Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
03.02.2020 3 minuty čtení

Nevím, já fakt nevím - 1. díl

Já osobně jsem na slovíčko NEVÍM naprosto alergická.Věřím, že vlastně všichni víme… Jen jsme často líní se zamyslet. Slovem nevím pouze „odpinkneme“ zodpovědnost na někoho jiného. Šéfe, kolego, já nevím! Ufff. A tím jsem z obliga. Fajn, ne?

Nejčastěji jsem slovíčko nevím slýchávala od mého pracovního týmu v jazykové škole, ale samozřejmě nejen tam. Naštěstí se situace začala razantně měnit, když jsem pod vlivem studia koučování postupně integrovala nové znalosti a dovednosti i do mé firmy. Kolegyně zjistily, že s odpovědí „nevím“ u mne opravdu nepochodí.

Pokud řídíte tým lidí, určitě se s obdobným jednáním setkáváte. Často se takto zbavují zodpovědnosti podřízení vůči svým nadřízeným či dalším kolegům. Dříve bych ve výše uvedených situacích reagovala úplně jinak. Začala bych rozdávat rady, doporučení a nápady, jak by se vše dalo vyřešit. Ale pozor, zde je kámen úrazu.

1.      Svůj tým nikdy nenaučíte samostatně myslet, rozhodovat a jednat. Právě naopak. Všichni se velmi rychle naučí, že šéf má na vše řešení, proč oni by se tedy namáhali. S každou maličkostí, s každým problémem půjdou za Vámi.

2.      Připravíte se o jiné varianty, pohledy a přístupy. Co si budeme nalhávat, všichni disponujeme svým „omezeným repertoárem“ řešení, který vznikl na základě našich zkušeností a znalostí.  Slovo NAŠICH je zde podstatné…Ale ostatní lidé v týmu mají jiné zkušenosti a jejich pohled na daný problém se diametrálně liší od našeho. Tím, že vše vyřešíme za ně, se často ani nedozvíme, že existují mnohem efektivnější i jednodušší cesty. A to je velká škoda, nemyslíte?

3.      Vše bude na Vás a Vy se nestihnete věnovat ničemu jinému než pomoci ostatním, realizaci činností a rozhodnutí učiněná za ně. ZA NĚ. Většina vedoucích pracovníků má své vlastní práce až nad hlavu. Nestihnete se věnovat úkolům, které jsou pro Vaši pozici klíčové. Přicházíte o svůj čas a dostáváte se do stresu.

4.      Pokud se něco nepovede, máte to na talíři. Co asi uslyšíte? To říkal šéf. Dělal jsem jen to, co mi řekl můj nadřízený. V tom já nemám vůbec prsty. Jdi za šéfem, ten mi tohle poradil. Pokud ale vše klapne díky Vaší pomoci, OK. Nikdo ani nehlesne, nepřijde Vám poklepat na rameno a poděkovat za úžasnou radu. Dobře myšlenou permanentní pomocí škodíte sami sobě!

Cítíte po přečtení těchto řádků a představení si Vaší pracovní reality, že je čas na změnu?

Příště se podíváme na to, co se dá v této situaci dělat… Nebo ještě lépe  - máte své vlastní řešení? Jak se s NEVÍM svého okolí vyrovnáváte Vy?

#osobnirozvoj #nevim

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • S tímto článkem velmi souhlasím. Vlastně jsem si doteď ani neuvědomovala, že mě irituje, když lidé v mém okolí „nevědí“. :D Děkuji.
    0
  • Co takhle na nějaké: "Já nevím," odpovědět zvoláním: "Tak si to zjisti!," ale obávám se, že to na všechny fungovat nebude :-)
    0
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím