5 minut čtení

Špatné zprávy: Váš mozek je naprogramovaný tak, abyste nedosáhli svých největších snů

Překvapivé na mozku je, že když dostaneme, co jsme chtěli, stane se v něm něco zvláštního... Zjistěte, jak přestat sabotovat sami sebe a dosáhnout věcí, po kterých nejvíce toužíte.

Když si představujeme splnění cílů, které jsme si vytyčili, často očekáváme, že nám to dlouhodobě a hmatatelně zlepší kvalitu života. Že jakmile budeme mít vlastní dům, vysněnou práci, postavení, zavedenou firmu, děti... (dosaďte si sem, co chcete), budeme šťastní a spokojení. Nebudeme se už muset za ničím honit a necháme alespoň chvíli život plynout.

Ale to se nikdy nestane.

Z neurologického hlediska, když dosáhneme něčeho, o co jsme opravdu stáli, jenom začneme chtít více. Nový výzkum dopaminu – o které se doteď mluvilo jako o hracím motoru touhy, ambic a přání – dokazuje, že je to všechno trochu komplikovanější.

Cože? Dopamin není hormon štěstí?

V knize The Molecule of More Daniel Z. Lieberman vysvětluje, že experti, kteří tento hormon zkoumali, přišli na to, že když se jednotlivci splní sen, jeho nárůst dopaminu se zastaví a dokonce krátkodobě klesne pod původní úroveň. 

Ukazuje se, že dopamin není neurotransmiter, který vám přináší potěšení, je to neurotransmiter, který vám přináší potěšení z touhy.

Takže... Vybavujete si ten obrovský cíl, který je před vámi? Až ho dosáhnete, pouze přesedláte na další vrchol, který je třeba zdolat.

A tento fakt je jedním z mnoha důvodů, proč sabotujeme své snahy dosahovat velkých snů. Instinktivně víme, že až „tam budem“, budeme jen zas o něco hladovější. A někdy se na takovou výzvu zkrátka necítíme.

Co se stane, když začneme následovat svůj velký sen?

  1. Odkládáme práci, která nás přibližuje k cíli, protože se bojíme, co s námi bude, až tento cíl mít nebudeme.
  2. Necháváme se odradit sebemenší překážkou.
  3. Když naše snahy trvají příliš dlouho, podvědomě si vytvoříme v hlavě rovnici úspěšní lidé = špatní lidé, protože ostatní soudíme za to, že mají to, za čím se my jen bezvýsledně honíme.
  4. Když dosáhneme úspěchu, tak strašně moc se bojíme, že o něj přijdeme, že se ho zase podvědomě snažíme zbavit.
  5. Jsme tak zabředlí ve stádiu chtění, že se nemůžeme přepnout do mindsetu „mám to“.

 

Co to pro nás znamená?

Za prvé, když po něčem opravdu moc toužíme, často si s tím asociujeme nerealistická očekávání. Představujeme si, že to otočí náš život o 180 stupňů, ale to se nestává.

Například kdybych věřila, že když najdu lásku, přestanu mít deprese, každé zpackané rande nebo odmítnutí by pro mě bylo obrovská rána. Měla bych pocit, že se depresí nikdy nezbavím. 

Dále každou volnou chvíli, kterou bych strávila něčím jiným než soužitím v harmonickém vztahu, bych se soustředila na obhajobu toho, proč se mi v lásce nedaří. Nakonec bych došla k tomu, že lásku vlastně nechci, že je hloupá nebo neexistující a začala bych ke vztahům a lidem ve vztazích být skeptická. Začala bych žárlit na vztahy přátel a hledat na nich chyby.

A když se těchto přesvědčení budu držet dostatečně dlouho, co myslíte, že se stane, až budu ve vztahu? Samozřejmě. Odsoudím ho k zániku. Nebudu mu věřit. A to už vůbec nezmiňuji své hypotetické deprese. Ty se nezlepší. Možná, že se mé psychické zdraví dokonce naopak zhorší. Zradila mě moje vlastní medicína. Nic člověka nezklame víc.

Přepněte do módu úspěchu

Snad nejobtížnějším krokem při překonávání těchto limitujících přesvědčení je přepnutí z módu přežití do módu úspěchu. Pokud v podobném duchu neúspěchu, který jsem popsala výše,  prožijete většinu života, je najednou extrémně náročné adaptovat se na život, ve kterém se vám daří. A všichni úspěšní lidé vědí, že úspěch je především o mindsetu.

