Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
03.02.2020 3 minuty čtení

Pohledem investičního stratéga: Lednový vývoj na finančních trzích

Přes epidemii koronaviru, slabá čísla ohledně dynamiky HDP eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí a slabší výsledkovou sezónu potvrzující globální recesi korporátních zisků na tom byly globální finanční trhy ještě relativně dobře...

Lednová nálada byla spíše negativní, zejména v jeho druhé polovině. Důvody byly tři a to epidemie koronaviru, slabá čísla ohledně dynamiky HDP eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí a slabší výsledková sezóna potvrzující globální recesi korporátních zisků.

Dolar tentokrát v nepříznivém sentimentu posiloval. Dolarový index DXY, jenž měří výkonnost dolaru vůči koši hlavních světových měn, posílil o 1,0 %. Vůči euru dolar posílil o 1,1 % na úroveň 1,109 dolaru za euro. Měny rozvíjejících se ekonomik vůči dolaru v průměru, když jejich index vůči dolaru poklesl o 1,1 %.

Koruna vůči euru meziměsíčně zpevnila o 0,8 % na úroveň 25,21 CZK/EUR. Vůči dolaru koruna oslabila o 0,8 % na úroveň 22,81 CZK/USD.

Akcie za nepříznivého sentimentu poklesly. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World odepsal 1,2 %. Z regionálního pohledu se více dařilo akciím rozvinutých zemí, které dle indexu MSCI World oslabily pouze o 0,7 %. Naopak akcie rozvíjejících se trhů dle indexu MSCI Emerging Markets oslabily velice výrazně o 4,7 %.

Ze sledovaných trhů zaznamenaly největší ztráty akcie v Číně (Hang Seng -6,7 %), Latinské Americe (MSCI Latin America -5,7 %) a Maďarsku (BUX -6,5 %). Pouze dva trhy zaznamenaly kladné zhodnocení a to Turecko (BIST 100 +4,1 %) a Rumunsko (BET +0,5 %.

Pražská burza dle indexu PX odepsala výrazných 3,9 % a index PX měsíc zakončil na úrovni 1072 bodů.

Globální dluhopisové trhy výrazně posilovaly. Globální dluhopisový index připsal 1,3 %. Index vládních dluhopisů posílil o 1,6 %, stejně jako index korporátních dluhopisů investičního stupně. Index korporátních neinvestičního spekulativního stupně (high-yield) posílil nepatrně o 0,1 %. Eurovým korporátním dluhopisům se také dařilo velice dobře. Indexy investičního i neinvestičního stupně posílily shodně o 1,1 %.

České vládní dluhopisy posílily o pěkných 1,1 %. Výnos do doby splatnosti vládního dluhopisu s krátkou dvouletou splatností vzrostl o 0,03 % na úroveň 1,79 %. Výnos do doby splatnosti vládního dluhopisu s dlouhou 10letou splatností naopak výrazně poklesl o 0,13 % na úroveň 1,50 %. Česká výnosová křivka je tak silně invertovaná.

Polské vládní dluhopisy posílily o 0,1 %, naopak maďarské státní dluhopisy ztratily 0,2 %. Velice se dařilo tureckým vládním dluhopisům, které posílily o masivních 6,3 %.

Globální komoditní index GSCI ztratil výrazných 10,8 %. Cena ropy Brent poklesla o 11,9 % na 58 dolarů za barel. Cena zlata vzrostla 3,9 % na 1583 dolarů za unci.

Kvůli negativnímu sentimentu výrazně vzrostla úroveň indexu volatility VIX o 37 % na 18,8 bodů.

#investovani #trhy #leden 

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.