04.03.2019 9 minut čtení

3 stoické způsoby, které titáni byznysu využívají k dosažení úspěchu

Když se řekne slovo stoicismus, většina lidí tápe. Když se vysloví filosofie, Antika, Marcus Aurelius či Seneca, začnou mnozí tušit. A jakmile se řekne Warren Buffett či Charlie Munger, vědí všichni. Filosofické pojetí byznysu se stává natolik populárním, že samotné firmy ze Silicon Valley najímají skupiny filosofů, aby ze zaměstnanců dostali co nejlepší výkony.

Stoicismus byl filosofický směr, který založil Zénón z Kitia 3 st. př. nl. Byl to nejvlivnější směr, který následovalo mnoho moudrých a vzdělaných mužů Řecka i Říma. Lidská svoboda, duševní čistota, vztah k přírodě – to byly jedny z hlavních myšlenek této filosofie.

Vrcholem všeho byl naprosto ctnostný život, což znamenalo – rozumnost, statečnost, spravedlnost, uměřenost. Pro nás jsou nejznámějšími stoiky Marcus Aurelius, Seneca a Epiktétos. Z jejich knih čerpají světoví politici, umělci i ti největší persony světa byznysu.

Pokud se zaměříte detailně na principy a pravidla úspěšných podnikatelů i sportovců, všimnete si, že velká část z nich jedná podle naprosto odlišných pravidel, než jsme zvyklí. K většině situací mají zcela odlišný přístup a tím se vzdalují pomyslné konkurenci. Jak je to možné?

Základ ctnostného života představovala rozumnost, statečnost, spravedlnost a uměřenost.

Kdybyste tyto vzorce chování či návyky analyzovali, tak byste našli spojitost mezi nimi a stoicismem. Mj. jde o principy jako poučení se z neúspěchu, dokonce vítání pádů a komplikací, také neuvěřitelné zhodnocení času a jeho rozplánování. Nebo také pokora, vděčnost a v neposlední řadě nezlomná a nedotknutelná mysl, která eliminuje každé pochyby a vytěsní vše nepodstatné.

V dnešním chaotickém a morálně prapodivném světě se zdá být tato přes 2 tisíce let stará filosofie výsměchem, ale když se vážně zamyslíte nad tím, proč se filosofií nechali ovlivnit mistři svých oborů jako Bruce Lee či Warren Buffett, pak vám vyvstane odpověď, že tyto staré principy jsou opravdovou truhlicí se zlatem. A to při dosahováním skvělých úspěchů, ale i poučných pádů nebo při překonávání sebe sama.

A jaké že stoické způsoby tito velikáni aplikují? Je jich nespočet, nicméně vybrali jsme 3 způsoby, které se zdají být nejpřínosnější a nejkritičtější.

#1 Nekompromisně nakládejte s časem

„Není problém, že máme málo času, ale že ho až moc plýtváme.“

Seneca

Samozřejmě, že čtete tento příspěvek na chytrém telefonu či tabletu, ale jste opravdu tak disciplinovaní, že po dočtení se ihned věnujete podstatným věcem a ne brouzdání po sociálních sítích?

Napoleon Hill moudře poznamenal: "Lidé vám nechtějí půjčit ani cent, ale o čas se dělí s každým na potkání.“

Není to smutnou a tvrdou realitou? Čas – jediná položka, kterou nelze nikdy získat zpět a jak jí slepě plýtváme. Zeptejte se těžce nemocných nebo seniorů čeho nejvíce litují a velká část z nich s bolestí v očích přizná, že promarněného času.

Že se jeden den nezblázní, namítnete, ale udělejte si den laxnosti týdně, několikrát za měsíc a pak když si to sečtete za 40 let, tak je to neskutečné číslo, z kterého vás na smrtelné posteli zamrazí. Smrt je nepříjemné téma, ale pravdou je, že všichni jsme se narodili, abychom zemřeli. Tak proč více marnit čas?

Čas je jediná položka, kterou nelze nikdy získat zpět.

Tolik věcí nás dnes odpoutává od těch důležitých věcí. Emaily, telefony, hry, zbytečné návštěvy, prázdné zdvořilostní debaty. Ano, odpoutání mysli od starostí je třeba, ale umíme to kontrolovat?

Podnikatelé stejně jako stoici vědí, že výchozí život je odrazem toho, jak nakládají s časem, čím se zabývají. To je jeden z důvodů, proč se tak systematicky vyhýbají okolnímu běžnému světu, který si neváží daru času a života. Vidí to, jak společnost neblaze ovlivňuje naše chování, to, jak se rozhodujeme.

Warren Buffett řekl: „Rozdíl mezi úspěšnými a velmi úspěšnými je v tom, že velmi úspěšní lidé říkají téměř na všechno ne.“

Když řeknete NE nepodstatným věcem, šetříte si čas a energii pro ty cenné a velké chvíle v životě.

#2 Připravte se na pád a pak se z něj poučte

„Nehledě na to, co se mi děje, je v mé moci změnit to v mou výhodu.“

Epiktétos

Jedna z látek, kterou by měli zavést na základní škole, je příprava dětí na obtížnosti života. Jak uchopit neúspěchy a pády. Klopýtnutí v životě ovlivňuje podnikání a platí to i obráceně.

