22.01.2020 4 minuty čtení

Recenze knihy Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění

Lidé, kteří více spí, jsou zdravější, produktivnější, šťastnější, atraktivnější a více imunní vůči nemocem. Nevěříte? O tomto tvrzení vás Matthew Walker na svých 416 stránkách hodlá řádně přesvědčit.

O tématu produktivity slyšíme dnes a denně. Není divu – nikdy nebyl kladen takový důraz na výsledky a dobré výkony jako právě dnes. A zatímco se k nám ze všech stran dostávají praktické tipy, jak pomocí různých aktivit zvýšit své pracovní tempo, o důležitosti základních lidských potřeb a jejich vlivu toho už tolik nevíme.

Tímto článkem bych si to dovolila napravit a představit všem na Warengu excelentní knihu od Matthewa Walkera, která se do hloubky zabývá tématem spánku a jeho vlivu na náš život. Mnozí z vás už tuší – ano, spánek a produktivita jsou dvě spojené nádoby, mezi kterými existuje silná korelace

Tato recenze se proto zaručeně bude hodit všem, kteří chtějí odvádět ty nejlepší výsledky.

Něco málo o autorovi

Tento světový bestseller má na svědomí jeden z nejvíce uznávaných autorů v oblasti neurovědy. Matthew Walker však není pouze vědec, ale také vysokoškolský profesor, který svým studentům rád vypráví o zajímavých poznatcích z jeho výzkumů. Vydání knihy, která by dokázala vykreslit komplexitu spánkového procesu, byla tedy jen otázkou času.

Publikace byla nakonec zrealizována v roce 2017 a nese tematický název Proč spíme. Z tohoto titulu se po chvíli stal celosvětový hit, jenž byl přeložen do 30 jazyků včetně češtiny.

V čem spočívá největší přínos knihy

A nyní již k samotnému obsahu. Všichni jsme slyšeli mnoho názorů o tom, jak dlouho bychom měli spát – někdo potřebuje více než 9 hodin, jiný si zase svých 5 hodin spánku nemůže vynachválit. Co na to říká Matthew Walker?

Autor tvrdí, že každý dospělý člověk by měl spát ideálně 8 hodin. To není moc překvapující informace, že? Zajímavé je však to, jakým způsobem odpovídá na otázku, proč je toto číslo tak důležité. A co víc, vůbec poprvé v celé historii poskytuje ryze vědeckou odpověď na to, proč byli lidé evolučně vybaveni touto neproduktivní fází denního rytmu.

Pokud spíte pravidelně méně než 8 hodin denně, autor vás upozorní na nemilé efekty spánkové deprivace a jeho vlivu na zdraví, produktivitu a psychickou kondici. Matthew Walker vychází z desítek vlastních výzkumů a jeho argumentace je tak přesvědčivá, že i zarytý "nespavec" jistě přehodnotí svůj postoj.

Autor se však zaměřuje i na třetí skupinu čtenářů – ty, kteří mají problémy usnout a trpí poruchami nespavosti. V knize jim důkladně vysvětlí, proč tomu tak je a dá jim praktické tipy, jak si užít kvalitní spánek.

Další zajímavá zjištění

O zajímavá zjištění tu rozhodně nouze není. Matthew je vynikající vypravěč a svým čtenářům podává vědecké informace velmi poutavým způsobem. Vysvětluje například vliv spánku na logické uvažování, emocionální cítění, chování nebo paměť. Mimo to také dostanete odpověď na otázky, co se spánkem dělá alkohol nebo kofein, jak usnout bez prášků, jak sny zmírňují traumata nebo jaké jsou důsledky spánkové deprivace.

Rada na závěr? Buďte spáči

Ať už jste však odpůrcem spánku, milovníkem spánku nebo jen hledáte inspiraci, jak žít svůj život v rovnováze, tuto knihu vám rozhodně doporučuji přečíst. Její poznatky mají velkou sílu změnit vaše dosavadní myšlení a hluboce zakořeněná přesvědčení. Dokonce i Bill Gates ve svém článku hovoří o jejím mimořádném přínosu.

Hodnocení: 10/10

Proč spíme

Autor: Matthew Wallker

Vydává: Jan Melvil Publishing

Čas čtení: 40 hodin

#recenze #procspime #inspirace #knihy #cteni #osobnirozvoj #matthewwalker

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Kolik bodů z 10? :D
  +1
  • 10 samozřejmě :ok_hand:
   0
  • Napiš to tam prosím, aby další generace věděly :pray: Ideálně v tomhle formátu https://warengo.com/stories/31291-recenze-knihy-zla-krev
   +1