26.03.2019 4 minuty čtení

Hledáte odborníka na marketing? Inspirujte se britskou královskou rodinou

Velká část světa hledí na britskou královskou rodinu s otevřenými ústy. Je obdivována davy a rovněž hojně propírána bulvárem. Ale kromě pompézních svateb a dalších událostí byste se měli zaměřit i na něco jiného. Ostrovní monarchové využívají účinné marketingové a PR strategie, z nichž se lze leccos přiučit.

Možná byste mi tvrdili, že vás tyto události nezajímají, faktem ale je, že loňskou květnovou svatbu Meghan Markle a prince Harryho sledovalo po celém světě až 2,5 miliardy lidí. Lidé sledují královskou rodinu pro její kouzlo, jistou neobyčejnost, možná tradici a část lidí pouze pro zábavu ze sledování, jak moderní monarchie odhaluje vlastní rituály. Jsou to však opravdu pouze tyto důvody nebo onu přitažlivost královské rodiny způsobuje i něco jiného?

Možná vám prozradím tajemství, ale jak se zdá, britští monarchové jsou pravděpodobně nejlepší PR organizací na světě.

Chcete se odlišit od konkurence a trochu osvěžit svou marketingovou strategii? Podívejte se, jak britská královská rodina udržuje svůj obraz neustále přitažlivý, nezapomenutelný a magický, rok co rok. Zde jsou tři lekce, které se od nich můžete naučit.

#1 Pozitivní obraz na veřejnosti za každou cenu

Proč Kate Middleton a Meghan Markle působí spokojeně a naplněně při všech významných i běžných událostech? Protože se jako moderní ženy rozhodly pro kariéru. Celoživotní zaměstnání na pozici marketingového apoštola pro Spojené království a Commonwealth.

Určitě samy sebe nevidí jako pohádkové princezny, i když miliony lidí po celém světě asi ano. Neměly by. Jsou na své pozici kvůli každodenní práci, kdy čestně slouží jako velvyslanci, kteří nesmějí nikdy udělat žádnou chybu. Ve skutečnosti svým chováním připomínají spíše disciplinovaného ředitele společnosti.

Podobně jako řada korporátních lídrů jsou i „princezny“ neustále pod drobnohledem. Vědí, že na ně spousta lidí spoléhá, ale nepřipouští si to k tělu. Kritiku ze strany veřejnosti si neberou osobně.

Naučte se od nich, abyste neprojevovali nelibost, když se na vás lidé snaží hledat nějaké chyby. To k vašemu postavení prostě patří. Místo toho se postavte do záře reflektorů a mluvte nahlas o svých pohnutkách a ideálech. Váš podnikatelský profil z toho bude mít stejný profit, jako má jejich země.

#2 Charita je základ

Jenom například princ Charles má pod správou 18 charitativních organizací včetně velmi aktivní organizace Prince’s Trust. Vedle něj princ Harry založil Invictus Games, což je mezinárodní multisportovní událost, v níž soutěží zranění váleční veteráni ve sportech jako basketbal na kolečkových křeslech, sedící volejbal nebo veslování na trenažeru. Kromě toho také vede charitu zaměřenou na africké děti postižené chorobou AIDS.

Princ Harry a Meghan raději požádali v rámci svatby o dary na charitu, než aby mysleli v první řadě na sebe. Ponecháme-li stranou, že by je svatební dary asi příliš nevytrhly, jedná se alespoň o pěkné gesto. Když se na to podíváme z širší perspektivy, kolik z nás vlastně potřebuje přijímat nějaké dary?

Poučení, které plyne z tohoto chování je následující: Každá příležitost může být příležitostí pomoci s někomu jinému. Kde se tedy můžete charitativně realizovat i vy ve svých každodenních životech?

#3 Umění obléci se vhodně pro danou příležitost

Ve skutečnosti je téměř nemožné obléci se overdressed. A když už k takové situaci náhodou dojde, jste rozhodně v lichotivější pozici, než když dresscode podceníte. Můžeme začít už od samotné královny, která se vždy obléká v jasných barvách, takže ji davy mohou vidět už z dálky. Princové William a Harry pak často vypadají ve svých komplikovaných vojenských kostýmech jako živé šachové figury.

Tento styl oblékání však vždy krásně vyjadřuje konkrétní příležitost. Z čehož se můžeme všichni ponaučit. Každý, kdo nějakým způsobem zastupuje konkrétní společnost, třebaže to není britská královská rodina, by měl oblékat oděvy, které odpovídají příležitostem jak v našich soukromých životech, tak především v práci.

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.