Ačkoliv je lidské pokolení ještě na míle vzdálené budoucnosti jako z Futuramy, kde robota můžete potkat na ulici, narazit na něj ve fitness centru nebo v restauraci, sociální sítě jsou místem, kde si s mnoha z nich klidně popovídat můžete. H2R interakce (interakce člověka s robotem) se zde rozvíjí rychlým tempem.
Miliony lidí po celém světě chodí na Instagram, aby se setkali a interagovali s novou vlnou internetových osobností – s virtuálními influencery.
Co jsou to virtuální influenceři?
Jde o fiktivní, počítačem vytvořené postavy, které mají realistické charakteristiky a jejich osobnosti nejsou tak daleko od těch lidských.
Začínají se pomalu ale jistě infiltrovat do světa influencer marketingu. Každý týden se na Instagramu objeví několik nových tváří a značky si toho začínají všímat a navazovat s nimi spolupráci.
Jak to celé funguje?
Samozřejmě že virtuální influenceři ve skutečnosti neexistují. Alespoň podle klasické definice toho slova. Jak tedy fungují?
Za každým z nich stojí jejich tvůrce. Může jít buď o firmu nebo o individuálního člověka, který má skvělý vkus a dobré technologické dovednosti. Značky a osobnosti za influencery zpravidla zůstávají anonymní. Ale jsou to oni, kdo je zodpovědný za jejich rychle rostoucí fanouškovské základny. Oni můžou za to, že se virtuální influenceři stávají světově známí a uznávaní.
Tito tvůrci vybírají, jak jejich celebrita vypadá, jak se obléká a chová. Také záleží pouze na nich, s kým se daný influencer nebo influencerka stýká, s kým chodí, s kým se pohádá a především s kým na Instagramu spolupracuje. A na konec shrábnou všechny peníze.
Příspěvky, které tvůrci sdílí, se odvíjí čistě od jejich kreativity a od osobnosti, kterou svému robotímu influencerovi přiřkli. Pokud jejich influencer rád cestuje, jenom vytvoří obrázky s pozadím míst na různých koncích světa a vymyslí si příběh o tom, jak se tam influencerovi líbilo. Jsem jediná, komu přijde, že mají roboti oproti skutečným influencerům všechno snazší?
Obrovský potenciál pro firmy
Podnikatelé, firmy a především marketingová oddělení by o tomto trendu měli vědět především. Někteří virtuální influenceři už mají přes milion sledujících a lidé po celém světě jsou pod jejich vlivem.
Podle statistiky dokonce 54 % všech spotřebitelů ve Velké Británii vypovědělo, že jim virtuální influenceři přijdou určitým způsobem působiví.
Takže je to vlastně jako s lidskými influencery. Značky, které se rozhodnou s nimi spolupracovat osloví široké publikum a dostanou se do povědomí. Ale oproti lidem mají virtuální influenceři mnoho výhod. Jsou pravým opakem egoistických a nevychovaných celebrit.
Nevyžadují speciální stravu, kterou je těžké a nákladné zajistit, nechodí pozdě, nikdy se neunaví, nezešílí z alkohol a drogu, nikdy se neobrátí proti vám a internetem nebudou kolovat videa toho, jak ve tři ráno opilí močí na ulici. (Pokud to samozřejmě není něco, co by si jejich tvůrci přáli.)
Když udělá běžný influencer chybu, může být často velmi těžko odstranitelná. Všechno se musí znovu nafotit, napsat, stojí to čas a peníze. Když chybu udělá virtuální influencer, prostě se snadno během pár minut vyedituje.
Potřebná legislativa jako obvykle chybí
Samozřejmě to s sebou nese i jisté nevýhody. Jednou z nich je například to, že stejně jako u mnoha špičkových technologií a novinek, i u virtuálních influencerů ještě chybí potřebná legislativa, která by jejich problematiku upravovala.
Budou mít virtuální influenceři práva? Co když jim někdo způsobí urážku na cti nebo se za ně bude vydávat? A naopak, co když virtuální influencer udělá něco nelegálního? Samozřejmě to neudělá doopravdy, ale přeci jen jde o osobnost, ke které vzhlížejí miliony lidí – a velká část z nich jsou děti.
Stejně jako u většiny nových trendů, je potřeba, aby to nejdřív někdo vyzkoušel, než do virtual influencer marketingu všechna marketingová oddělení skočí po hlavě.
Některé firmy už se osmělují. Například světová automobilka Renault má vlastní virtuálná ambassadorku – Liv. Byla představena v jejich nejnovějším televizním reklamním spotu. Jde o krok, který bude v budoucnosti pravděpodobně následovat mnoho firem.
Dior, Coach, Balenciala, OUAI – jen některé z mnoha firem, jež už s virtuálními influencery navázaly spolupráci. Pokud vás zajímá, jak taková virtual influencer reklama může vypadat, podívejte se na spolupráci Samgungu s v současnosti asi neznámější virtuální hvězdou Instagramu, Lil Miquelou.
Jsem zvědavá na prvního českého virtuálního influencera. Co na robotí influencery říkáte vy? Najali byste si někoho takového, aby propagoval vaše produkty nebo služby?
#lilmiquela #influencer #influencermarketing #trendy #byznys #novinky #technologie #vr #marketing #instagram