Postoj k selhání má hodně co do činění s tím, jak se k nám chovali rodiče, učitelé a další tzv. autority během dospívání. Dětský mozek nasaje všechny informace a podněty jako houba, a v budoucnu je dokonale vytáhne zpět a použije, bohužel. Málokdo z nás měl tu výsadu, že za chyby a prohřešky nebyl kárán. Proto se musíme v rámci zvýšení svých hranic prát a hrdě přijímat všechny útrapy. Chceme od života více, proto se jako lvi pobijeme se vším.

Už Seneca v dopisech Lucilovi píše, že musí trpět a ztrácet milované osoby i věci. Že je třeba se připravit na pády a utrpení. Součástí pádů jsou neúspěchy ve vztazích, pracovní selhání, potíže se zdravím apod. To vše jsou pády, na které nás naši předci měli připravovat místo pohádek v televizi. Byli bychom podstatně odolnější a rozhodně by nebyla tak vysoká spotřeba drog, alkoholu a antidepresiv. Vše je to logickým následkem nepřipravenosti na rány života.

Je třeba se připravit na pády a utrpení, které k životu patří.

Je to těžké, když se věci komplikují, ale vždy máme možnost poučit se a v budoucnu zkusit jednat jinak. Neponaučení se z neúspěchů, opakování totožných chyb je cestou k šílenství.

Sám Warren Buffett skvěle vystihl: ,,…a tak děláte ty stejné věci dokola a dokola, a dostáváte dokola ty samé výsledky, znovu a znovu…“

Pro úspěch v životě i podnikání je podstatné poučení se. Nemusíme se stydět, že jsme selhali, chybovat je lidské a dostáváme další šanci pro naučení se něčeho nového. Pokud již není pozdě.

Stačí si sednout sám se sebou, zamyslet se nad nastalou situací a zeptat se – Proč se to stalo? Jak jsem se tomu mohl vyhnout? Co mi tato věc naznačuje? Co si z toho vezmu pro příště?

Z příběhů o neúspěchu v knihách Napoleona Hilla nebo Carnegieho se dozvídáme, že pro některé velké úspěchy bylo podstatné předešlé mučivé selhávání. Dlouhodobé problémy byly nakonec požehnáním. Např. o životě Abrahama Lincolna se dočtete, že se dlouhé roky neúspěšně snažil dostat do vysoké politiky, v mládí mu zemřela milovaná dívka, psychicky se zhroutil, přišel o majetek, aby se po téměř 30 letech útrap stal jedním z nejlepších vůdců své země. Když si odejmete jeho tragický konec, tak tato Lincolnova houževnatost při boji s neúspěchy je ukázková.

Na téma komplikací a poučení se z nich napsal John C. Maxwell skvělou knihu „Někdy vyhraješ, jindy se poučíš“. Čtivou formou přibližuje vzestupy a pády lidí, a to, jak se chvilkový neúspěch přetavil v dar.

#3 Držte se jednoduchosti

„Většina z našich slov a činů není podstatných. Jestli je můžeš eliminovat, získáš více času a poklidu. Za každé situace se ptej sám sebe – je toto nezbytně nutné?“

Marcus Aurelius

Když jste se ráno probírali oblečením na dnešní den, nebyli jste tou možností výběru trochu zahlceni?

Každý den se na nás valí situace a úkoly, které nás ve výsledku zaplní chaosem a brzdí nás od produktivity. Důvod? Zbytečné pře-přemýšlení, jak počeštěním nazývám výraz overthinking. Komplikování si zcela jednoduchých úkolů.

Toto nadměrné přemýšlení podle některých psychologů vychází z domnělé nebo skutečné ztráty kontroly nad určitými aspekty života. U některých jedinců jde overthinking tak daleko, že končí v péči psychologů s naprosto rozhozenou myslí.

Mám trendy oblečení? Co si řekne šéf o mém projektu? Je tohle správné? Atd. atd. Všichni se v podobných pastech občas chytneme. Jsme mistry v komplikování si životů.

Držet se mentálního i materiálního minimalismu nikdy neškodí.

Ne nadarmo Mark Zuckerberg nosí téměř každý den stejný typ trička. Jednoduše chce omezit zahlcení mysli zbytečnostmi. Do jisté míry extrémní návyk, ale jednoznačně přínosný. Držet se minimalismu materiálního i mentálního nikdy neškodí. Zjednodušit vše okolo a mít mozek připravený na to podstatné, není to to, co nám chybí?

Opět musíme citovat Warrena Buffetta, mistra stoické moudrosti: „Zdá se to být určitou perverzní lidskou vlastností, že si rádi děláme jednoduché věci složitými.“

Nemusíme se zabývat cizími životy, pokud nejde o součást vzdělávání se. Chceme-li se posouvat v životě nebo byznysu, pak si zjednodušme věci a nenechme se rozrušovat. Je čas ponořit se do své věci a vše bude rázem lepší.

V současné době, která jde na ruku konformitě a omezenosti, je potřeba stoické filosofie více, než kdy dříve. Nadčasová a historií prověřená pravidla a způsoby stoicismu jasně ukazují, že na vrchol se dostanete hlavně správným charakterem a přístupem. Pokud tedy stoupáte nebo se chystáte na vzestup, podejte si ruku s touto filosofií, která vás třeba jednou dovede až k Olympu.

Věříme, že jste shledali některé z myšlenek stoicismu jako přínosné, a proto doporučíme k hlubšímu poznání stoicismu „Hovory k sobě“, které sepsal Marcus Aurelius, dalšími poučnými knihami jsou „Rozpravy“ od Epiktétose a Výbor z listů Lucilovi od Senecy.

Hodnocení: +22
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.