Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
30.01.2020 1 minuta čtení

Američané se už nebudou muset spoléhat na Rusy. V Muskově raketě astronauti neumřou

Od roku 2011 se astronauti z NASA dostanou do vesmíru jen jako „pasažéři“ na ruských raketách. Americká vesmírná agentura totiž tehdy ukončila program vlastní raketové dopravy. Naštěstí pro ně se ale z výletů stává zajímavý byznys.

Jen od roku 2014 investovala NASA v kontraktech uzavřených s firmou SpaceX Elona Muska a konkurenční společností Boeing takřka 7 miliard dolarů. Zatímco vizionářský podnikatel v tomto podniku sleduje svůj sen vyslat lidi na cestu na Měsíc, nebo dokonce i k Marsu, cíle americké vlády jsou přeci jen trochu přízemnější.

Dohoda uzavřená s Ruskem byla vnímána jako dočasné řešení, vyplývající mimo jiné ze společného provozu Mezinárodní vesmírné stanice. O to víc nepříjemný je skluz, který proti předpokládanému plánu soukromé společnosti z různých důvodů nabírají.

V prosinci loňského roku dálkově řízený testovací model vesmírné lodi Boeing Starliner selhal při pokusu propojit se s vesmírnou stanicí, a to v důsledku problémů se softwarem. První let s posádkou se tím opět o něco oddálil, NASA musí ještě rozhodnout, jestli bude třeba podniknout další zkušební let bez přítomnosti posádky.

Více na orobotice.cz.

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky