15.10.2018 4 minuty čtení

Bitcoin na krátkou dobu explodoval k 7 tisícům dolarů

Po několika měsících mírného medvědího trhu cena Bitcoinu v pondělí ráno vzrostla během několika hodin na více než 7 tisíc dolarů, aby následně klesla do cenového pásma mezi 6400 a 6600 dolary za Bitcoin. Cena Bitcoinu se odrazila z dnešních 6 270 dolarů až na 6950 dolarů, což podle CoinMarketCap přineslo jeho tržní kapitalizaci 9 miliard dolarů. Na některých burzách, včetně hongkongského BitFinexu cena dokonce výrazně překonala 7000 dolarů.

Slabý Tether palivem pro růst Bitcoinu

Rozbuškou pro nynější skok v ceně byl s největší pravděpodobností výprodej Tetheru v průběhu minulého týdne, tokenu vázaného na americký dolar. Kontroverzní stablecoin klesl díky déletrvajícímu medvědímu sentimentu až na 85 centů, z čehož měly prospěch vůči němu kótované kryptoměny zahrnující Ethereum, Ripple, EOS a další známí zástupci.

O Tetheru už se následně začalo mluvit tak, že pod do té doby stabilně udržovanou hodnotou jednoho dolaru zůstane týdny. Vydavatel mincí, hongkongská společnost Tether a její blízký spojenec BitFinex, nedávno vyšachovaly ze spolupráce Noble Bank, což byl jejich hlavní bankovní partner. Potom, co se objevily zprávy o možné insolventnosti Noble Bank, spolupráci ukončily. Fondy Tetheru, které byly nabízeny právě zmíněnou bankou, tak již dále nebyly přístupné veřejnosti. Celý tento „konflikt“ měl za následek právě snížení ceny stablecoinu na 85 centů.

Velká část tetherových investorů uprostřed rostoucího negativního sentimentu, pak vyměnila své finanční prostředky uložené v Tetheru za Bitcoin.

Odborníci nicméně doposud zpochybňují, zda má Tether vůbec dostatek prostředků na stabilizaci svého tokenu. Společnost se údajně vyhýbala nezávislým auditům od zahájení svého fungování. Krypto komunita tak v nemalé míře zpochybňuje původní sliby, které se objevovaly během zahájení fungování společnosti. Tether se zavázal, že bude zpřístupňovat firemní finance tak, aby neustále prokazoval vztah 1 : 1 mezi nabídkou svých tokenů a kapitálem společnosti v dolarech.

Velká část tetherových investorů uprostřed rostoucího negativního sentimentu, pak vyměnila své finanční prostředky uložené v Tetheru za Bitcoin, a tak nakonec jeho cenu uměle vytlačila na vyšší hodnotu.

 

Cenový pohyb Bitcoinu za posledních 24 hodin na burze Coinbase

 

Těžké rozhodování o skutečné hodnotě Bitcoinu

Výrazný rozdíl v hodnotě Bitcoinu mezi hlavními kryptoměnovými burzami současně je pozoruhodný. Burzy, které disponovaly většími objemy Tetheru, zjevně zachytily výraznější výkyv Bitcoinu vzhůru v porovnání s těmi, které měli stablecoinu méně nebo vůbec žádný. Například na BitFinexu byl nejvyšší zaznamenaný směnný kurz Bitcoinu vůči dolaru 7785 dolarů. Přibližně ve stejnou dobu pak americká kryptoměnová burza Coinbase zaznamenala cenu pouhých 6810 dolarů.

 
 

Bitcoin se v době psaní tohoto článku stále na BitFinexu obchoduje o více než 200 dolarů výše než v případě Coinbase, což znamená, že trh rozhodne o ceně v reálném čase. Ta by se mohla ustálit kdekoliv mezi 6300 a 6600 dolary, jakmile klesne volatilita.

Dalším faktorem určující cenu, pak byli medvědí investoři, kteří začali vystupovat ze svých krátkých pozic, ať už automaticky díky stop lossům nebo z vlastní vůle, a způsobili na některých burzách pohyby až o 1000 dolarů vzhůru.

Investoři se přesouvají k jiným stablecoinům

Vzhledem k tomu, že Bitcoin stále pokračuje mírnými slovy v podivném chování, investoři začínají své finanční prostředky přesouvat k dalším stabilním mincím. TrueUSD, což je konkurent Tetheru zaznamenal za posledních 24 hodin neobvykle velké pohyby.

TrueUSD se stává klidným přístavem pro investory, kteří se chtějí schovat před bouří na trhu Tetheru.

Ačkoliv TrueUSD dnes začínal obchodování korekcí, stále si udržuje své navázání na americký dolar a sám se obchoduje o 1,9 procenta výše než bylo původně očekáváno ze strany burzy Binance. Týdenní maximum pak bylo oproti dolaru výše téměř o 4 centy, což by mohlo naznačovat, že se stává tato mince takovým klidným přístavem v dobách bouře na trhu Tetheru.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.