Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
20.01.2020 3 minuty čtení

Vědci našli v lidském těle protein, který je zřejmě zodpovědný za celou řadu pozitivních účinků cvičení

Ať už jde o svižnou procházku parkem či intenzivní trénink v posilovně, pohyb všeobecně lidskému tělu prospívá. Co kdybyste však mohli využít pozitiva vyplývající z pořádného cvičení, aniž byste při tom pohnuli jediným svalem?

Vědci z Lékařské univerzity v Michiganu, jež se zabývají studiem proteinu jménem sestrin, který se přirozeně vyskytuje v lidském těle, přišli se zajímavým zjištěním. Ukázalo se totiž, že tento protein dokáže v organismech mušek a myší, kterým chybí dostatečný pohyb, napodobovat celou řadu účinku intenzivního "cvičení". Jde o odhalení, které by v budoucnu mohlo vědcům pomoci najít účinný lék pro boj s úbytkem svalů v důsledku stárnutí či jiných příčin.

"Vědci již dříve vypozorovali, že se sestrin hromadí ve svalech po cvičení," vysvětlil Myungjin Kim, Ph.D., odborný asistent a člen výzkumného týmu, jež se nyní snaží zjistit více o pravděpodobném spojení mezi tímto proteinem a cvičením. Jejich prvním krokem proto bylo donutit skupinku mušek k pořádnému tréninku.

Využili k tomu přirozený instinkt octomilek lézt nahoru a ven z testovací trubice, díky čemuž mohli jejich spolupracovníci z Detroitu pro mušky vyvinout "běžecký pás". S jeho pomocí vědecký tým tři týdny trénoval dvě skupiny octomilek (normální mušky a pak speciálně vyšlechtěný druh postrádající schopnost tvořit ve svém organismu sestrin), načež jejich běžecké a létající schopnosti porovnal.

"Octomilky jsou běžně schopny běhat čtyři až šest hodin a schopnosti normálních mušek se během tréninku dle očekávání zlepšily. Naopak výkony octomilek bez schopnosti produkovat sestrin se navzdory tréninku nijak nezlepšily," popsal výsledky další člen vědeckého týmu profesor Jun Hee Lee, Ph.D.

A co víc, když v další fázi pokusu vědci zkusili u jiné skupiny octomilek schopnost produkovat sestrin nadstandardně navýšit, čímž u nich de facto dosáhli maximální úrovně sestrinu ve svalech, zjistili, že tyto mušky disponovaly pohybovými schopnostmi, které jednoznačně převyšovaly i trénovanou skupinu octomilek, aniž by tato nová skupina jakkoliv trénovala. Ve skutečnosti totiž octomilky s maximalizovanou hladinou sestrinu při tréninku ani nijak dále svou nadstandardní výdrž nezlepšovaly.

"Myslíme si, že sestrin dokáže tyto biologické aktivity koordinovat díky tomu, že umí zapínat či vypínat různé metabolické dráhy. Tento druh kombinovaného efektu je klíčový pro produkci pozitivních efektů cvičení v organismu," vysvětlil dále Lee.

Profesor Lee zároveň pomohl svým dvěma spolupracovníkům z university Pompeu Fabra ve Španělsku prokázat, že svalový sestrin má schopnost zamezit atrofii (zmenšení / úbytku tkáně) nehybných svalů, například pokud je končetina dlouhodobě v sádře. "Tato nezávislá studie opět ukazuje, že i sestrin samotný dokáže v oblasti fyzické aktivity a cvičení produkovat celou řadu pozitiv," dodal Lee.

Podle vědců bychom ale neměli očekávat, že se co nevidět na pultech začnou jako houby po dešti objevovat doplňky obsahující sestrin, jelikož sestriny nejsou tvořeny dostatečně malými molekulami. Aktuálně však probíhá výzkum s cílem najít vhodné malé molekuly, jež by mohly fungovat jako modulátory sestrinu.

Zároveň se vědci nadále snaží zjistit, jak vůbec pohyb a cvičení v těle vyvolává produkci sestrinu, jelikož tento mechanismus zatím neobjevili. A pokud se má tento protein v budoucnu stát klíčovým pomocníkem pro lidi, kteří z nějakého důvodu například cvičit nemohou, jde o kriticky důležitou informaci.

#aktuality #veda #cviceni #pohyb #protein #sestrin #objev #zdravi #svaly

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Sen každého, kdo je líný jít cvičit :D ale ne teď vážně, rozhodně by to byl super objev pro všechny, kteří trpí svalovou dystrofií :)
    0
Doporučené příspěvky
5 minut
7 minut
5 minut
8 minut
8 minut
3 minuty
7 minut
4 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut