18.01.2020 3 minuty čtení

Prezentace na úrovni? Inspirujte se od nejlepších řečníků!

S prezentacemi někteří zápasí už od školních lavic a i dnes v práci nejsou jejich nejsilnější stránkou. Běžte na to od lesa a přečtěte si těchto pár užitečných tipů pro skvělou prezentaci od těch nejlepších z oboru!

Pravidlo číslo 1 – 30/20/10 

Podle amerického marketingového specialisty a řečníka Guye Kawasakiho platí u prezentací důležité pravidlo nazývané 30/20/10. Znamená to, že kvalitní prezentace by neměla mít více než 10 slidů, neměla by být delší než 20 minut a grafický font by neměl přesahovat číslo 30. Tento princip míří na jeden důležitý cíl, a to udržet pozornost posluchačů. Řečník se až velmi často nechává strhnout svými vlastními emocemi a nevěnuje pozornost reakcím svého publika. Zlaté Kawasakiho pravidlo nám proto pomůže udržet rovnováhu, kterou máme tendenci ztrácet.

Pravidlo číslo 2 – Dejte do prezentace kus sebe

Mezi vynikající řečníky patří také Keld Jensen, který se mimo jiné proslavil i svou knihou s názvem Pozitivní dopad (Positive Impact). Právě v ní se můžeme dočíst mnoho zajímavých poznatků o komunikaci, které se dají rovněž využít při připravování prezentace. Keld říká, že 93 % prezentace by mělo být odrazem naší vlastní osobnosti. I když si rady od expertů máme brát k srdci, diváci si nejvíce užijí upřímné povídání od srdce.

Pravidlo číslo 3 – Buďte autentičtí

Tony Robbins, špička v koučování a jeden z nejlepších motivačních řečníků, říká, že klíčem ke skvělé prezentaci je víra v to, co prezentujeme. Pokud dotyčný prezentuje něco, v co sám nevěří, diváci to poznají a zamýšlený efekt prezentace se okamžitě vytratí. Tony proto radí mluvit jen o tom, s čím máme reálné zkušenosti a k čemu máme skutečný vztah. Když věříme svým slovům, vyslaná informace má emocionální náboj, který dává prezentaci opravdovou hodnotu.

Pravidlo číslo 4 – Poznejte své publikum

S Tonym Robbinsem ještě zůstaneme, protože pro nás má ještě jednu dobrou radu. Robbins radí, abychom před prezentací poznali své publikum a přizpůsobili prezentaci jejich potřebám. Říká: Čím více rozumíte potřebám, touhám či obavám druhých, tím lépe zjistíte, jak přidat své prezentaci hodnotu. Tento aspekt opět pomáhá k dosažení hlavního cíle všech prezentací, kterým je schopnost zaujmout.

Pravidlo 5 – Držte se ověřených grafických kombinací

Grafika, fonty a barvy, které použijeme, musí diváci milovat! Možná máme rádi růžovou a oranžovou, ale pokud dáme jednu barvu jako pozadí a druhou jako font, katastrofa je na světě. Nejlepší speakeři v tomto ohledu radí, abychom se drželi osvědčených barevných kombinací a sázeli na princip, který říká: v jednoduchosti je krása. Vizuálně přitažlivá prezentace jistě zaujme, ale všeho s mírou. Nejdůležitější je zhodnotit faktory jako je velikost fontu, čitelnost a množství textu na jednotlivých slidech.

Být dobrým řečníkem a mistrem prezentací je opravdové umění. Není to však nic, co bychom se nemohli naučit, zvlášť když se můžeme inspirovat od těch nejlepších. A jaké rady byste k přípravě prezentací dali vy? 

#osobnirozvoj #prezentace #prezentovani #publicspeaking #tonyrobbins #inspirace

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.