20.01.2020 3 minuty čtení

Amazon plánuje vytvořit platební terminály fungující na principu otisku prstu

Jak by se vám líbilo platit v obchodech pouhým dotykem prstu? Amazon se svou technologií pay-by-hand chystá velkou revoluci ve finančním průmyslu.

Patříte mezi fanoušky nových platebních technologií a těšíte se na další novinky? Pak se vám jistě bude líbit zpráva od amerického Amazonu, který do budoucna plánuje velkou změnu.

Wall Street Journal informoval o tom, že tento technologický gigant s ročním obratem více než 200 miliard dolarů chystá revoluci platebních systémů. Zdroje uvádí, že má Amazon v plánu vytvořit nové platební terminály, které umožní lidem platit jejich vlastním otiskem prstu.

Přípravy terminálů pay-by-hand běží: Amazon se již domlouvá s Visa a Mastercard

Pro nedočkavce můžeme zmínit, že přípravy k vytvoření těchto speciálních terminálů typu pay-by-hand jsou teprve v rané fázi. O jejich realizaci však svědčí dvě započaté spolupráce – Amazon již navázal kontakt s Visou a současně také jedná o spolupráci s MasterCard.

Co se týče dalších spoluprací, ikony amerického finančního průmyslu jako je JPMorgan Chase, Wells Fargo nebo Synchrony Financial rovněž jednají o možném propojení účtů svých klientů s platební technologií Amazon Palm

Otázkou zůstává, zda se podobnou cestou jako Amazon (a pravděpodobně i Apple či Google) hodlají vydat i spolupracovníci nebo konkurenti těchto firem. Některé společnosti figurující na platebním trhu se totiž už nyní obávají, že z dlouhodobého hlediska by je tito technologičtí giganti mohli odsunout zcela stranou.

Před Amazonem stojí ještě několik výzev a pár velkých „ale“

Zatímco finanční společnosti mají starost o novou konkurenci, majitelé platebních karet o nové technologii projevili rovněž několik pochybností. The Wall Street Journal poznamenal, že lidé mají obavy hlavně z detailního poskytování svých vlastních biometrických údajů. Zvlášť po všech skandálech, které v tomto odvětví za poslední dobu proběhly.

Amazon však poukazuje na to, že nový vynález není její jediný chystaný zásah do platebních metod. Už v prosinci 2019 si Amazon nechal patentovat technologii, která společnosti umožnila identifikovat jednotlivce pomocí detekování jedinečných identifikátorů jako jsou vrásky, záhyby a kostní struktura. A jak Amazon dodává, u jejich zákazníků sklidila tato metoda velký úspěch. New York Post uvádí, že na podobném principu bude fungovat i nová platební forma pay-by-hand.

Nechybí tu však ani technologické výzvy – vydavatelé karet například řeší, jak si zákazníci budou moci pomocí biometrického otisku uložit více karet najednou, popřípadě jak si mezi nimi budou při platbě vybírat, kterou chtějí zrovna použít. Odpovědi na tyto dotazy zůstávají stále ve vzduchu.

Plány Amazonu jsou posledním příkladem snahy velkých technologických firem zasahovat do finančního průmyslu. Když v roce 2014 začala společnost Apple nabízet službu Apple Pay, nikdo ještě netušil, že o pár let později přijde ještě větší změna. Pokud se realizace těchto unikátních platebních terminálů skutečně podaří, pro finanční průmysl by to pravděpodobně bude znamenat obrovskou revoluci.

#revoluce #finance #amazon #paybyhand #aktuality #novinky #amazonpalm

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.