04.02.2020 5 minut čtení

Způsob trávení volného času dokáže ovlivnit vaši míru úspěchu a pocit štěstí

Času máme málo. A volného času máme ještě mnohem méně. Jak ho trávíte? Pasivně přijímáte myšlenky druhých před svítícím displejem, nebo se věnujete kreativní činnosti, která vás nastartuje fyzicky i mentálně?

Řečeno to bylo mnohokrát, ale je důležité si to neustále připomínat - to nejcennější, co máme, nejsou peníze, ale náš čas. Vaši životní spokojenost a pohodu zvýší časový blahobyt. To znamená mít své záležitosti zařízené tak, že nejste ve stresu a máte dostatek volného času.

Tuto myšlenku podporuje i studie, která ukázala, že utrácení peněz za zážitky je prospěšnější a hodnotnější než nákup hmotných věcí. A tento průzkum starý 4 roky zjistil, že 72 procent mileniálů raději utratí peníze za zážitky než za věci.

Autor knihy "Time and How To Spend It", James Wallman, říká, že problém spočívá v tom, že mnozí tráví svůj čas takovým způsobem, který je ve skutečnosti neuspokojuje a necítí se proto  při tom ani potom šťastní. To je ale velmi důležité, protože štěstí je přímo spojeno s naším profesním úspěchem.

Wallman říká: "Výzkum ukazuje, že štěstí vede k úspěchu, ne úspěch ke štěstí." Takže pokud chceme být úspěšní, musíme usilovat o štěstí. Pro svou knihu Wallman vedl rozhovory s vědci, antropology i experty v oblasti štěstí a chování lidí. Chtěl zjistit, jak by lidé měli trávit svůj čas, aby byli šťastní.

Volný čas sám o sobě nezlepší kvalitu života, pokud člověk neví, jak ho efektivně využívat. Volný čas Wallman definuje jako dobu, kdy nejste v zaměstnání ani nepracujete v domácnosti. Takže je to takový "disponibilní " čas.

Jak optimalizovat svůj čas a trávit ho "nejlépe"? Bohužel, nebo možná bohudík, neexistuje dokonalá aktivita, která by byla nejlepší pro každého. Jsou ale aktivity, které Wallman přirovnává k jídlu ve fastfoodu, a pak jsou takové, které při srovnání působí jako superpotraviny. Činnosti z kategorie superpotravin vás uvedou do optimálního "flow", což je stav, kdy jste intenzivně zapojení do činnosti, která je příjemná. Takové aktivity nejvíce navozují kreativitu a pocit štěstí.

Odborníci se domnívají, že "flow" nastává, když jsou využívány vaše schopnosti, cítíte se motivovaní a máte pocit úplné kontroly. Wallman dodává, že to může být při jakékoli činnosti, která vás naplňuje. Říká: "Flow je o tom, že jste v přítomnosti a opravdu si to užíváte." Doporučuje přemýšlet o těchto věcech, než do něčeho investujete svůj čas a energii:

1) Zanechá to ve vás příběh?

Vytváření vzpomínek prostřednictvím zážitků vám dává příběhy. A výlet s kamarádem určitě povede k lepšímu příběhu, než sledování vaší oblíbené reality show v televizi. Správné příběhy vám umožní rozvíjet vztahy s ostatními lidmi, což posiluje jednotu, účel i smysl. Když s někým společně prožijete příběh, vytvoříte vztah, který zvýší vaše štěstí.

2) Mění vás to?

Činnosti, které vás nutí růst nebo vám dávají smysl, jsou klíčem k osobnímu rozvoji. Pokud vás nutí učit se novým schopnostem nebo měnit pohled na svět, vedou vás k vašemu transformačnímu cíli. Může to být cokoli.

3) Umožňuje vám to být offline?

Wallman říká, že odpojení od digitálních zařízení, když odpočíváte nebo trávíte čas s ostatními, vám může pomoci naladit se na "skutečný život". Jakmile se opět podíváte na telefon, vtáhne vás do víru notifikací a oznámení. Výzkum ukazuje, že trávení alespoň 120 minut týdně v přírodě zlepšuje naše zdraví a pohodu. Každému je ale asi jasné, že pokud půjdete lesem s telefonem v ruce, nebude to mít ten požadovaný efekt. U odpočinku je to stejné.

4) Zlepšuje to vaše vztahy?

Trávení volného času s přáteli a rodinou prohlubuje vaše vztahy a umožňuje vám sdílet vlastní pocit štěstí s ostatními, zatímco ostatní ho mohou sdílet s vámi. Tím si navzájem zlepšujete duševní pohodu.

5) Je to náročné?

I klidné aktivity by vás měly plně zapojit a umožnit vám využít vaše dovednosti, protože jsme šťastnější, když jsme maximálně zaměstnáni něčím, co vyžaduje naši energii. V takovou chvíli nám připadá, že čas utíká mnohem rychleji. Intenzitu z takového zážitku můžete ještě zvýšit tím, že odstraníte potenciální rozptylující vlivy. Například můžete vypnout zvuky na telefonu.

6) Cítíte pocit bázně?

Pozorování západu slunce, návštěva významné světové památky nebo trávení času s vlastními dětmi. Když se nad tím s odstupem zamyslíte, tak jsou to činnosti, které v nás vzbuzují pocit úcty a bázně. Zlepšují náladu a spokojenost s vlastním životem. A časem se dokonce můžete naučit podobnou úctu vnímat při běžných situacích.

7) Zlepšuje to vaše sociální postavení?

Mít ve společnosti aktivní roli a zajištěné sociální postavení v tomto případě neznamená usilovat o post starosty nebo prezidenta. Takový status si můžete zajistit i nějakou dobrovolnou prací. Například můžete uklidit část lesa od odpadků. Nikdo o tom nemusí vědět, ale vaše vnitřní spokojenost se tím velmi zvýší.

#osobnirozvoj #volnycas #uspech #stesti #inspirace #motivace #cas #zabava #odpocinek #relax

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.