16.10.2018 2 minuty čtení

Stephen Hawking předpověděl lidstvu temnou budoucnost

Z poslední práce britského teoretického fyzika vyplývá, že těsně před smrtí nehleděl na budoucnost lidstva příliš pozitivně. Podle něj bude budoucnost soubojem super-bohatých nadlidí s běžnou populací, pro kterou tento boj nedopadne příliš pozitivně.

Sbírka závěrečných prací a dokumentů brilantního fyzika bude dnes zveřejněna v knize – Brief Answers to the Big Questions, nicméně britský Sunday Times odhalil některé střípky z knihy již dříve. V dokumentech se Hawking zamýšlel nad mnohými otázkami budoucnosti, od umělé inteligence až po osídlování cizích planet lidmi.

Super-bohatí lidé si budou moci upravit své geny, aby byli silnější, inteligentnější nebo odolnější vůči nemocem.

Jedna z nejvíce znepokojivých věcí, o kterých Hawking hovoří, je vize reality, kdy si super-bohatí lidé budou moci dovolit upravit své geny a geny svých potomků pomocí technologií, aby byli silnější, inteligentnější nebo odolnější vůči nemocem. Tato výhoda však bude k dispozici pouze elitě.

Hawking ve své práci tvrdí, že tito super-bohatí nadlidé dovedou chudší část populace k úpadku – nebudou jim moci konkurovat. “Jakmile se objeví tito nadlidé spolu s nimi se objeví i závažné politické problémy. „Nevylepšení“ nebudou konkurenceschopní a pravděpodobně zemřou, v lepším případě se stanou pouze nedůležitými jedinci žijícími na okraji společnosti. Namísto toho odstartuje závod pokročilých lidí, kteří budou na svém dalším pokroku neustále pracovat. Jedinou pozitivní zprávou je, že pokud lidstvo dospěje až do této fáze, pravděpodobně bude schopno se rozšířit a kolonizovat i další planety a hvězdy.“

V budoucnu by se mohla u uměle inteligentních strojů vyvinou vlastní vůle, která bude v rozporu s tou naší.

Pokud chcete slyšet ještě něco více depresivního, tak Hawking varuje před dalšími blížícími se hrozbami: “V budoucnu by se mohla u uměle inteligentních strojů vyvinout vlastní vůle, která bude v rozporu s tou naší.“ Snad se nedočkáme situace, kdy budou lidé sesazeni z vrcholu potravního řetězce.

Kromě toho podle Hawkinga také Zemi v příštím tisíciletí vážně hrozí ekologická kalamita nebo jaderná válka, která ochromí zemi. Britský fyzik se těsně před svou smrtí na naši budoucnost opravdu příliš pozitivně nedíval. Bude Země i pro generace našich potomků stále místem rovných příležitostí?

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.