26.01.2020 5 minut čtení

Konec lightning kabelu? EU se ho snaží zatrhnout, Apple se nehodlá vzdát bez boje

Evropská komise se snaží technologické firmy přimět, aby všechny používaly jeden druh nabíječek smartphonů už od roku 2009. Dosud požadavek fungoval na dobrovolné bázi, ale teď komise zvažuje radikální řešení...

Za požadavkem EU údajně stojí snaha o redukci plastu

Komisi nevyhovují současné pořádky, kdy s každým novým mobilním telefonem přichází nová nabíječka. Na začátku předchozího desetiletí byla komise z velké části úspěšná s doporučením, aby všechny společnosti přešly na micro-USB. Postupně se tento kabel stal standardem pro všechny   smartphony až na ty od Applu

Poté přišlo na řadu USB-C. To zredukovalo počet různých kabelů a nabíječek v domácnostech. Ale podle viceprezidenta Evropské komise Maroše Šefčoviče to nestačí. Navrhuje, aby se přistoupilo k zanesení požadavku do legislativy, protože na Apple doporučení očividně neplatí.

13. ledna Šefčovič před Evropským Parlamentem prohlásil, že dobrovolnost není dost. Firmy Apple, Google, Lenovo, LG, Motorola, Samsung and Sony v roce 2018 všechny slíbily, že nějakým způsobem standardizují nabíječky pro USB-C do roku 2021. Ale řešením Applu bylo vytvoření redukce, která umožňuje nabíjení lightning portu běžným kabelem, namísto toho, aby změnili port samotný.

Šefčovič zmínil, že jedním z výsledků nového zákona by mohla být eliminace nadbytečných redukcí. (pravděpodobně měl na mysli redukcí pro Apple lightning, ačkoliv to přímo nezmínil) Navrhuje, že by EU mohla firmám zakázat, aby posílaly s každým novým telefonem i novou nabíječku nebo kabel, což by pro zákazníky, kteří by kabel náhodou doma neměli, mohlo být dosti frustrující.

Apple pochopitelně nemá z hrozby regulací radost a argumentuje tím, že kdyby všichni byli nuceni přijmout jednotný kabel micro-USB už v roce 2009, pravděpodobně bychom nedosáhli pokroku ve formě odolnějších a všestrannějších kabelů Lightning a USB-C.

Přeložila jsem pro vás oficiální stanovisko společnosti Apple, které vyšlo ve čtvrtek:

Apple je pro inovaci a velmi mu záleží na zákaznické zkušenosti. Věříme, že regulace, které přikáží jednotný typ konektoru zabudovaný do všech smartphonů, zamezí inovaci, místo toho, aby ji podpořily a že by neprospěly zákazníkům ani ekonomice jako takové.

Více než miliarda zařízení od firmy Apple doručená zákazníkům v sobě má zabudovaný lightning port a k tomu se přidává ještě celý ekosystém příslušenství, který byl výrobci navržen pro lightning, aby sloužil našim společným zákazníkům.

Nový zákon by měl přímý negativní dopad, protože by způsobil obtíže stovkám milionů aktivních přístrojů a příslušenství, které používají evropští zákazníci a ještě mnohem většímu počtu přístrojů a zařízení používanému zákazníky z celého světa. To by vedlo k vytvoření nebývalého objemu eletronického odpadu a nespokojených zákazníků.

Nejsme toho názoru, že je tu důvod pro regulaci, vzhledem k tomu, že průmysl již přechází na USB Typ-C prostřednictvím konektorů a kabelových sestav. Příkladem toho je napájecí adaptér USB-C od Applu, který je kompatibilní se všemi iPhony a Ipady. Tento přístup je pro zákazníky dostupnější a pohodlnější, umožňuje nabíjení široké škály přenosného elektronického zboží, motivuje lidi ke znovupoužití jejich nabíječek a umožňuje inovaci.

Před rokem 2009 komise zvažovala nařídit, aby všechny smartphony používaly pouze konektory USB Micro-B, což by znesnadnilo vývoj lightningu a USB-C. Namísto toho se komise rozhodla přejít k principu dobrovolnosti, který nakonec zmenšil počet druhů nabíječek ze 30 na 3. Brzy tu budou jen dva – lightning a USB-C, což naznačuje, že tento přístup funguje.

Doufáme, že komise bude nadále hledat řešení, které neomezuje schopnost průmyslu přinášet inovace a nové vzrušující technologie zákazníkům.

Co bude dál?

Už vznikají studie, které se shodují na tom, že vynucení jediného standardu konektoru by mohlo zákazníkům více uškodit než pomoci a také by nemuselo naplnit původní ekologický cíl Evropské komise. Je ale pravda, že jedna tato studie byla objednaná firmou Apple a ostatní technologickými asociacemi, kterých je Apple členem.

Hlavní argumenty jsou, že nekompatibilita nabíječek není pro domácnosti EU problém, protože více než polovina z nich používá pouze jeden druh kabelu; že USB-C je dražší na výrobu a má o 20 % větší uhlíkovou stopu a že lidé dávají přednost obdržení nové nabíječky s každým novým produktem.

Evropská komise každopádně v příštích týdnech plánuje publikovat svou vlastní studii, která s největší pravděpodobností přijde s opačnými výsledky.

#apple #pravo #eu #novinky #technologie #iphone #smartphone #aktuality

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • ...že když Apple miluješ, není co řešit. Když si ale uvědomíš, kolik Apple věci stojí, a že ti neumožní dělat si s nimi, co chceš (za své prachy), jsou klapky z očí fuč a zjistíš, že díky tomu, že je všechno na cloudu, je jedno, s jakým OS jednotlivé periferie pracují (pokud se dají připojit ke cloudu). na MacOS nedám dopustit (Widle jsou zlo), jinak to je fuk.
    0
  • Bavit se z tohoto pohledu jen o nabíječkách je hrozně zvláštní. Apple přece všichni pranýřovali, když se jako první rozhodl zbavit audio jacku a představil pro všechna svá zařízení jediný jednotný port. Dnes už ho pomalu následuje konkurence, ale z pohledu ekologie a plastů mně přijde horší to, že jiné společnosti "nutí" uživatele strkat do svých produktů 5 různých kabelů s pěti různými konektory. Než se tihle byrokrati dohodnou, budeme stejně všichni dávno nabíjet bezdrátově...
    0