Průměrná cena bytu v bratislavských novostavbách v přepočtu na metr čtvereční plochy loni poprvé vystoupala nad tři tisíce eur (75 450 korun), a překonala tak dřívější rekord z roku 2008, tedy ještě před globální ekonomickou krizí. Na konci roku 2019 ceny stouply v průměru na 3 237 eur (zhruba 81 400 korun) za metr čtvereční, loni se meziročně zvýšily o 11,3 procenta. Nabídka bytů v bratislavských novostavbách loni klesla pod hranici dva tisíce volných bytů a těsně nad tuto úroveň se vrátila až v posledním čtvrtletí. Situace s volnými byty tak byla nejhorší od začátku rozvoje trhu s bydlením ve slovenské metropoli na začátku 21. století. Stávající nabídka dosahuje jen zhruba 65 procent úrovně z let 2012 až 2014, kdy realitní trh v Bratislavě dosáhl svého dna. Loni situace na bratislavském realitním trhu kopírovala podle analýzy vývoj v Praze v letech 2017 a 2018. „Počet projektů se stavebními povoleními se vyčerpal a komplikovaný, velmi zdlouhavý proces vyřizování nových povolení nedovolil výstavbu dalších projektů. Počet volných bytů ubýval, dokud nedosáhl dna a v důsledku nízké nabídky došlo k prudkému cenovému růstu přesahujícímu inflaci,“ uvedl hlavní analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik.

#investovani #ekonomika #fundamenty #ceskarepublika #cr

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.