05.10.2021 4 minuty čtení

CEO miliardové společnosti směrem k mileniálům s titulem: Berte jakoukoliv práci a nežijte s rodiči

Ještě před tím, než se Marcus Lemonis stal výkonným ředitelem miliardové společnosti Camping World a investorem v desítkách dalších byznysů, byl jako většina ostatních studentů po vysoké škole. Teda až na jeden malý detail.

Po absolvování politických studií na Marquette University v roce 1995 zkusil tehdy 22letý libanonský imigrant Lemonis kandidovat na Floridě ve volbách do Sněmovny reprezentantů. Byť se mu dostalo nemalé podpory (např. i ze strany listu The Miami Herald), nakonec neuspěl a musel se vydat hledat jinou kariéru. Nejprve se živil jakožto prodejce v automobilovém průmyslu. Začínal v prodejně automobilů svého dědečka. 

Během praxe v rodinném byznyse pojal podezření, že trh s vozidly pro kemping v sobě skýtá zajímavou příležitost. Později proto svou specializaci zúžil na kempování a byznys s volnočasovými vozidly (karavany atp.).

Vzhledem k jeho rychlému neúspěchu v politické kariéře musel Lemonis ihned po vysoké zamířit do práce, aby se uživil. Zpětně vzpomíná, že toto nenadálé "hození do vody" mu ve skutečnosti pomohlo najít tu pravou kariéru a rovněž ho donutilo utvořit si efektivní pracovní morálku.

V loňském roce bylo Lemonisovo jmění odhadováno na 900 milionů dolarů. Jakožto CEO společnosti Camping World je zodpovědný za správu veřejně obchodované společnosti s tržní hodnotou 2,2 miliardy dolarů, jež je zároveň největším poskytovatelem a pronajímatelem karavanů, přívěsů a dalších typů vozidel uzpůsobených pro kempování ve Spojených státech.

Při pohledu na dnešní mladé absolventy vysokých škol z řad generace mileniálů vidí Lemonis dvě obtížné, ale důležité věci, které by každý mladý člověk, kterému sotva zaschnul inkoust na vysokoškolském diplomu, měl udělat:

1. Konec prázdnin, je načase začít pracovat

"Vezměte jakoukoliv práci, která se vám naskytne, abyste co nejdříve získali pracovní momentum a zvykli si na režim vstávání v pondělí ráno a odchodu z práce až v pátek večer," radí Lemonis. "Není dobré spoléhat se v první řadě na rodinný byznys či konexe rodičů. Jděte raději pracovat pro někoho jiného, pro někoho, kdo vás opravdu může vyhodit a při špatných výsledcích i bez diskuze vyhodí," říká milionář, který má s prací pro příbuzného zkušenost.

Byť může být první léto po úspěšném absolvování univerzity ideální příležitostí na chvíli si odpočinout a zrelaxovat, podle Lemonise  jsou první měsíce po promoci pro start kariéry klíčové. "Chápu, že jste už řadu let zvyklí na letní prázdniny, ale ukončením studia pro vás veškeré školní prázdniny navždy končí," vysvětluje Marcus, podle kterého je potřeba si na tuto skutečnost co nejdříve zvyknout a přijmout ji za realitu.

2. Ochranná křídla rodičů opusťte co nejdříve

Bydlení s rodiči je pro řadu mileniálu oblíbenou strategií z pohledu minimalizování nákladů na život. Řada z nich se tak i po studiích vrací zpět domů, aby si v klidu mohli rozmyslet, co dál se svou kariérou a zároveň ušetřili peníze za bydlení. Marcus Lemonis však s touto strategií nesouhlasí a radí mileniálům, že vyrazit na vlastní pěst do skutečného světa bez ochrany rodičů je mnohem lepší volba, které v budoucnu rozhodně nebudou litovat.

"Má nejlepší rada pro absolventy univerzit by byla nezůstávat příliš dlouho doma u rodičů. Měli byste si co nejrychleji začít sami prát prádlo, vařit si jídlo a najít si práci. A v neposlední řadě platit účty," radí Lemonis. Pokud se vám nedaří najít práci, stačí se vrátit zpět k předchozímu bodu - i když nejste schopni získat placenou stáž zrovna ve svém oboru, neznamená to, že nemůžete mezitím dělat cokoliv jiného. "Je to pořád lepší, než sedět doma a vydělávat čistou nulu," tvrdí multimilionář.

Hodnocení: +30
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Vzal jsem práci hned po vysoké škole od 01. srpna a u rodičů jsem nebydlel už od prvního ročníku vysoké školy. Nepomohlo to. Nejsem milardářem.

  +4
 • Jeho serial o investovani do malych podniku v USA je legendarni a uzasna skola.

  +1
  • pane Válko, jak se seriál jmenuje? děkuji

   +1
Doporučené příspěvky
5 minut
5 minut
5 minut
4 minuty
7 minut
7 minut
6 minut
3 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
Doporučené příspěvky
5 minut
5 minut
5 minut
4 minuty
7 minut
7 minut
6 minut
3 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty