Vytvořte svůj investiční mozkový trust!

Staňte se členem komunity Warengo a diskutujte s ostatními investory v článcích a tématických skupinách. Je nás už 20 382.

Zaregistrovat se

14.10.2020 5 minut čtení

Když se tento veterán dozvěděl, že jeho hodinky za 8 tisíc mají hodnotu 16 milionů, podlomily se mu kolena

Je tomu už více než 45 let, co si jeden americký voják za téměř celý měsíční plat koupil hodinky, které chtěl původně používat při potápění. Hodinky nakonec skončily v sejfu a nikdy je nenosil, díky čemuž se z nich rázem stala famózní investice.

Nejmenovaný veterán Letectva Spojených států amerických se zúčastnil pořadu "Antiques Roadshow", kam mohou lidé přinést své starožitné předměty a nechat si je před kamerou ohodnotit expertem.

Muž povyprávěl, že v letech 1973 až 1975 sloužil u amerického letectva v Thajsku, kde často létal s aerolinkami Air America a Continental Airlines a při té příležitosti si všiml, že všichni piloti nosí hodinky značky Rolex. Jeho však zaujalo, že hodinky jsou zároveň zcela vodotěsné a tedy ideální pro použití při jeho oblíbeném potápění.

V listopadu si proto objednal hodinky Rolex Cosmograph Daytona Oyster s referenčním číslem 6263. Do dneška si ponechal i původní účet za hodinky, na němž se píše, že při koupi dokonce obdržel slevu 10 % a celkem zaplatil 345,97 dolarů (8 tisíc korun). Byť se tato cena může zdát překvapivě malá (dnešní model Rolex Cosmograph Daytona začíná na ceně 17,400 dolarů), v té době šlo o hodně peněz. Jeho měsíční plat u armády byl v té době pro představu 300 až 400 dolarů.

Když mu objednané hodinky přišly, došlo k zvláštnímu paradoxu: "Nikdy jsem je nepoužíval. Tehdy jsem se na ně podíval a řekl si 'Víš co, tyhle jsou prostě moc pěkné na to, abych si je bral do slané vody,'" vysvětlil muž, který dodal, že je prostě nechal v krabičce.

Rolex Cosmograph Daytona Oyster vyrobené v roce 1971

Když o pár let později opustil armádu, měl už na pravidelné nošení jiné hodinky, a tak se rozhodl nechat své "Rolexky" nadále netknutě schované. Kromě originálního obalu je nechal i v původní papírové krabici, ke které uložil veškeré dokumenty jako účet, záruční list i originální brožuru a vše uložil do bezpečnostní schránky.

"Vytáhl jsem je asi jen dvakrát nebo třikrát, abych se na ně podíval. Nic víc jsem s nimi do dnešního dne nedělal," vysvětlil muž, jehož hodinky tak prožily více než 45 let, aniž by si je kdokoliv nasadil na ruku. Až nyní se je rozhodl vytáhnout a nechat zhodnotit v rámci pořadu Antiques Roadshow, kde si hodinky podrobně prohlédl znalec Peter Planes.

Rolex Cosmograph Daytona Oyster včetně veškerého plně zachovalého příslušenství

Ten po podrobné inspekci hodinek i veškerého příslušenství a poslechnutí si jejich příběhu od majitele na úvod prohlásil, že hodinky Rolex Daytona se během let staly velmi cennými, přičemž je svého času proslavil zejména slavný herec Paul Newman. Ten měl na ruce přesně tento model během filmu Winning z roku 1969, díky čemuž se jim dnes přezdívá "Paul Newman Daytona".

Planes leteckému veteránovi vysvětlil, že jeho hodinky nejsou přesně tím stejným typem, který měl Newman ve filmu a že takovéto hodinky se na aukcích zpravidla prodávají za částku okolo 200,000 dolarů (4,6 milionu Kč). Vzápětí však dodal, že konkrétně mužovy "Rolexky" jsou ve skutečnosti mnohem vzácnější, protože mají na ciferníku nápis "Oyster"

Nápis "Oyster" na ciferníku dělá z těchto hodinek zcela výjimečný unikát

Tento konkrétní typ ciferníku se zmíněným nápisem však Rolex vyráběl jen po velmi krátkou dobu. Což znamená, že hodinky tohoto konkrétního typu by se na aukci pravděpodobně prodaly za nějakých 400,000 dolarů (9,2 milionu Kč). V tu chvíli překvapený muž žertovně upadl na zem. "Nepadejte, ještě jsem neskončil," zareagoval Planes po ujištění, že se muži nic nestalo. Vzhledem k tomu, že je prakticky nikdy nikdo nenosil, jsou jen párkrát vybalené a existují k nim i všechny původní dokumenty, mohly by dle znalce dnes na aukci utržit někde mezi 500 až 700 tisíci dolary (až 16,1 milionu korun).

Majitel se nezmohl na víc, než na zcela odzbrojené: "To si ze mě děláte pr*el, že jo?!"

"Ne nedělám, myslím to zcela vážně," odvětil Planes, který dodal, že jde o jeden z nejvzácnějších modelů, jež se mohou honosit přezdívkou "Paul Newman Daytona" a na celém světě dnes už pravděpodobně žádné lepší neexistují. Úplně na závěr ještě odhadce majitele upozornil, že pokud by si nyní hodinky nasadil na ruku a začal je nosit, spadla by jejich cena ihned na 400 tisíc dolarů.

Na závěr ještě jedna zajímavost: V letech 2017 až 2019 držely rekordní prodejní cenu za jediný kus hodinek v historii právě hodinky Rolex Daytona. Šlo o kus, jež vlastnil a nosil přímo Paul Newman. Tyto hodinky se před 3 lety na aukci vydražily za neuvěřitelných 17,8 milionu dolarů. Až loni je překonaly hodinky Patek Philippe, které byly ve Švýcarsku vydraženy za 31 milionů dolarů.

#investovani #hodinky #rolex #rolexdaytona #paulnewman

Hodnocení: +114
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Tak to je hodně zajímavý příběh slight_smile málokdy se stane, že si někdo schová úplně vše s danou věcí spojené, pokud o tom už od začátku neuvažuje jako o investici.

    1
Doporučené příspěvky
4 minuty
3 minuty
4 minuty
6 minut
3 minuty
6 minut
8 minut
7 minut
5 minut
3 minuty
6 minut
6 minut