Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
28.01.2020 3 minuty čtení

Riziko koronaviru aneb nekupujte ochranné roušky!

Koronavirus je dnes světové téma číslo jedna. Lidé se ptají, jak je situace závažná. A zda se může dotknout i nás, Čechů. Faktem je, že i u nás se objevují první podezření na nakažené. Článek napoví, jaké jsou možnosti ochrany proti tomuto viru.

Prevence

Dle dostupných informací nemá současná mutace koronaviru takovou mortalitu, jakou měly její předchůdci, jež způsobovali onemocnění známá jako SARS (úmrtnost cca 14%) a MERS (úmrtnost až 43%).

Onemocnění sice nelze zabránit, v současné době není dostupná žádná vakcína, avšak léčba spočívající v potlačování příznaků se jeví jako velmi účinná. Lze tedy očekávat, že největší riziko úmrtí hrozí u osob se sníženou imunitou.

Pokud jste tedy rozhodnutí, že chcete udělat cokoliv pro prevenci nejen samotné nákazy, ale zejména prevenci úmrtí při nákaze koronavirem, začněte určitě u správné životosprávy.

Dostatečný odpočinek, minimum stresu, dostatek zdravého pohybu, vyvážená a pestrá strava s dostatkem ovoce, zeleniny a vlákniny. Zcela se vyhněte kouření a alkoholu.

Ochranné prostředky

Pokud se už rozhodnete používat některé z nabízených ochranných prostředků, měli byste znát určitá fakta o nich.

To nejzákladnější, co musí každý pochopit, je rozdíl mezi rouškou a respirátorem. Ochranné roušky slouží k ochraně vašeho okolí před tím, co vy sami vydechujete. Rozhodně nejsou běžně k dostání roušky, které by zabraňovaly průniku virů do vašeho organismu. Naproti tomu respirátor chrání zejména vás před tím, co vdechujete. Funguje však i opačně. Zabrání průniku toho, co vydechnete, do okolí.

V souvislosti s viry tedy rovnou zapomeňte na roušky. Je nutno sáhnout po respirátorech.

Respirátory se dělí do několika tříd dle filtrační účinnosti. Jsou to:

 • Respirátory třídy FFP1, které poskytují ochranu proti prachu a hrubým nečistotám;
 • respirátory třídy FFP2, které poskytují ochranu proti prachu, hrubým nečistotám, nebezpečným pevným i kapalným částicím a dýmům;
 • respirátory třídy FFP3, které poskytují ochranu proti prachu, hrubým nečistotám, jedovatým kapalným i pevným aerosolům, toxickým dýmům, bakteriím, virům, radioaktivním částicím, azbestu.

Respirátory třídy FFP3 začínají cenově zpravidla nad částkou 100 Kč, ty kvalitní potom stojí i kolem 200 Kč. Pokud není respirátor označen značkou “R”, nesmí být používán déle, než jednu směnu (8 hodin). Vždy je však nutno respektovat pokyny výrobce uvedené v návodu.

Za kvalitní výrobky lze obecně označit produkty firmy 3M, která nabízí například respirátor 9332 ve třídě FFP3.

Další informace

Další informace a možnosti ochrany, zejména rizika při použití respirátorů, možnosti ochrany zraku, případně další možnosti ochrany v podobě polomasek, celoobličejových masek nebo ochranných obleků proti biologickým rizikům získáte na https://bozpforum.cz/2020/01/28/fakta-a-myty-o-ochrane-pred-koronavirem/

#aktuality #koronavirus #prevence #ochrana

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Tak konečně vím, po čem v lékárně sáhnout! :D
  0
  • V lékárně? Tam nic není. Doporučuji zde např. zde za rozumnou cenu rozumná ochrana https://obchod.klimafil.cz/p/747/ochranny-oblek-microgardc2ae-microchem-6000 :-D
   0
 • Díky za informace (y)
  0
 • Super, díky za pěkné a přehledné info. Hlavně to srovnání tříd respirátorů je užitečné. Už jsem to zmiňoval v jednom mém statusu, že lidé se zbláznili a objednávají neuvěřitelné množství roušek a respirátorů. Tehdy jsem psal, že za jeden den eshop dosáhl obratu, jako má jindy za celý týden. Aktuálně svítí největší číslo u včerejšího dne, kdy obrat přesáhl celý předchozí měsíc. Šílené, jak lidi blázní a objednávají všechno možné (většinou jsou to roušky nebo levné respirátory (FFP2)) a vůbec se nezajímají, zda to má nějaký smysl.
  0
  • Ještě jsem venku nikoho s respirátorem nepotkal. Asi si je šetří na horší časy, když mají jen omezenou dobu použitelnosti :-D
   0
  • Dokud virus nechytí soused, je na ochranu čas. :D Jinak taky díky za informace!
   0
Doporučené příspěvky
6 minut
10 minut
5 minut
5 minut
6 minut
4 minuty
11 minut
3 minuty
5 minut
3 minuty
6 minut
8 minut