22.01.2020 2 minuty čtení

Na trhu můžete i vy odčinit svou uhlíkovou stopu. Už od pěti eur za tunu CO2!

Francisco Benedito je zakladatel světové platformy Climatetrade pro obchod s uhlíkovými kredity. Pro server orobotice.cz mluvil o odčiňování uhlíkové stopy prostřednictvím peněz a o nenápadné, ale důležité roli automatizace při záchraně klimatu.

Mohl byste se stručně představit českému publiku?

Pocházím ze Španělska, svou první firmu jsem založil v šestnácti – bylo to internetové knihkupectví. Pracoval jsem pak léta v bance, zabýval se fúzemi a akvizicemi a vybudoval řadu startupů. Zajímá mě, jak technologie, hlavně blockchain, může prospět při řešení klimatické změny. A proto jsem založil platformu Climatrade a spoluzaložil kryptoměnu climatecoin.

Jak se pomocí trhu řeší změna klimatu? Existují různé trhy s emisními povolenkami, též známé jako „cap and trade“, například v Kalifornii, Kanadě, Evropě, Číně a dalších státech. Jde v zásadě o to, že každá firma, která znečišťuje ovzduší, má od určitého úřadu, obvykle státního, přidělené povolenky na určitou úroveň znečištění. Kdo znečišťuje méně, může povolenky prodat, kdo znečišťuje více, musí si je dodatečné koupit. A pak je tu uhlíková kompenzace, či uhlíkový kredit, který se měří v tunách oxidu uhličitého a představuje snížení emisí skleníkových plynů tak, aby se vyrovnaly emise vyprodukované jinde. Jde o to, že když chcete kompenzovat svou produkci skleníkových plynů, pomocí kreditů přispějete na projekt, který emise snižuje. Takové projekty jsou třeba zalesňování, energie z obnovitelných zdrojů a podobně.

Jakou roli v tom hrajete vy?

Budováním platformy pro trh s uhlíkovými kredity. Každý může vstoupit na trh, vybrat si určitý projekt, který snižuje množství uhlíku v atmosféře, a koupit si kredity.

Více na orobotice.cz.

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.