18.10.2018 7 minut čtení

Víte, jak se Amazon stává novým Applem?

Když Steve Jobs odhalil před více než jedenácti lety v červnu 2007 první model iPhone slíbil, že změní trh s mobilními telefony tím, že vloží tři zařízení do jednoho (iPod, mobilní telefon a internetové komunikační zařízení). Jeho prorocká slova se naplnila, vezmeme-li v úvahu, že úspěch Applu dnes stojí a padá právě s úspěchy jeho smartphonu.

Hegemon e-commerce Amazon má nyní nakročeno k něčemu podobnému a nebude překvapující, pokud se mu podaří napodobit úspěch společnosti sídlící v Cupertinu. Podívejme se však nejdříve na to, co tak dobře fungovalo v průběhu let Applu.

 

Proč se stal Apple dominantním hráčem na trhu se smartphony?

Obrovská a neutuchající popularita iPhonu dopomohla Applu k tomu, aby se v srpnu 2018 stal první společností na světě s hodnotou přesahující bilion dolarů. Stalo se tak 11 let poté, co byla odhalena první generace jeho smartphonu. Není to až tak překvapující – iPhone nejenom že změnil způsob, jakým byly vnímány do té doby první smartphony, také se pevně posadil na místo řidiče, který řídil smartphonový boom.

Jenom pro srovnání: V roce 2007 se prodalo ročně 122 milionů kusů smartphonů, loni toto číslo už překročilo hodnotu 1,5 miliardy. V prvním roce, kdy byl iPhone uveden na trh dosáhl Apple na tržby ve výši 21 miliard dolarů, což ve srovnání s tržbami za poslední 12ti měsíční období vypadá jako drobné, neboť ze hovoříme o sumě ve výši 255 miliard.

Smartphone s logem jablíčka na krytu pak je klíčem k tomuto rapidnímu růstu tržeb, neboť ve třetím čtvrtletí letošního roku přispěl k celkovým tržbám společnosti více než 56 procenty. Společnost navíc zaznamenala v posledním čtvrtletí loňského roku meziroční nárůst zisků plynoucích z odvětví smartphonů o 86 procent, a to navzdory konkurenci více než 600 výrobců smartphonů s operačním systémem Android.

Applu se tak podařilo nejen vymyslet inteligentní telefon, ale také zajistit, že je iPhone rok co rok úspěšný díky technologickému náskoku před konkurencí, díky čemuž jsou do nejnovějších modelů instalovány neustále nové funkce. Kromě toho je Apple už od dob Steva Jobse pověstný stabilní marketingovou strategií a pompézním uvedením nových produktů na trh, které je doprovázeno ohromnou mediální masáží. Americké technologické společnosti se podařilo vytvořit kolem svého smartphonu uzavřený ekosystém, do nějž neustále přibývají nové produkty a služby, jako jsou chytré hodinky, sluchátka, hudební a platební služby a ještě mnohem více.

Applu se podařilo vytvořit kolem svého smartphonu uzavřený ekosystém, do nějž neustále přibývají nové produkty a služby

Takže jediné zařízení díky náskoku ve vývoji, přineslo Applu v průběhu let obrovské bohatství. Chytrá firemní strategie z kuchyně amerického génia a vizionáře Steva Jobse, která spotřebitele zaháčkovala do specifického prostředí operačního systému iOS, jenž vznikl ve spojitosti s prvním iPhonem a spouštění doplňkových služeb a zařízení, kompatibilních pouze s tímto softwarem, proměnilo Applu trh se spotřební elektronikou ve zlatý důl.

Amazon nyní dělá podobnou věc, ale snaží se narušit další z momentálně se rozvíjejících odvětví.

 

Amazon začíná měnit trh inteligentních domácností

Společnost Strategy Analytics odhaduje, že celosvětový trh s inteligentními domácnostmi (smart-home) dosáhl v roce 2014 hodnoty 48 miliard dolarů, když zhruba 83 milionů domácností disponovalo inteligentními systémy. Do roku 2025 se očekává, že počet domácností s těmito smart systémy přeskočí 293 milionů, čímž vzroste velikost celého trhu na 155 miliard dolarů.