Když se příliš fixujete na „chtít“, je pro vás velmi těžké „mít“. Něčeho dosáhnout. Proto je pro nás pro lidi každá změna, i ta nejpozitivnější, tak trochu nepříjemná.

Není snadné uvědomit si, že naše zajeté způsoby, naše potřeba neustálého ujišťování se, že na to máme, je to, co nám stojí v cestě za úspěchem. A ještě těžší je přiznat si, že to, za co ostatními opovrhujeme, jsou často fragmenty našich nejhlubších tužeb.

Je tedy pravda, že mozek vás předurčuje k neúspěchu nebo věčnému boji. Ale když si to všechno přiznáte, můžete své naprogramování změnit a vytvořit si takový život, jaký jste si vysnili.

#osobnirozvoj #seberozvoj #uspech #mozek #psychologie #sny

Hodnocení: +25
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Super článek. Vždycky mi přišlo, že opojení z touhy po tom, co "nemůžeme" mít, je většinou silnější než následné štěstí z dosažení cíle.
    +3
  • Dobrá myšlenka k hlubšímu zamyšlení. A dopamin evidentně neřekl poslední slovo... :-)
    +3
  • Můžu jen potvrdit... u řady mých klientů jsem s tím pracoval.
    +2
  • Je to naprosto přesné. Dosáhl jsem pozic, zkušeností, nových dovedností, nicméně změnit přístup k penězům je v mém případě to co jsem ještě neudělal. Každopádně můj mindset je: jsem, jdu - směřuji, za vizí/ vizemi a ty jsou tak velké, že jsem je rozdělil na menší splnitelné cíle.
    +2
  • „Když se příliš fixujete na „chtít“, je pro vás velmi těžké „mít“.“ .. Krásně řečeno ??
    +2
  • Natálie, rozumím Vaší myšlence a díky za tento článek. Rád bych se zapojil do diskuse a přidal druhý pohled na věc. Body, které jste popsala, nás mohou (nutně nemusí) potkat, pokud se budeme hnát za jedním snem. "Sen" je něco jiného než "cíl". Pokud "jeden sen" nahradíme "několika měřitelnými a jasně stanovenými cíli", rozplánujeme jednotlivé kroky k jejich dosažení ve stanoveném termínu, mindset, o kterém mluvíte, se nám změní automaticky. Už jen tím se vyvarujeme všech pěti bodů, které jste zdůraznila. Bod číslo 1 mizí tím, že cílů máme víc. Vždy tedy budeme mít čeho dosahovat. Č.2: Takhle to mám možná jen já, nicméně pokud vím, že do konce měsíce chci získat 10 nových klientů, vyvinu masivní aktivitu k tomu, abych to splnil. 3. S tímhle jsem se nikdy nesetkal... 4. viz níže. A 5. Nahradit "sen" za cíle" Úspěch není z pohledu linky našeho života jediným bodem, nýbrž celou úsečkou. Úspěch a radost z něj je při zpětném pohledu celá ta naše cesta od začátku (stanovení cíle), až po jeho dosažení. Alespoň tak to vnímám já.
    0
    • Děkuji za reakci, Olivere. Rozhodně máte pravdu. Můj článek spíš měl odrazovat lidi od toužení po jednom snu, po jehož dosazení čekají, že budou navždy šťastní. Mnohokrát jsem se s takovým mindsetem v mém okolí setkala. To, co popisujete vy, je rozhodně skvělá strategie.
      +1
    • super, tak jsme se pochopili :) Hlavní problem u "snů" vidím v absenci deadline. "Chtěl bych být bohatý..." - never gonna happen Naproti tomu: "Do konce roku se dostanu na stabilní měsíční příjem 150K" - voilá. Měřitelný cíl, u kterého přesně vím, kolik budu muset vyvinout akce, abych ho dosáhl... Držím Vám palce a těším se na další články :))
      +1
    • Nápodobně. :)
      +1
  • mozno som jediny, potrebujem pomoc teda :) na zaciatku clanku sa pise: "Zjistěte, jak přestat sabotovat sami sebe a dosáhnout věcí, po kterých nejvíce toužíte." a teda co mam robit, aby som dosiahol veci, po ktrorych najviac tuzim? prestat ich chciet? to si nejako odporuje, nie? :)
    0