3 minuty čtení

Riziko koronaviru aneb nekupujte ochranné roušky!

Koronavirus je dnes světové téma číslo jedna. Lidé se ptají, jak je situace závažná. A zda se může dotknout i nás, Čechů. Faktem je, že i u nás se objevují první podezření na nakažené. Článek napoví, jaké jsou možnosti ochrany proti tomuto viru.

Prevence

Dle dostupných informací nemá současná mutace koronaviru takovou mortalitu, jakou měly její předchůdci, jež způsobovali onemocnění známá jako SARS (úmrtnost cca 14%) a MERS (úmrtnost až 43%).

Onemocnění sice nelze zabránit, v současné době není dostupná žádná vakcína, avšak léčba spočívající v potlačování příznaků se jeví jako velmi účinná. Lze tedy očekávat, že největší riziko úmrtí hrozí u osob se sníženou imunitou.

Pokud jste tedy rozhodnutí, že chcete udělat cokoliv pro prevenci nejen samotné nákazy, ale zejména prevenci úmrtí při nákaze koronavirem, začněte určitě u správné životosprávy.

Dostatečný odpočinek, minimum stresu, dostatek zdravého pohybu, vyvážená a pestrá strava s dostatkem ovoce, zeleniny a vlákniny. Zcela se vyhněte kouření a alkoholu.

Ochranné prostředky

Pokud se už rozhodnete používat některé z nabízených ochranných prostředků, měli byste znát určitá fakta o nich.

To nejzákladnější, co musí každý pochopit, je rozdíl mezi rouškou a respirátorem. Ochranné roušky slouží k ochraně vašeho okolí před tím, co vy sami vydechujete. Rozhodně nejsou běžně k dostání roušky, které by zabraňovaly průniku virů do vašeho organismu. Naproti tomu respirátor chrání zejména vás před tím, co vdechujete. Funguje však i opačně. Zabrání průniku toho, co vydechnete, do okolí.

V souvislosti s viry tedy rovnou zapomeňte na roušky. Je nutno sáhnout po respirátorech.

Respirátory se dělí do několika tříd dle filtrační účinnosti. Jsou to:

  • Respirátory třídy FFP1, které poskytují ochranu proti prachu a hrubým nečistotám;
  • respirátory třídy FFP2, které poskytují ochranu proti prachu, hrubým nečistotám, nebezpečným pevným i kapalným částicím a dýmům;
  • respirátory třídy FFP3, které poskytují ochranu proti prachu, hrubým nečistotám, jedovatým kapalným i pevným aerosolům, toxickým dýmům, bakteriím, virům, radioaktivním částicím, azbestu.

Respirátory třídy FFP3 začínají cenově zpravidla nad částkou 100 Kč, ty kvalitní potom stojí i kolem 200 Kč. Pokud není respirátor označen značkou “R”, nesmí být používán déle, než jednu směnu (8 hodin). Vždy je však nutno respektovat pokyny výrobce uvedené v návodu.

Za kvalitní výrobky lze obecně označit produkty firmy 3M, která nabízí například respirátor 9332 ve třídě FFP3.

Další informace

Další informace a možnosti ochrany, zejména rizika při použití respirátorů, možnosti ochrany zraku, případně další možnosti ochrany v podobě polomasek, celoobličejových masek nebo ochranných obleků proti biologickým rizikům získáte na https://bozpforum.cz/2020/01/28/fakta-a-myty-o-ochrane-pred-koronavirem/

#aktuality #koronavirus #prevence #ochrana