Amazon se začal pronikat na trh inteligentních domácností již v roce 2014

Amazon je na správné cestě využít tuto příležitost tím, že vytvoří ekosystém smart-home produktů, založených na jeho virtuální asistentce Alexe a chytrých reproduktorech. Amazon zaznamenal tuto příležitost velmi brzy, proto tuto platformu prozíravě spustil už v roce 2014.

Od té doby washingtonská společnost dominuje trhům s virtuálními asistenty a inteligentními reproduktory, díky svém výhodě, kterou získal včasným vstupem do tohoto odvětví. Platforma Alexa představovala koncem loňského roku 62 procent celosvětového trhu s inteligentními asistenty, přičemž pouze Google asistenta z dílny Alphabetu lze považovat ze reálného konkurenta. Podobně i chytré reproduktory Echo poráží veškerou konkurenci tržním podílem ve výši 41 procent.

Inteligentní reproduktory jsou pak ústředním prvkem automatizace domova – umožňují uživatelům ovládat termostaty, osvětlení, zatahování oken a další domácí spotřebiče.

Samozřejmě že tržní podíl Amazonu, postupem času, díky vznikajícím konkurenčním produktům klesá, ale stejně jako Apple ve své době, i Amazon přidává nové produkty a služby do svého smart-home ekosystému, aby si udržel před konkurencí technologický náskok a zajistil si, že bude i nadále výrazně profitovat z této rychle rostoucí příležitosti.

Nedávno například Amazon spustil prodej řady produktů, aby tak ukojil poptávku po chytrých domácích zařízeních. Patří mezi ně například inteligentní mikrovlnná trouba za pouhých 60 dolarů. Tento spotřebič se začne prodávat v listopadu, ale zákazníci už ho přijali za svůj – když se stal už v předprodeji nejlépe prodávající mikrovlnou troubou na jeho e-commerce platformě.

Díky technologickému náskoku před konkurencí je Amazon neustále vyvíjet nové produkty a služby.

Není to až tak překvapující, neboť atraktivní cena mikrovlnné trouby Amazon Basics v podstatě volá po jejím nákupu, zejména díky tomu, že jí můžete dávat hlasové příkazy k vaření, ohřívání a dokonce i k objednávání jednodušších pochutin jako popcorn. Nebude překvapením, pokud společnost v blízké době odhalí i další inteligentní zařízení, jako jsou ledničky objednávající potraviny na pravidelné bázi, aby přitáhla opět více spotřebitelů do svého smart-home ekosystému.

Nejde však pouze o velké přístroje, které Amazon poskytuje. Inteligentní zástrčka z dílny této společnosti v ceně 25 dolarů si klade za cíl zdokonalit „hloupé“ zařízení vaší domácnosti. Pokud například zapojíte běžnou lampu do zásuvky přes tento chytrý produkt z dílny Amazonu, budete moci pomocí hlasových příkazů ovládat i tuto lampu. Někdo by mohl namítnout, že existuje celá řada výrobců inteligentních zástrček, zásuvek a konektorů, americká společnost se však liší od konkurence eliminací komplikovaného procesu instalace, kompatibilitou s reproduktorem Echo a poměrně dostupnou cenou, která vám dovolí vytvořit si chytřejší domov, aniž byste museli finančně vykrvácet.

 

Je rozehrána velká hra

Průmysl inteligentních domácností je dalším růstovým odvětvím Amazonu. To je důvod, proč společnost vynakládá veškeré úsilí na vybudování solidního ekosystému zařízení a služeb, které se vzájemně skvěle doplňují. Jeho záměrem je zaháčkovat spotřebitele podobně jako tomu bylo před více než deseti lety v případě Apple a jeho operačního systému iOS. Nebude překvapením, pokud uvidíme Amazon v budoucnu dominovat tomuto odvětví a generovat zde masivní tržby.

Hodnocení: +1
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.