Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
28.01.2020 4 minuty čtení

Kobe Bryant chtěl, aby si ho lidé pamatovali jako investora, ne jako hráče basketbalu

Kobe Bryant, 5x šampion NBA, 2x MVP finále NBA, 1x MVP NBA, 18x NBA All-Star, 12x NBA All-Defensive Team Member a vážně dobrý investor. Na ta předchozí čísla zapomeňte, zesnulá basketbalová legenda chtěla, aby si ji lidé pamatovali kvůli byznysu.

Foto: David Paul Morris / Bloomberg

Kdo by si jméno Kobe Bryant nebo přezdívku The Black Mamba nespojil s basketbalem? Jen absolutní blázen, který už zapomněl na jeho 20 famózních sezón v dresu Los Angeles Lakers, které žádný jiný basketbalista pod křídly jediné franšízy ještě nikdy nestrávil. A který už zapomněl na jeho výsledky, jež z něj dělají jednoho z nejlepších hráčů, jaký kdy vstoupil na palubovku a začal driblovat. Jeho spojení s tímto městem a jeho basketbalovým týmem nebude nikdy zapomenuto. Třeba i proto, že Los Angeles v roce 2016 prohlásilo 24. srpna (Kobe nosil číslo 24 na dresu) jako "Kobe Bryant Day".

Sám Kobe by však byl mnohem raději, kdyby se lidé dokázali podívat skrz jeho famózní počet nastřílených bodů, počet titulů nebo nezapomenutelný poslední zápas, při kterém soupeři nasázel 60 bodů, a pamatovali si jej spíš jako člověka, který byl rovněž chytrým a úspěšným investorem.

Tato slova sám prohlásil v roce 2016 při interview v americké televizi CNBC, kde se jej zeptali, co by chtěl, aby si o něm lidé mysleli za 20 let: "Když hrajete basketbal, soustředíte se vždy na výhru - vyhrát šampionát, vyhrát šampionát, vyhrát šampionát. Jenže, šampionáty přicházejí a odcházejí, že ano? Vždy je to další tým, který vyhraje další šampionát a další hráč, který se stane MVP. Pokud chcete doopravdy vytvořit něco, co vydrží celé generace, musíte nejdříve pomoci inspirovat tu následující generaci."

Bryant v roce 2013 založil investiční společnost Bryant Stibel, která na úvod operovala s kapitálem 100 milionů dolarů. Jednou z jeho známých raných investic byl třeba nákup podílu ve společnosti vyrábějící nápoje pro sportovce Bodyarmor v roce 2014 za 6 milionů dolarů. Když v roce 2018 Coca-Cola koupila ve společnosti minoritní podíl, získal jeho podíl náhle hodnotu 200 milionů dolarů.

"Už mě přestalo bavit neustále lidem vysvětlovat, že byznys miluju stejně, jako jsem miloval basketbal, protože se na mě vždycky každý dívá, jako bych měl tři hlavy," řekl Bryant v roce 2017 pro ESPN. "Ale je to pravda."

Kobe odjakživa své okolí a později i své fanoušky fascinoval svým odhodláním, disciplinou a oddaností cílům, jež si stanovil. Ještě než v roce 2016 vyměnil palubovku a basketbalový míč za oblek a kravatu, kontaktoval již o několik let dříve Jeffa Stibela, bývalého CEO společností Web.com a The Dun & Bradstreet Credibility Corporation, aby se od něj začal učit o světě byznysu. Bylo mu jasné, že jeho sportovní kariéra nebude trvat věčně a až jednoho dne skončí, bude ve stejné pozici, v jaké byl jednou každý byznysmen, když plánoval rozjet nový byznys či kariéru. Oba muži se několikrát potkali, načež se rozhodli společně založit výše zmíněnou společnost.

Bryant chtěl svou investiční vášeň jednou promítnout i zpět do basketbalu a měl potenciálně velké plány. Když se jej v roce 2015 novináři ptali, jestli po skončení kariéry plánuje kariéru trenéra či generálního manažera některého z týmů NBA, odmítl: "Pokud budu jakkoliv působit v basketbalu z pohledu ligy, pak jedině z pohledu majitele klubu."

Před 2 lety Kobe v interview pro magazín CSQ přiznal, že má k vášni a odhodlání podnikatelů hodně blízko, protože stejným způsobem celá léta denně přistupoval k basketbalu. Ten miloval a dosáhl v něm úspěchů jako málokdo. Pokud však v jeho osobě hledáte inspiraci, nikdy neopomeňte jeho byznysového a investičního ducha. Byl totiž stejně dravý a odhodlaný, jako jeho schopnost dávat dvoj a trojbodové koše i z těch nejméně obvyklých pozic.

#osobnirozvoj #kobebryant #sport #basketbal #nba #investovani #byznys #bryantstibel

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
3 minuty
4 minuty
6 minut
2 minuty
6 minut
4 minuty
3 minuty
5 minut
3 minuty
8 minut
6 minut
3 minuty