Spustili jsme MARKETPLACE! Vyberte si investiční platformu, ptejte se, hodnoťte.
01.02.2020 4 minuty čtení

5 neobvyklých činností, které z vás udělají chytřejšího člověka

Kdo by nechtěl být chytřejší? Všichni chceme víc vědět a víc si pamatovat. Mnoho lidí se ale po škole přestane učit nové věci, a tak to s jejich vzděláním jde z kopce. Nemusíte ale studovat učebnice, abyste se udrželi ve formě. Jde to i jinak!

Existují dva druhy inteligence – vrozená a ta druhá. S tím, jaké IQ jsme dostali do vínku, už nic moc neuděláme, ale velkou část svých kognitivních schopností můžeme rozvíjet. Když do svého denního režimu zařadíte učení, budete chytřejší bez ohledu na to, jak „inteligentní“ jste se narodili. 

Ačkoliv ze slova „učení“ dostává mnoho lidí v mém okolí osypky, nemusí to být taková nuda a teror, jaké většině lidí ukázali na základní škole. Mozek je mocný nástroj, o který bychom se měli patřičně starat. A to ani nemusíme strávit hodiny čtením knih nebo docházením na kurzy. Tyto nevšední a příjemné aktivity můžete snadno zařadit do svého denního režimu, aby z vás byli chytřejší lidé.

1. Hrajte šachy

Šachy jsou skvělá strategická hra, která vám pomůže rozvíjet kognitivní dovednosti. Podle průzkumů hráči šachů vykazují v průměru mnohem lepší kognitivní dovednosti než lidé, kteří je nehrají.

Jedna studie provedená ve Venezuele na vzorku 4 tisíc studentů navíc dokázala, že po 4 měsících hraní šachů se většině dívek a chlapců prokazatelně zvedlo IQ. Díky této hře se také učíte přemýšlet dopředu, což se hodí i v běžném životě.

A ještě jedna dobrá zpráva: Pokud budete hrát šachy celý život, máte menší šanci, že dostanete demenci. Nemusí to být přímo šachy, pomáhají jakékoliv hry rozvíjející myšlení.

2. Poslouchejte podcasty v 1.5/2x zvýšené rychlosti

Jde o snadnou techniku, která vám umožní získat stejný objem informací v kratším čase. Rychlý poslech je populární technikou úspěšných lidí. Průměrná rychlost lidské řeči je 150 slov za minutu, ale studie ukazují, že je mozek schopen zpracovat 275 až 300 slov za minutu. Tak proč plýtvat časem? 

Jednak ušetříte čas a za druhé to vycvičí váš mozek a ten tak bude schopný zpracovávat informace rychleji. Díky tomu budete chytřejší a pohotovější.

3. Dělejte věci jinak

Jedna z nejsnazších věcí, které můžete pro rozvoj své inteligence udělat. Vsadím se, že během dne děláte mnoho úkolů automaticky, aniž byste si je uvědomovali. Ať je to čištění zubů, nakupování nebo řízení po cestě do práce.

Ve skutečnosti jde o skvělou příležitost, jak se stát chytřejším člověkem. Když tyto činnosti, které běžně děláte na autopilota, začnete dělat jinak, bude vám to rozvíjet mysl. Například si zkuste vyčistit zuby druhou rukou. Je to mnohem těžší, než si myslíte, protože to nutí váš mozek, aby vytvářel nová neuronová spojení.

A ačkoliv z vás takovéto drobnosti Einsteina neudělají, udrží váš mozek aktivní a také díky tomu budete schopni bryskněji reagovat na změny.

4. Učte ostatní

Nemusíte se přímo dát na kariérní dráhu učitele, abyste mohli sklidit ovoce tohoto tipu. Když učíte děti nebo i dospělé novým věcem, prospívá to i vám samým.

Vybavujete si například chvíli, kdy jste se snažili cizinci vysvětlit význam nějakého českého slovního spojení a zápasili jste s tím? To protože vás to nutí poznat nuance mezi češtinou a druhým jazykem. Musíte se zamýšlet nad věcmi, které vás nikdy dřív nenapadly.

Když někomu něco vysvětlujete, musíte vzít věc, která je vám nad slunce jasná a vysvětlit ji tak, aby ji pochopil někdo, komu je naopak velmi vzdálená. To je podstatou učení. A díky tomu nutíte svůj mozek, aby myslel jinak.

5. Odpírejte si technologie

Moderní technologie nám mnoha způsoby ulehčily život a zlepšily jeho kvalitu... Také jsme kvůli nim zlenivěli. Pamatujete si, kdy jste naposledy vypočítali matematický příklad bez použití kalkulačky? Abych byla úplně upřímná... Já si nevzpomínám. A co takhle trénování orientačního smyslu? Kdy jste naposledy šli na neznámé místo bez Google map v telefonu? 

I tyto aktivity jsou pro fungování a rozvoj mozku nezbytné. Čím víc toho zvládnete bez pomoci techniky, tím chytřejší budete. To je prostě fakt. A navíc se vám to může hodit v situacích, kdy jste bez signálu nebo vám dojde baterka.

#osobnirozvoj #seberozvoj #iq #inteligence #tipy #rady #uspech #sachy #podcast #uceni #technologie

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
6 minut
4 minuty
6 minut
3 minuty
5 minut
5 minut
6 minut
6 minut
5 minut
3 minuty
4 minuty
5 minut